Jeremi Mordasewicz

Artykuły - Jeremi Mordasewicz (37)

 • Jeremi Mordasewicz: Branża transportowa znalazła się na zakręcie. Brakuje nawet 100 tys. kierowców

  Jeremi Mordasewicz: Branża transportowa znalazła się na zakręcie. Brakuje nawet 100 tys. kierowców

  W tym zawodzie można całkiem dobrze zarabiać, jak na standardy naszego rynku. Ale rodacy są coraz mniej skłonni wybierać prace uznawane za nieatrakcyjne. Kandydatów zniechęcają regularne wyjazdy z domów na kilka tygodni. Nie wystarczy kształcić więcej osób aspirujących do tego zawodu. Trzeba ułatwić im zdobycie uprawnień, żeby sprawnie zapełnić lukę. Ponadto, należy zabiegać o pracowników z zagranicy, głównie o Ukraińców. Skusić ich mogą przepisy związane z osiedlaniem się całych rodzin. O tym wszystkim mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
 • W Polsce nie można liczyć na godną emeryturę

  W Polsce nie można liczyć na godną emeryturę

  Sytuacja emerytów z każdym rokiem będzie trudniejsza. Relacja emerytury do średniego wynagrodzenia okaże się gorsza. Sposobem na zwiększenie dochodów jest opóźnianie pożegnania z pracą.
 • UE już nie chce czekać na maruderów, Polska może zostać sama

  UE już nie chce czekać na maruderów, Polska może zostać sama

  Jednolity rynek, to szansa na dalszy rozwój Polski, potrzebne jest więc zacieśnianie w współpracy w ramach UE. Natomiast poszczególne kraje nie są w stanie samodzielnie konkurować gospodarczo z USA czy Chinami.
 • Powinniśmy promować oszczędzanie i inwestycje, a nie konsumpcję

  Powinniśmy promować oszczędzanie i inwestycje, a nie konsumpcję

  Część polityków i związkowców proponuje podniesienie świadczeń socjalnych i wymuszenie szybszego wzrostu wynagrodzeń tłumacząc, że spowoduje to wzrost konsumpcji i w konsekwencji wzrost produkcji i zatrudnienia. - Biorąc pod uwagę niską skłonność Polaków do oszczędzania rząd powinien raczej promować oszczędzanie i inwestycje a nie konsumpcję - uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacja Lewiatan.
 • Mordasewicz krytycznie o programie dofinansowania zatrudnienia młodych

  Mordasewicz krytycznie o programie dofinansowania zatrudnienia młodych

  Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych nie spowoduje powstania nowych miejsc pracy - tak zaprezentowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego program "Pierwsza praca" komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.
 • Mordasewicz: ZUS to nie skarbonka

  Mordasewicz: ZUS to nie skarbonka

  Z punktu widzenia Polaków obsadzenie stanowiska prezesa ZUS-u jest znacznie mniej istotne niż system emerytalny - mówi członek rady nadzorczej ZUS, Jeremi Mordasewicz. Jego zdaniem, dla obywateli znacznie istotniejszą sprawą jest wysokość składek i przyszłych emerytur.
 • Mordasewicz: Górnicy z państwowych kopalń muszą zrezygnować z przywilejów

  Mordasewicz: Górnicy z państwowych kopalń muszą zrezygnować z przywilejów

  - Obowiązujące układy zbiorowe w spółkach węglowych, których większość należy do Skarbu Państwa, są winne obecnej sytuacji w górnictwie - uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Jeśli górnicy nie zrezygnują z przywilejów, to jego zdaniem konieczne będzie postawienie zatrudniających ich spółek w stan upadłości.
 • ZUS musi wyjaśnić sprawę przetargu na system informatyczny

  ZUS musi wyjaśnić sprawę przetargu na system informatyczny

  ZUS będzie musiał wyjaśnić, czy zachowano standardy przy przetargu na system informatyczny - powiedział PAP członek rady nadzorczej Zakładu Jeremi Mordasewicz, odnosząc się do doniesień TVN. Wart 600 mln zł przetarg wygrało w ubiegłym roku Asseco.
 • Nie zakazywać niedzielnego handlu

  Nie zakazywać niedzielnego handlu

  Do Sejmu wpłynął projekt obywatelski dotyczący zakazu handlu w niedzielę.
 • Pracodawcy przeciwni podwyższaniu płacy minimalnej

  Pracodawcy przeciwni podwyższaniu płacy minimalnej

  Przedstawiciele związków zawodowych chcą, by płaca minimalna w Polsce była wyższa niż obecne 1600 złotych. Nie zadowala ich również planowana na przyszły rok podwyżka w wysokości 80 złotych. Przeciwni podwyższaniu płacy minimalnej są pracodawcy.

Filmy - Jeremi Mordasewicz (4)

 • Mordasewicz krytycznie o pomyśle Komorowskiego

  Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych nie zaowocuje powstaniem nowych miejsc pracy - tak zaprezentowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego program "Pierwsza praca" komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.
 • Mordasewicz: ZUS to nie skarbonka

  Z punktu widzenia Polaków obsadzenie stanowiska Prezesa ZUS-u jest znacznie mniej istotne niż system emerytalny – mówi członek rady nadzorczej ZUS, Jeremi Mordasewicz. Jego zdaniem dla obywateli znacznie istotniejszą sprawą jest wysokość składek i przyszłych emerytur. Obecnie pieniądze przyszłych emerytów przekazywane do ZUS-u są natychmiast wypłacane emerytom już pobierającym świadczenia. „To nie jest skarbonka, do której wpłacamy pieniądze, a potem – kiedy już przejdziemy na emeryturę – wyjmiemy je stamtąd. Pokolenie pracujące płaci na pokolenie, które przechodzi na emeryturę – a gwarantem tego porozumienia jest państwo” – podkreśla Mordasewicz. Ocenia on, że ten system pozostanie bezpieczny, o ile nie dojdzie do wojny światowej lub tak masowej emigracji zarobkowej Polaków, że wyjedzie „połowa Polski”.
 • Jeremi Mordasewicz: Polskiej gospodarce grozi trwałe spowolnienie

  W ocenie Konfederacji Lewiatan Polsce grozi trwała stagnacja gospodarcza, a co za tym idzie: wyższe bezrobocie, frustracja wielu grup społecznych i nasilenie emigracji młodzieży. Można temu zapobiec poprzez zwiększenie inwestycji, co - jak podkreśla Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan - umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie produktywności w firmach. Przedsiębiorcy potrzebują jednak odpowiedniego otoczenia, by decydować się na nowe inwestycje.
 • Pracodawcy znów zapłacą więcej!

  Od 1 kwietnia przedsiębiorca zatrudniający mniej niż 9 osób zapłaci składkę na fundusz wypadkowy w wysokości 1,93 proc. To kolejny wzrost obciążenia dla pracodawców, po podwyżce składki rentowej i płacy minimalnej. Komentuje Jeremi Mordasewicz, ekspert rynku pracy PKPP Lewiatan.