Jerozolima

Artykuły - Jerozolima (115)

 • Zaginiony skarb i inne tajemnice Jerozolimy

  Zaginiony skarb i inne tajemnice Jerozolimy

  Jerozolima jest jednym z najstarszych miast na świecie. Jej dzieje sięgają aż do IV tysiąclecia przed naszą erą. To tutaj został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Muzułmanie wierzą, że prorok Mahomet cudownie przeniósł się z Mekki do Jerozolimy na Wzgórze Świątynne, z którego następnie wstąpił do nieba. W Jerozolimie znajduje się 1204 synagogi, 158 kościołów i 73 meczety. Na przestrzeni dziejów Jerozolima została dwa razy zniszczona, 23 razy oblegana, 52 razy zaatakowana i 44 razy zdobyta. Jakie jeszcze tajemnice skrywa?
 • Naukowcy wiedzą, gdzie dokładnie była Arka Przymierza

  Naukowcy wiedzą, gdzie dokładnie była Arka Przymierza

  ​Archeologiczne wskazówki poprzedzające narodziny Jezusa Chrystusa, mogą wskazywać dokładne miejsce, gdzie stała Arka Przymierza.
 • Premier Izraela dziękuje przywódcy Gwatemali

  Premier Izraela dziękuje przywódcy Gwatemali

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował w poniedziałek prezydentowi Gwatemali Jimmy'emu Moralesowi za decyzję o przeniesieniu gwatemalskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Niech Bóg cię błogosławi, mój przyjacielu" - powiedział izraelski szef rządu.
 • Jerozolima: Palestyńczyk pchnął nożem 20-letnią policjantkę

  Jerozolima: Palestyńczyk pchnął nożem 20-letnią policjantkę

  Palestyńczyk zaatakował nożem dwoje izraelskich policjantów. Napastnik został postrzelony przez interweniujących funkcjonariuszy.
 • Droga Krzyżowa w Jerozolimie

  W Wielki Piątek ulicami Jerozolimy przeszła tradycyjna Droga Krzyżowa, organizowana przez franciszkanów. Co roku w Wielki Piątek pielgrzymi przechodzą przez Stare Miasto tą samą drogą, którą przechodził Chrystus, zanim został ukrzyżowany. Wielki Piątek to dla chrześcijan jeden z najważniejszych dni w roku.
 • Jerozolima: Monitoring udokumentuje "izraelską agresję"

  Jerozolima: Monitoring udokumentuje "izraelską agresję"

  Jordania poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach zamontuje 55 kamer przemysłowych na esplanadzie przed słynnymi meczetami w Jerozolimie Wschodniej, aby monitorować, jak nazwał to Amman, izraelskie naruszenia prawa wobec Palestyńczyków.
 • Jerozolima: Kolejny atak palestyńskich nożowników

  Jerozolima: Kolejny atak palestyńskich nożowników

  Dwóch Palestyńczyków zaatakowało w poniedziałek nożem dwie kobiety na północny zachód od Jerozolimy. Napastników zastrzelili funkcjonariusze służb bezpieczeństwa. Jedna z kobiet zmarła wskutek odniesionych ran - poinformowały we wtorek służby szpitalne.
 • Monitoring położy kres przemocy w Jerozolimie?

  Monitoring położy kres przemocy w Jerozolimie?

  Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w sobotę w Ammanie, że Jordania i Izrael uzgodniły nowe posunięcia mające obniżyć napięcie na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie i położyć kres obecnej fali przemocy między Żydami i Palestyńczykami.
 • Jerozolima: Starcia z policją w meczecie Al-Aksa

  Jerozolima: Starcia z policją w meczecie Al-Aksa

  Na Wzgórzu Świątynnym we wschodniej Jerozolimie wybuchły w niedzielę rano starcia między izraelską policją a Palestyńczykami. Doszło do nich kilka godzin przed obchodami żydowskiego Nowego Roku - poinformowała policja i świadkowie.
 • Incydent w jerozolimskim meczecie: Groźba eskalacji

  Incydent w jerozolimskim meczecie: Groźba eskalacji

  Izraelska policja wkroczyła w niedzielę do jednego z najświętszych miejsc dla muzułmanów - meczetu Al-Aksa we wschodniej Jerozolimie, by stawić czoło podejrzanym buntownikom palestyńskim - informuje policja.

Filmy - Jerozolima (7)

 • Strefa Gazy: Dwie pierwsze ofiary po decyzji Trumpa

  Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w sobotę nowe ataki na Strefę Gazy w odpowiedzi na wystrzelenie rakiet w kierunku Izraela z tej enklawy. Radykalna organizacja palestyńska Hamas poinformowała, że w nalotach śmierć poniosło jej dwóch bojowników. To pierwsze ofiary konfliktu, który wybuchł na nowo po kontrowersyjnej decyzji Donalda Trumpa, który uznał, że stolicą Izraela jest Jerozolima.
 • Nieznana karta żydowskiej historii

  Skalny blok z zatartą przez czas inskrypcją wywołał prawdziwą sensację w świecie nauki. Znaleźli go izraelscy archeolodzy pracujący w Jerozolimie. Uważają oni, że fragment kamiennej steli przynosi odpowiedź na pytanie o przyczyny wybuchu żydowskiego powstania pod wodzą Szymona Bar-Kochby przeciwko rzymskiemu panowaniu w Judei. Powstanie to rozpoczęło się w 132 r. n.e. i przeszło do historii jako druga wojna żydowsko-rzymska. Napis wyryty w wapiennej skale to oficjalna dedykacja dla cesarza Hadriana od żołnierzy ze słynnego X Legionu „Fretensis”. Datowany jest na 129-130 r. n.e. Jest to więc bezpośredni dowód na obecność tej jednostki w Jerozolimie w przededniu wybuchu drugiego powstania żydowskiego. Mógł on stanowić garnizon strzegący miasta. Hadrian istotnie odwiedził Jerozolimę około 130 r. Prawdopodobnie właśnie wtedy przemianował miasto na Aelia Capitolina i ogłosił, że na Wzgórzu Świątynnym wybuduje przybytek Jowisza. Decyzja ta mogła być iskrą zapalną, która wznieciła powstanie wśród ludności żydowskiej. Niestety, zakończyło się ono klęską, a Żydzi zostali wygnani z Judei.
 • Wielki Piątek w Jerozolimie

  Prawosławni pielgrzymi wyszli na zatłoczone uliczki starego miasta w Jerozolimie w Wielki Piątek, w dniu, kiedy – jak wierzą chrześcijanie – Jezus został ukrzyżowany. Około 2 tys. wiernych zebrało się wzdłuż Via Dolorosa ("droga cierpienia", „droga krzyżowa”) w ramach przygotowań do procesji, podczas której odtwarzana jest ostatnia droga Jezusa przed ukrzyżowaniem. Procesja kończy się w Bazylice Grobu Świętego. Według tradycji, w miejscu, w którym stoi kościół, Jezus został ukrzyżowany, pochowany i zmartwychwstał. Ze względów bezpieczeństwa, na drodze procesji ustawili się także ochroniarze i policjanci.
 • Śmierć Jezusa. Zaskakujące odkrycie archeologów

  Życie Jezusa Chrystusa jest przedmiotem licznych analiz historycznych. Na podstawie dostępnych źródeł datę Jego śmierci na krzyżu umiejscawia się w latach 30. naszej ery. Okoliczności tej śmierci wciąż jednak w dużej mierze pozostają niepoznane. Przez setki lat historycy nie potrafili zlokalizować miejsca, w którym Mesjasz z Nazaretu został skazany na śmierć. Według tradycji wczesnochrześcijańskiej, miało ono znajdować się w pobliżu Wzgórza Świątynnego, górującego nad Starym Miastem Jerozolimy. Przeczą temu jednak najnowsze odkrycia, dokonane przez archeologów z Izraela. Czy staniemy przed koniecznością zrewidowania naszych wyobrażeń na temat ostatniej drogi, którą przebył Chrystus?