język polski

Artykuły - Język polski (161)

 • Polacy kaleczą ojczysty język! Niepokojące wyniki raportu

  Polacy kaleczą ojczysty język! Niepokojące wyniki raportu

  - W mowie niektórych ludzi słychać nawet błędy ortograficzne - mawia profesor Jerzy Bralczyk. Niestety, z roku na rok błędów (szczególnie w przestrzeni internetowej) sukcesywnie przybywa, co potwierdza najnowszy raport przygotowany przez portal Polszczyzna.pl, SentiOne i markę Nadwyraz.com.
 • Skąd wzięło się słowo "cham"? Odpowiedź ukrywa się w Biblii

  Skąd wzięło się słowo "cham"? Odpowiedź ukrywa się w Biblii

  "Cham" od dawna funkcjonuje w języku polskim jako obraźliwe słowo. Skąd i dlaczego weszło ono do mowy potocznej? Prawda może być dla wielu niemałym zaskoczeniem!
 • Powstanie superkomputer rozumiejący język polski

  Powstanie superkomputer rozumiejący język polski

  Polska firma teamLeaders będąca partnerem IBM pracuje nad stworzeniem pierwszego, napędzanego przez sztuczną inteligencję, superkomputera, który będzie rozumiał język polski. Ma on rozpoznawać kontekst wypowiedzi i udzielać odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników w języku naturalnym.
 • Młodzieżowe słowo roku

  Młodzieżowe słowo roku

  PWN ogłosił wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2017. Zbierane skrupulatnie głosy, pozwoliły na wyłonienie zwycięzcy, którym okazało się niepozorne, dwuliterowe słowo, pochodzące z zapisu reakcji w komunikacji internetowej - "XD".
 • Nie bójmy się totalnej masakry

  Nie bójmy się totalnej masakry

  Język dzieci i język młodzieży różnią się od języka dorosłych. Ma być szyfrem i kodem, ma chronić dostępu do świata tych, którzy tego języka używają. Dlatego właśnie powstają słowa, których nie rozumiemy albo które uważamy za dziwne lub dziwaczne - mówi Agata Hącia, językoznawca, autorka książki "Co robi język za zębami?", wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
 • MR udostępniło standard niefinansowego raportowania dla firm

  Około 300 firm będzie musiało od 1 stycznia 2017 r. przygotowywać raporty niefinansowe; od wtorku mogą korzystać z przetłumaczonego na język polski standardu takiego raportowania - ogłoszono we wtorek podczas konferencji "Raportowanie niefinansowe w Polsce".
 • "Rzeczpospolita": Rząd nauczy się polskiego

  Kancelaria Premiera uważa, że urzędnicy nie potrafią pisać w języku ojczystym i organizuje dla nich szkolenia - informuje "Rzeczpospolita".
 • W polskich bankach mówimy tylko po polsku

  W polskich bankach mówimy tylko po polsku

  Przez nowe przepisy połowa członków rad nadzorczych może stracić stanowiska.

Filmy - Język polski (11)

 • Ranking najpiękniejszych słów w języku polskim. Komentarz Pauliny Mikuły

  Które słowa w języku polskim są najpiękniejsze? Według internautów są to: miłość, źdźbło i filiżanka. Ranking ten w studio "Dzień Dobry TVN" skomentowała Paulina Mikuła z kanału „Mówiąc Inaczej”. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Dlaczego młodzi Niemcy nie uczą się polskiego?

  Wielu młodych Niemców nie zna nawet kilku słów po polsku. Dlaczego nie chcą się uczyć naszego języka? A może wręcz przeciwnie? Posłuchajcie.
 • Jak Święty Mikołaj nauczył się języka polskiego?

  Jak wygląda Święty Mikołaj wie każdy - to starszy mężczyzna z białą brodą, który przeciskając się przez komin, zostawia prezenty pod choinką. Jak to możliwe, że tak szybko nauczył się języka polskiego i w jeden dzień potrafi obdarować prezentami dzieci na całym świecie? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Jak nie popełnić gafy w nowym towarzystwie?

  W nowym odcinku "Projektu Lady" przed uczestniczkami poważne wyzwanie. W Paryżu wybiorą się z wizytą do Akademii Międzynarodowej Dyplomacji, gdzie spotkają się z ambasadorami i wezmą udział w kursie poświęconym zasadom protokołu dyplomatycznego. Na koniec czeka je poważny egzamin - uroczysta kolacja w towarzystwie przedstawicieli arystokracji i dyplomacji. Co było najtrudniejsze w tym zadaniu? Uczestniczka programu Klaudia Obrzut i dr Irena Kamińska-Radomska, która jest mentorką w "Projekcie Lady" opowiedziały również o radzeniu sobie w nowym towarzystwie. (Dzień Dobry TVN/x-news)