jeńcy

Artykuły - Jeńcy (27)

 • 5 talibów za jednego żołnierza. Biały Dom broni wymiany jeńców

  5 talibów za jednego żołnierza. Biały Dom broni wymiany jeńców

  Amerykańscy Republikanie krytykują prezydenta Baracka Obamę za decyzję o zwolnieniu z Guantanamo pięciu talibów w zamian za wypuszczenie na wolność amerykańskiego żołnierza. Biały Dom odpiera zarzuty argumentując, że ma obowiązek ratowania tych, którzy walczą za ojczyznę.
 • Ostlegionen albo śmierć

  Ostlegionen albo śmierć

  Sowieccy jeńcy narodowości azjatyckiej przeszli na stronę Niemców, bo łudzili się, że walczą o wolność swoich krajów.
 • Stalag 307. Twierdza Zagłady

  Stalag 307. Twierdza Zagłady

  Nazistowski Stalag 307 był największym obozem jenieckim znajdującym się w Twierdzy Dęblin. Od lipca 1941 do końca 1943 r. przebywało w nim rotacyjnie ok. 200 tysięcy jeńców. Większość z nich została zgładzona lub zmarła z głody czy w wyniku szerzących się epidemii.
 • Eksperci o izraelsko-palestyńskiej wymianie jeńców

  Wymiana jeńców między Izraelem a Palestyńczykami może zachęcić radykalny Hamas do kolejnych porwań - uważa ekspert ds. bliskowschodnich, szef niemieckiej fundacji Nauka i Polityka prof. Volker Perthes.
 • Behemoth: Sztuka nie bierze jeńców

  Behemoth: Sztuka nie bierze jeńców

  Na naszych stronach możecie już zobaczyć prawie 10-minutowy materiał z planu teledysku "Lucifer" metalowej grupy Behemoth. W tytułowej roli Lucyfera pojawia się gościnnie Maciej Maleńczuk.
 • II RP ratowała rosyjskich jeńców. Wbrew propagandzie

  Pamiętniki polskiego epidemiologa pokazują jak - wbrew rosyjskiej propagandzie - Polacy walczyli z epidemią cholery w obozie jeńców sowieckich w Strzałkowie - stwierdza "Rzeczpospolita".
 • Armenia i Azerbejdżan wymienią jeńców wojennych

  Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu poinformowali, że zamierzają "najszybciej jak to możliwe" zorganizować wymianę jeńców wojennych przetrzymywanych w obydwu krajach od 1994 roku, gdy skończył się konflikt zbrojny o Karabach Nagorny.
 • 71 lat temu podjęto decyzję o rozstrzelaniu jeńców polskich

  5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.
 • 69. rocznica utworzenia w Auschwitz obozu dla jeńców radzieckich

  W środę 15 września mija 69. rocznica powstania "Russisches Kriegsgefagenen Arbeitslager", czyli obozu pracy dla jeńców radzieckich w KL Auschwitz. To jedna z najtragiczniejszych części historii obozu. Spośród około 15 tysięcy osób przeżyła garstka.