Jerzy Buzek

Synonimy:
Buzek Jerzy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Jerzy Buzek (305)

Filmy - Jerzy Buzek (21)

 • 80 mld euro wspomoże rozwój unijnego przemysłu. To szansa również dla Polski

  Do 2020 roku UE przeznaczy 80 mld euro na nowe technologie, badania i rozwój. Środki te mają wspomóc plany zwiększania udziału przemysłu w PKB unijnej gospodarki. Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że państwa oparte w większej mierze na usługach niż na przemyśle, trudniej radziły sobie ze spowolnieniem gospodarczym. Unijne pieniądze to także szansa na rozwój polskiego przemysłu m.in. zbrojeniówki, przemysłu samochodowego, a także tradycyjnych gałęzi, jak hutnictwo czy górnictwo. – W poprzedniej perspektywie na nowe technologie, badania, szybki rozwój i zwiększanie konkurencyjności przeznaczono 54 mld euro. Na następne kilka lat będzie to niemal 80 mld euro. Warto z tych pieniędzy skorzystać, pamiętając, żeby tematykę do badań definiował sam przemysł, małe i średnie firmy, zgodnie z tym, jakiego typu innowacje i technologie są im potrzebne – mówi Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i były premier RP.
 • Buzek: Desperacki pomysł ukraińskich nacjonalistów. To bardzo niebezpieczne

  Groźby ukraińskich nacjonalistów o wysadzeniu rosyjskich rurociągów - są bardzo niebezpieczne i bardzo niemądre. To desperacki pomysł, którego nie można zaakceptować. Powodowanie wybuchów na własnym terytorium do niczego nie prowadzi, pozbawi tylko dostaw gazu Europę Środkowo-Wschodnią - mówi Jerzy Buzek w Kontrwywiadzie RMF FM. - Ociąganie się UE w sprawie kryzysu na Ukrainie wynika z tego, że Europa i Rosja są od siebie obustronnie zależne. My kraje demokratyczne, próbujemy się mobilizować, ale nie przychodzi nam to łatwo. Trzeba liczyć się z tym, że wobec sytuacji na Krymie, światu pozostanie bezradność - przyznaje Jerzy Buzek w rozmowie z Konradem Piaseckim.
 • Prof. J. Buzek: Szansą dla Polski jest rozwój nowych technologii w energetyce węglowej

  Polska powinna skoncentrować się na tym, by gospodarka oparta na węglu była jednocześnie gospodarką niskoemisyjną – uważa prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również dla biznesu, bo nowe efektywne technologie energetyczne znajdą nabywców w innych krajach UE, a także w Chinach czy Indiach. Drugim najważniejszym wyzwaniem jest poprawienie konkurencyjności produkcji w Polsce i w Europie, bez degradacji środowiska.
 • Buzek: Projekt rządu łamie wszelkie reguły. Sejm musi pójść po rozum do głowy

  OFE znalazło się w budżecie, kiedy ustawa była jeszcze konsultowana, co wskazuje, że konsultacje nikomu nie były potrzebne. Mnie to dziwi. Ustawa o OFE burzy zaufanie do instytucji publicznych i łamie wszelkie reguły życia społecznego - mówi Jerzy Buzek w Kontrwywiadzie RMF FM. Były premier i członek Platformy Obywatelskiej twierdzi, że "jest nadzieja, że nowy minister finansów, będzie bardziej otwarty w sprawie OFE". - Liczę, że ustawa o OFE zmieni się w Sejmie, że sejmowa maszynka do głosowania pójdzie po rozum do głowy. Zakładam, że w tym kształcie ustawa o OFE nie przejdzie" - mówi gość RMF FM. Czy jeśli reforma OFE jednak przejdzie zrezygnuje z kandydowania z list PO? - Liczę, że Sejm pójdzie po rozum do głowy - powtarza Jerzy Buzek w RMF FM.