InteriaTV - Jezus Chrystus

Filmy - Jezus Chrystus (4)

 • Rozminowane miejsce chrztu Chrystusa

  Po ponad 50. latach franciszkanie wrócili nad brzeg Jordanu, do domniemanego miejsca chrztu Jezusa.
 • Zupełnie nagi Chrystus. Ta rzeźba wzbudziła sensację

  Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti) był artystą, którego twórczość wykraczała poza ramy wyznaczone przez jego epokę. Pozostawił po sobie arcydzieła, które należą dziś do najcenniejszych skarbów ludzkości. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci tego renesansowego geniusza. Z tej okazji Muzea Kapitolińskie w Rzymie prezentują niezwykłą wystawę dzieł Buonarrotiego, na którą składają się jego rzeźby, obrazy, szkice, projekty architektoniczne, a także próbki jego poetyckiej twórczości. Największe zainteresowanie wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów budzą dwa wyjątkowe wyobrażenia Chrystusa – „Chrystus z Krzyżem” i tzw. Krucyfiks. Pierwotna wersja sławnego „Chrystusa z Krzyżem” została odnaleziona dopiero w 1998 r. Przez wieki jej los pozostawał tajemnicą. Mistrz porzucił prace nad nią, kiedy odkrył, że marmur, w którym rzeźbił postać Chrystusa, ma skazę. Z kolei Krucyfiks wykonany dla kościoła Santo Spirito we Florencji był prezentem dla mnichów, którzy udostępniali artyście ciała ludzi zmarłych w przyklasztornym szpitalu, by mógł zgłębiać na nich tajniki ludzkiej anatomii… Sensacją na owe czasy był fakt, że Chrystus został przedstawiony nagi, bez tradycyjnej przepaski zasłaniającej biodra.
 • Śmierć Jezusa. Zaskakujące odkrycie archeologów

  Życie Jezusa Chrystusa jest przedmiotem licznych analiz historycznych. Na podstawie dostępnych źródeł datę Jego śmierci na krzyżu umiejscawia się w latach 30. naszej ery. Okoliczności tej śmierci wciąż jednak w dużej mierze pozostają niepoznane. Przez setki lat historycy nie potrafili zlokalizować miejsca, w którym Mesjasz z Nazaretu został skazany na śmierć. Według tradycji wczesnochrześcijańskiej, miało ono znajdować się w pobliżu Wzgórza Świątynnego, górującego nad Starym Miastem Jerozolimy. Przeczą temu jednak najnowsze odkrycia, dokonane przez archeologów z Izraela. Czy staniemy przed koniecznością zrewidowania naszych wyobrażeń na temat ostatniej drogi, którą przebył Chrystus?
 • W tym miejscu przyszedł na świat Jezus Chrystus!

  Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem to jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Według tradycji, została ona wzniesiona nad grotą, w której miał narodzić się Jezus Chrystus. Bazylika jest zarazem jedną z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących świątyń chrześcijańskich. Niektóre spośród zachowanych fragmentów budynku świątyni liczą sobie półtora tysiąca lat. Pierwszy kościół chrześcijański w tym miejscu został wzniesiony w IV w., z polecenia świętej Heleny, matki cesarza Konstantyna Wielkiego. Grota narodzenia znajduje się w krypcie pod ołtarzem Bazyliki. W jej centrum umieszczono czternastoramienną srebrną gwiazdę z łacińskim napisem „Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus”. W tym roku pielgrzymi przybywający do Betlejem na obchody świąt Bożego Narodzenia zobaczą na fasadzie kościoła... rusztowania. Po 600 latach Bazylika doczekała się gruntownego remontu. Obecny stan kościoła, a w szczególności jego dachu, pozostawia bardzo wiele do życzenia...