języki

Artykuły - Języki (61)

 • Chatboty umieją blefować i tworzą własny język

  Chatboty umieją blefować i tworzą własny język

  ​Sztuczna inteligencja rozwinęła swój własny, nieludzki język.
 • Po wybudzeniu ze śpiączki zaczął mówić w obcym języku

  Po wybudzeniu ze śpiączki zaczął mówić w obcym języku

  Pewien 16-latek z Atlanty po przebudzeniu ze śpiączki zaczął płynnie mówić po hiszpańsku, mimo iż wcześniej nie znał tego języka. Jak to możliwe?
 • Języki Europy niezmiennie na topie

  Języki Europy niezmiennie na topie

  Obserwujemy nasilający się trend nauki języków obcych. Ludzie są coraz bardziej otwarci na kontakty zagraniczne, chętnie podróżują, poznają egzotyczne kultury. Bez wątpienia jednym z powodów inwestycji w naukę języka jest znalezienie dobrej pracy. Coraz więcej osób stawia na naukę języków azjatyckich lub skandynawskich, jednak warto pamiętać o językach zachodnioeuropejskich, którymi mówi niemal cały świat.
 • Ponglish w pracy, czyli słownik korpomowy

  Ponglish w pracy, czyli słownik korpomowy

  Branżowy żargon, zwany również korpomową czy ponglishem, wszedł na stałe do polskich biur. Czy jego istnienie jest przejawem zapatrzenia w firmy zachodnie, czy są jakieś praktyczne powody jego stosowania?
 • Matura 2013: Dziś języki mniejszości narodowych

  Matura 2013: Dziś języki mniejszości narodowych

  Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych przystąpili dziś do egzaminów pisemnych z języków narodowych - białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Przeprowadzany będzie też egzamin z kaszubskiego oraz egzaminy z różnych przedmiotów zdawane w językach obcych.
 • Ambasador stracił pracę przez... język

  Mówił tylko po niderlandzku, a powinien był także po francusku, więc stracił pracę. Chodzi o belgijskiego ambasadora w Republice Konga ze stolicą w Brazzaville, który został odwołany przez ministra spraw zagranicznych Didiera Reyndersa.
 • Język uznany za martwy

  Język uznany za martwy

  Licea wycofują się z nauczania łaciny, gdyż dla nich to kosztowny, a dla uczniów podobno jedynie nieprzydatny obowiązek. Znajomość podstaw tego języka nie jest wymagana podczas rekrutacji na jakikolwiek kierunek studiów, ani na medycynę, ani na prawo, ani nawet na filologię klasyczną.
 • Na egzaminie gimnazjalnym testy z języków obcych

  Na egzaminie gimnazjalnym testy z języków obcych

  Prawie 411 tys. uczniów III klas z ponad 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło w czwartek do pisania testu z języka obcego - trzeciej, ostatniej części obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Najwięcej gimnazjalistów pisze test z języka angielskiego.
 • Języki programistów

  Języki programistów

  Jedną z najważniejszych kompetencji informatyków, decydującą o ich pozycji na rynku pracy, są języki programowania, którymi potrafią się posługiwać. Umiejętność programowania w kilku językach to duży atut w negocjacjach z pracodawcami.

Filmy - Języki (1)

 • EuroparlTV: Unijna Wieża Babel

  Europarlament to jedyna instytucja w Europie pracująca na co dzień w 23 językach. To wyzwanie dla tłumaczy - oprócz 506 kombinacji języków unijnych, przekładane są też wystąpienia gości spoza Starego Kontynentu, a nawet... osób posługujących się językiem migowym.