jednoosobowa działalność

Artykuły - Jednoosobowa działalność (5)

 • 12 pułapek, które czyhają na przedsiębiorcę przekształcającego firmę w spółkę

  12 pułapek, które czyhają na przedsiębiorcę przekształcającego firmę w spółkę

  Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Łatwo ją założyć, rejestracja nic nie kosztuje, nie trzeba też zazwyczaj prowadzić pełnej księgowości. Kiedy jednak firma się rozrasta, potrzebuje czasem zastrzyku kapitału. Wtedy warto pomyśleć o założeniu spółki i wiedzieć, jakie pułapki czyhają na przedsiębiorcę. Jakie? Podpowiadamy.
 • Jednoosobowa działalność gospodarcza czy osobowa spółka prawa handlowego?

  Jednoosobowa działalność gospodarcza czy osobowa spółka prawa handlowego?

  Stając przed wyborem formy prowadzenia działalności gospodarczej, przyszły przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, powinien zastanowić się nad efektywnością podatkową danej formy prowadzenia działalności. Po drugie - nad optymalizacją wyeksponowania jego majątku osobistego na ryzyko gospodarcze. Po trzecie - nad stopniem skomplikowania procedur i nad kosztami, z jakimi będzie musiał się liczyć, jeśli zdecyduje się na konkretną formę prawną. Dopiero po przemyśleniu wskazanych zagadnień i ustaleniu swoich priorytetów przedsiębiorca może dokonać świadomego wyboru, którego potem nie będzie żałował.
 • Czy podatki są istotnym elementem przy planowaniu sukcesji? (cz. 2)

  Nieco mniej dramatycznie niż nieplanowane dziedziczenie (pisałam o tym w poprzednim felietonie), może przebiegać planowana sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej.
 • Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć nawet przez internet

  Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć nawet przez internet

  Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej spotykana w naszym kraju forma prowadzenia firmy. Na drugim miejscu zaś lokuje się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej popularność wynika ze stosunkowo niskich kosztów, ponoszonych przy tworzeniu firmy z o.o., oraz łatwości rejestracji.
 • Aport pozwoli uniknąć podatku i VAT

  Aport pozwoli uniknąć podatku i VAT

  Nie można bezpośrednio przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Osiągnięcie korzyści podatkowych przy takiej transakcji zapewnia wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki. Dokonując aportu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji jednoosobowej firmy.

Filmy - Jednoosobowa działalność (1)