Jemen

Artykuły - Jemen (225)

 • Silne trzęsienie ziemi w Jemenie

  Silne trzęsienie ziemi w Jemenie

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 nawiedziło południowe wybrzeże Jemenu - poinformowały w niedzielę państwowe Służby Geologiczne Stanów Zjednoczonych (USGS). Na razie nie ma doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
 • Wojna ma twarz dziecka

  Wojna ma twarz dziecka

  Liczba ofiar wojen domowych w Syrii i Jemenie dawno przekroczyła pół miliona. Wśród nich znalazły się też tysiące dzieci. Jeżeli nawet uda im się uciec ze stref walk, często trafiają do obozów, gdzie panuje głód i co chwila wybuchają epidemie. Niedożywione, przerażone i pozbawione nadziei maluchy stają się również łakomym kąskiem dla wojennych watażków.
 • ​Najpopularniejszy narkotyk Jemenu

  ​Najpopularniejszy narkotyk Jemenu

  Jemeńczycy nie mogą przestać żuć liści czuwaliczki jadalnej - donosi "The Economist". Narkotyczna roślina robi w tym kraju furorę.
 • 14 zabitych w nalocie na przedmieściach Sany w Jemenie

  14 zabitych w nalocie na przedmieściach Sany w Jemenie

  Służby ratunkowe i mieszkańcy stolicy Jemenu przekazały, że w wyniku ataku powietrznego sił koalicji arabskiej na przedmieścia Sany, zginęło co najmniej 14 osób, w tym sześcioro dzieci. ONZ podaje, że w ciągu tygodnia w Jemenie w atakach koalicji zginęło 42 cywilów.
 • Ruch Huti informuje o 30 zabitych w nalocie na hotel w Jemenie

  Ruch Huti informuje o 30 zabitych w nalocie na hotel w Jemenie

  Szyiccy rebelianci z ruchu Huti, którzy od września 2014 roku kontrolują to miasto poinformowali, że co najmniej 30 osób zginęło w środę w wyniku nalotu na hotel pod Saną, na północ od stolicy Jemenu. Według lekarzy w ataku zginęło 35 osób, a 13 zostało rannych.
 • "Szokujące i nieludzkie": Przemytnik utopił 50 migrantów w Jemenie

  "Szokujące i nieludzkie": Przemytnik utopił 50 migrantów w Jemenie

  Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) podała, że nawet 50 młodych migrantów z Somalii i Etiopii zostało rozmyślnie utopionych przez przemytnika ludzi. Mężczyzna kazał im wyskoczyć do morza u wybrzeży Jemenu. IOM nazwał to zdarzenie "szokującym i nieludzkim".
 • Prezydent Jemenu zaocznie skazany na karę śmierci

  Prezydent Jemenu zaocznie skazany na karę śmierci

  Sąd w kontrolowanej przez rebeliantów Huti stolicy Jemenu, Sanie skazał zaocznie na karę śmierci jemeńskiego prezydenta Abda ar-Raba Mansura al-Hadiego oraz sześciu jego współpracowników. Wyrok nie będzie mieć skutków, ale utrudni rozmowy pokojowe - pisze Reuters.
 • Jemen: W nalocie sił koalicji zginęło 9 kobiet i dziecko

  Samoloty koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej zaatakowały dom przywódcy plemiennego na północ od stolicy Jemenu, Sany, gdzie zgromadzili się żałobnicy - poinformowali w czwartek mieszkańcy. Zginęło dziewięć kobiet i dziecko; kilkadziesiąt osób jest rannych.
 • Krytyczna sytuacja w Jemenie: "Zawieszenie broni jest bezcelowe"

  Krytyczna sytuacja w Jemenie: "Zawieszenie broni jest bezcelowe"

  Po wygaśnięciu rozejmu w Jemenie naloty rozpoczęły się na nowo. "Ponowne zawieszenie broni jest bezcelowe" – przekonuje szef ministerstwa spraw zagranicznych Jemenu.
 • Już ponad 140 ofiar ataku na uczestników pogrzebu w Jemenie

  Już ponad 140 ofiar ataku na uczestników pogrzebu w Jemenie

  Do ponad 140 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku na uczestników pogrzebu w jemeńskiej Sanie. Szyiccy rebelianci Huti oskarżają o nalot międzynarodową koalicję pod egidą Arabii Saudyjskiej, która jednak zaprzecza i zapowiada wraz z USA śledztwo.

Filmy - Jemen (4)

 • Jemen: Dziesiątki zabitych w wyniku ataku na autobus

  Kilkadziesiąt osób zginęło w wyniku porannego ataku na autobus w północnym Jemenie. Ranni przebywają obecnie w szpitalach wspieranych przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i oczekują na pomoc.
 • Życie w tym kraju to koszmar! Ludzie umierają z głodu

  Światowe organizacje humanitarne biją na alarm: mieszkańcy Jemenu umierają z powodu niedożywienia. Problem ten dotyczy aż 10 milionów obywateli tego państwa, czyli 40 procent populacji. Szczególnie tragiczna jest sytuacja dzieci poniżej piątego roku życia, cierpiących na chroniczne niedożywienie. Aż 50 procent z nich umiera, ponieważ mały organizm nie jest w stanie poradzić sobie ze skutkami braku niezbędnych składników odżywczych, które prowadzą do różnych infekcji i chorób przewlekłych. W klinice al-Sabin w stołecznej Saanie lekarze starają się nieść specjalistyczną pomoc dzieciom, których kondycja wymaga najpilniejszej interwencji. Z oczu małych pacjentów wyziera strach. Tylko nieliczne dzieci są w stanie wydobywać z siebie dźwięki przypominające płacz. Innym brakuje na to sił. Współczesny Jemen to jeden z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Stopa bezrobocia od lat utrzymuje się tam na poziomie 35 procent. Wysoki poziom ubóstwa ma swoje źródło między innymi w konfliktach wewnętrznych.
 • Małoletnie panny młode. Dramat jemeńskich dziewcząt

  Małżeństwo w wieku 13 lat z dużo starszym mężczyzną? W Jemenie taki los jest udziałem bardzo wielu dziewcząt. Na co dzień często doświadczają one przemocy domowej; niektóre umierają przy porodach. Tylko nieliczne decydują się na ucieczkę od mężczyzny, za którego siłą zostały wydane. Obrońcy praw człowieka szacują, że aż 14 procent Jemenek wychodzi za mąż przed 15. urodzinami , zaś ponad 50 procent w dniu swoich zaślubin nie ma ukończonych 18 lat. Skrajni konserwatyści w jemeńskim parlamencie nie chcą zgodzić się na podniesienie minimalnego wieku pozwalającego na zawarcie małżeństwa… Niestety, trwający impas pozwala sądzić, że dramat małoletnich panien młodych nie skończy się szybko.
 • Wiosenne deszcze pustoszą historyczne budynki!

  Zapraszamy do Sany (Sanaa), stolicy Jemenu. Historyczne budowle powoli się sypią. Na ich renowację nie ma pieniędzy.