Jerzy Kukuczka

Artykuły - Jerzy Kukuczka (11)

 • ​Polskie igrzyska śmierci w Himalajach? Andrzej Paczkowski dla Interii

  ​Polskie igrzyska śmierci w Himalajach? Andrzej Paczkowski dla Interii

  - Wojciech Kurtyka to genialny alpinista i ogromny autorytet, ale niszcząc polski himalaizm, niszczy także własną legendę. Przy okazji mówi źle o kolegach, którzy w górach zginęli i bronić się już nie mogą - mówi Interii Andrzej Paczkowski, historyk, naukowiec, opozycjonista czasów PRL, członek rady IPN, a w latach 1974-1995 prezes Polskiego Związku Alpinizmu.
 • Katowice. Warsztaty projektowe wyłonią wstępną koncepcję Centrum Himalaizmu im. Kukuczki

  Katowice. Warsztaty projektowe wyłonią wstępną koncepcję Centrum Himalaizmu im. Kukuczki

  Katowicki samorząd ogłosił w czwartek nabór na warsztaty studialno-projektowe, które mają dać wstępną koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, a także wstępne scenariusze głównych ekspozycji i szacunkowy kosztorys.
 • Przeklęta góra. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki

  Przeklęta góra. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki

  Często powtarzał: ''Od śmierci w dolinie zachowaj nas, Panie''. Słowa ulubionej modlitwy Jerzego Kukuczki okazały się dla niego prorocze. Najwybitniejszy polski himalaista zginął 24 października 1989 roku podczas wspinaczki południową ścianą Lhotse. Czekająca na pierwszych śmiałków droga na mierzący 8516 metrów ośmiotysięcznik uchodziła za największe ówczesne wyzwanie himalaizmu.
 • Uczczono pamięć Jerzego Kukuczki w Nepalu

  Uczczono pamięć Jerzego Kukuczki w Nepalu

  Kilkudziesięciu Polaków zgromadziło się w czwartek w Nepalu na wysokości 4800 m w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki pod czortenem we wsi Chuckung, upamiętniającym polskich himalaistów, którzy zginęli pod południową ścianą Lhotse (8516 m n.p.m.).
 • Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Był jednym z najwybitniejszych himalaistów, jakich widział świat. Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, w wypadku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Drugi, po Reinholdzie Messnerze, zdobywca korony Himalajów i Karakorum w historii.
 • 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka

  30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka

  Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, na południowej ścianie Lhotse (8516 m) zginął Jerzy Kukuczka, drugi w historii człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. - Był zdeterminowany i uparty jak muł - powiedział jego kolega, himalaista Krzysztof Wielicki.
 • Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  W czwartek minie 30 lat od śmierci jednego z najsłynniejszych himalaistów globu Jerzego Kukuczki. 24 października 1989 r. odpadł od skały podczas wspinaczki południową ścianą Lhotse. W Nepalu do bazy pod ten szczyt idzie jego żona Cecylia. - To dla mnie pożegnanie z Jurkiem - powiedziała.
 • Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Trzydzieści dwa lata temu - 18 września 1987 roku - Jerzy Kukuczka zdobył Sziszapangmę, ostatni z brakujących szczytów w koronie Himalajów i Karakorum. Przed nim sztuki tej dokonał tylko Reinhold Messner. “Nie jesteś drugi, jesteś wielki” - skwitował wyczyn Polaka słynny Tyrolczyk.
 • Inauguracja roku na katowickiej AWF w rocznicę śmierci patrona Jerzego Kukuczki

  W 25. rocznicę śmierci swojego patrona - Jerzego Kukuczki - zainaugurowała nowy rok akademicki katowicka Akademia Wychowania Fizycznego.
 • W niedzielę 7. Bieg Kukuczki i akcja w sprawie budowy pomnika

  W niedzielę, dwa dni po przypadającej w piątek 25. rocznicy śmierci himalaisty Jerzego Kukuczki, odbędzie się w Katowicach 7. edycja biegu jego imienia. Podczas maratonu promowana będzie akcja zbierania datków na budowę pomnika tragicznie zmarłych wspinaczy.

Filmy - Jerzy Kukuczka (1)

 • Jerzy Kukuczka - legenda himalaizmu

  Gdyby żył, 24 marca skończyłby 72 lata - taternik, alpinista i himalaista. Jerzy Kukuczka (24.03.48.-24.10.89.) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii. Jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie czternaście najwyższych, ponad 8-tysięcznych szczytów, tzw. Koronę Himalajów i Karakorum. Sześć ośmiotysięczników zdobył w ciągu niespełna dwóch lat. Na jednym ze szczytów stanął samotnie - w 1981 roku wszedł nową drogą na Makalu. Zginął 24 października 1989 na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse.