Jerzy Kukuczka

Artykuły - Jerzy Kukuczka (8)

 • Uczczono pamięć Jerzego Kukuczki w Nepalu

  Uczczono pamięć Jerzego Kukuczki w Nepalu

  Kilkudziesięciu Polaków zgromadziło się w czwartek w Nepalu na wysokości 4800 m w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki pod czortenem we wsi Chuckung, upamiętniającym polskich himalaistów, którzy zginęli pod południową ścianą Lhotse (8516 m n.p.m.).
 • Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Był jednym z najwybitniejszych himalaistów, jakich widział świat. Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, w wypadku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Drugi, po Reinholdzie Messnerze, zdobywca korony Himalajów i Karakorum w historii.
 • 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka

  30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka

  Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, na południowej ścianie Lhotse (8516 m) zginął Jerzy Kukuczka, drugi w historii człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. - Był zdeterminowany i uparty jak muł - powiedział jego kolega, himalaista Krzysztof Wielicki.
 • Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  W czwartek minie 30 lat od śmierci jednego z najsłynniejszych himalaistów globu Jerzego Kukuczki. 24 października 1989 r. odpadł od skały podczas wspinaczki południową ścianą Lhotse. W Nepalu do bazy pod ten szczyt idzie jego żona Cecylia. - To dla mnie pożegnanie z Jurkiem - powiedziała.
 • Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Trzydzieści dwa lata temu - 18 września 1987 roku - Jerzy Kukuczka zdobył Sziszapangmę, ostatni z brakujących szczytów w koronie Himalajów i Karakorum. Przed nim sztuki tej dokonał tylko Reinhold Messner. “Nie jesteś drugi, jesteś wielki” - skwitował wyczyn Polaka słynny Tyrolczyk.
 • Inauguracja roku na katowickiej AWF w rocznicę śmierci patrona Jerzego Kukuczki

  W 25. rocznicę śmierci swojego patrona - Jerzego Kukuczki - zainaugurowała nowy rok akademicki katowicka Akademia Wychowania Fizycznego.
 • W niedzielę 7. Bieg Kukuczki i akcja w sprawie budowy pomnika

  W niedzielę, dwa dni po przypadającej w piątek 25. rocznicy śmierci himalaisty Jerzego Kukuczki, odbędzie się w Katowicach 7. edycja biegu jego imienia. Podczas maratonu promowana będzie akcja zbierania datków na budowę pomnika tragicznie zmarłych wspinaczy.
 • Polska i jej nadludzkie wyzwanie

  Polska i jej nadludzkie wyzwanie

  "Po zimowym zdobyciu Broad Peak, w temperaturze 35 stopni poniżej zera, polski alpinizm odzyskał swoją legendę i swoją tragedię: dwóch członków wyprawy uznano za zaginionych" - pisze największy hiszpański dziennik "El Pais".

Filmy - Jerzy Kukuczka (1)

 • Jerzy Kukuczka - legenda himalaizmu

  Gdyby żył, 24 marca skończyłby 72 lata - taternik, alpinista i himalaista. Jerzy Kukuczka (24.03.48.-24.10.89.) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii. Jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie czternaście najwyższych, ponad 8-tysięcznych szczytów, tzw. Koronę Himalajów i Karakorum. Sześć ośmiotysięczników zdobył w ciągu niespełna dwóch lat. Na jednym ze szczytów stanął samotnie - w 1981 roku wszedł nową drogą na Makalu. Zginął 24 października 1989 na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse.