Jerozolima

Artykuły - Jerozolima (113)

 • Premier Izraela dziękuje przywódcy Gwatemali

  Premier Izraela dziękuje przywódcy Gwatemali

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował w poniedziałek prezydentowi Gwatemali Jimmy'emu Moralesowi za decyzję o przeniesieniu gwatemalskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Niech Bóg cię błogosławi, mój przyjacielu" - powiedział izraelski szef rządu.
 • Jerozolima: Palestyńczyk pchnął nożem 20-letnią policjantkę

  Jerozolima: Palestyńczyk pchnął nożem 20-letnią policjantkę

  Palestyńczyk zaatakował nożem dwoje izraelskich policjantów. Napastnik został postrzelony przez interweniujących funkcjonariuszy.
 • Droga Krzyżowa w Jerozolimie

  W Wielki Piątek ulicami Jerozolimy przeszła tradycyjna Droga Krzyżowa, organizowana przez franciszkanów. Co roku w Wielki Piątek pielgrzymi przechodzą przez Stare Miasto tą samą drogą, którą przechodził Chrystus, zanim został ukrzyżowany. Wielki Piątek to dla chrześcijan jeden z najważniejszych dni w roku.
 • Jerozolima: Monitoring udokumentuje "izraelską agresję"

  Jerozolima: Monitoring udokumentuje "izraelską agresję"

  Jordania poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach zamontuje 55 kamer przemysłowych na esplanadzie przed słynnymi meczetami w Jerozolimie Wschodniej, aby monitorować, jak nazwał to Amman, izraelskie naruszenia prawa wobec Palestyńczyków.
 • Jerozolima: Kolejny atak palestyńskich nożowników

  Jerozolima: Kolejny atak palestyńskich nożowników

  Dwóch Palestyńczyków zaatakowało w poniedziałek nożem dwie kobiety na północny zachód od Jerozolimy. Napastników zastrzelili funkcjonariusze służb bezpieczeństwa. Jedna z kobiet zmarła wskutek odniesionych ran - poinformowały we wtorek służby szpitalne.
 • Monitoring położy kres przemocy w Jerozolimie?

  Monitoring położy kres przemocy w Jerozolimie?

  Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w sobotę w Ammanie, że Jordania i Izrael uzgodniły nowe posunięcia mające obniżyć napięcie na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie i położyć kres obecnej fali przemocy między Żydami i Palestyńczykami.
 • Jerozolima: Starcia z policją w meczecie Al-Aksa

  Jerozolima: Starcia z policją w meczecie Al-Aksa

  Na Wzgórzu Świątynnym we wschodniej Jerozolimie wybuchły w niedzielę rano starcia między izraelską policją a Palestyńczykami. Doszło do nich kilka godzin przed obchodami żydowskiego Nowego Roku - poinformowała policja i świadkowie.
 • Incydent w jerozolimskim meczecie: Groźba eskalacji

  Incydent w jerozolimskim meczecie: Groźba eskalacji

  Izraelska policja wkroczyła w niedzielę do jednego z najświętszych miejsc dla muzułmanów - meczetu Al-Aksa we wschodniej Jerozolimie, by stawić czoło podejrzanym buntownikom palestyńskim - informuje policja.
 • 18-letni Palestyńczyk ranił nożem izraelskiego policjanta

  18-letni Palestyńczyk ranił nożem izraelskiego policjanta

  18-letni Palestyńczyk ciężko ranił nożem w szyję izraelskiego policjanta. Do ataku doszło przy Bramie Damasceńskiej, jednym z głównych wejść do Starego Miasta Jerozolimy. Podczas ataku policjant zdążył jeszcze strzelić do chłopaka. Obaj walczą o życie w szpitalu.
 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny stoi za atakiem w Jerozolimie

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny stoi za atakiem w Jerozolimie

  Jak podał serwis podał portal BBC News, do przeprowadzenia wtorkowego ataku w synagodze w zachodniej Jerozolimie, w którym zginęło czterech Izraelczyków przyznały się Brygady Abu Alego Mustafy, zbrojne ramię Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Filmy - Jerozolima (8)

 • Amerykańska delegacja w Jerozolimie przed przeniesieniem ambasady do Jerozolimy. "Prezydent Trump tworzy historię"

  Do Jerozolimy przyjechała amerykańska delegacja, która bierze udział w uroczystościach towarzyszących otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. - Prezydent Trump tworzy historię - powiedział premier Izraela Binjamin Netanjahu podczas spotkania w przeddzień oficjalnego otwarcia placówki. Biały Dom reprezentują córka Donalda Trumpa, Ivanka oraz jej mąż i doradca prezydenta Jared Kushner. Na czele delegacji stoi zastępca sekretarza stanu John Sullivan. - Wszyscy tutaj zebrani rozumiemy, że otwarcie ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie to długo opóźnione uznanie realiów - powiedział Sullivan. Trump podjął decyzję o uznaniu Jerozolimy przez Waszyngton za stolicę państwa żydowskiego i tym samym zarządził przeniesienie ambasady z Tel Awiwu.
 • Strefa Gazy: Dwie pierwsze ofiary po decyzji Trumpa

  Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w sobotę nowe ataki na Strefę Gazy w odpowiedzi na wystrzelenie rakiet w kierunku Izraela z tej enklawy. Radykalna organizacja palestyńska Hamas poinformowała, że w nalotach śmierć poniosło jej dwóch bojowników. To pierwsze ofiary konfliktu, który wybuchł na nowo po kontrowersyjnej decyzji Donalda Trumpa, który uznał, że stolicą Izraela jest Jerozolima.
 • Nieznana karta żydowskiej historii

  Skalny blok z zatartą przez czas inskrypcją wywołał prawdziwą sensację w świecie nauki. Znaleźli go izraelscy archeolodzy pracujący w Jerozolimie. Uważają oni, że fragment kamiennej steli przynosi odpowiedź na pytanie o przyczyny wybuchu żydowskiego powstania pod wodzą Szymona Bar-Kochby przeciwko rzymskiemu panowaniu w Judei. Powstanie to rozpoczęło się w 132 r. n.e. i przeszło do historii jako druga wojna żydowsko-rzymska. Napis wyryty w wapiennej skale to oficjalna dedykacja dla cesarza Hadriana od żołnierzy ze słynnego X Legionu „Fretensis”. Datowany jest na 129-130 r. n.e. Jest to więc bezpośredni dowód na obecność tej jednostki w Jerozolimie w przededniu wybuchu drugiego powstania żydowskiego. Mógł on stanowić garnizon strzegący miasta. Hadrian istotnie odwiedził Jerozolimę około 130 r. Prawdopodobnie właśnie wtedy przemianował miasto na Aelia Capitolina i ogłosił, że na Wzgórzu Świątynnym wybuduje przybytek Jowisza. Decyzja ta mogła być iskrą zapalną, która wznieciła powstanie wśród ludności żydowskiej. Niestety, zakończyło się ono klęską, a Żydzi zostali wygnani z Judei.
 • Wielki Piątek w Jerozolimie

  Prawosławni pielgrzymi wyszli na zatłoczone uliczki starego miasta w Jerozolimie w Wielki Piątek, w dniu, kiedy – jak wierzą chrześcijanie – Jezus został ukrzyżowany. Około 2 tys. wiernych zebrało się wzdłuż Via Dolorosa ("droga cierpienia", „droga krzyżowa”) w ramach przygotowań do procesji, podczas której odtwarzana jest ostatnia droga Jezusa przed ukrzyżowaniem. Procesja kończy się w Bazylice Grobu Świętego. Według tradycji, w miejscu, w którym stoi kościół, Jezus został ukrzyżowany, pochowany i zmartwychwstał. Ze względów bezpieczeństwa, na drodze procesji ustawili się także ochroniarze i policjanci.