jaskra

Artykuły - Jaskra (8)

 • RMF 24: Przełom w leczeniu jaskry. Polacy pracowali nad tym 20 lat!

  RMF 24: Przełom w leczeniu jaskry. Polacy pracowali nad tym 20 lat!

  Przełom w leczeniu jaskry. Okuliści z Polski i Niemiec pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka - szefa kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stworzyli pierwszą na świecie tabletkę wspomagającą dotychczasowe metody walki z tą chorobą.
 • Miej oko na jaskrę

  Miej oko na jaskrę

  Atakując nerw wzrokowy - bezpośrednie łącze miedzy okiem a mózgiem - jaskra może doprowadzić do ślepoty. Wraz z postępującym zanikiem nerwu wzrokowego stopniowo zmniejsza się pole widzenia. Niestety utrata wzroku może sięgnąć nawet 40 proc. zanim chory zacznie zauważać problem. Trwający Światowy Tydzień Jaskry ma przypomnieć wszystkim o tej "cichej złodziejce wzroku" i zachęcić do kontrolnych badań wzroku, bo wcześnie wykryta jaskra może być skutecznie kontrolowana.
 • Czy grozi nam epidemia ślepoty?

  Czy grozi nam epidemia ślepoty?

  Chociaż 73 proc. Polaków przyznaje, że spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku, to aż 84 proc. nigdy nie badała się w kierunku jaskry, która jest wiodącą przyczyną nieodwracalnej utraty widzenia na całym świecie - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez PBS na zlecenie firmy Alcon z okazji Światowego Tygodnia Jaskry.
 • Stworzono soczewki, które uwalniają lek na jaskrę

  Stworzono soczewki, które uwalniają lek na jaskrę

  Amerykańscy naukowcy stworzyli specjalne soczewki kontaktowe, które w trakcie noszenia uwalniają do worka spojówkowego latanoprost - lek na jaskrę.
 • Pigułka zwiększa ryzyko utraty wzroku

  Pigułka zwiększa ryzyko utraty wzroku

  Kobiety dłużej zażywające pigułkę antykoncepcyjną, powinny częściej badać wzrok. Najnowsze wyniki badań naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych wskazują, że nawet dwukrotnie rośnie u nich zagrożenie jaskrą.
 • Rentgen ochroni przed jaskrą

  Rentgen ochroni przed jaskrą

  Używane powszechnie w diagnostyce medycznej promieniowanie X może wykazywać nieznane dotychczas właściwości terapeutyczne, m.in. w leczeniu jaskry.
 • Chcesz widzieć, uważaj na siłowni

  Chcesz widzieć, uważaj na siłowni

  Ćwiczenia siłowe mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry - czytamy w "Rzeczpospolitej".
 • Komputery grożą jaskrą

  Komputery grożą jaskrą

  Japońscy naukowcy ponownie zbadali wpływ długotrwałej pracy przy komputerze na ludzki wzrok. Choć od dawna wiadomo, że naszym oczom komputery nie służą, to obecnie odkryto kolejny niepokojący związek. Badanie przeprowadzone wśród 10 tys. osób wykazało, że długie wpatrywanie się w monitor komputera grozi jaskrą. Choroba ta może spowodować całkowitą utratę wzroku. Naukowcy Uniwersytetu Toho w Tokio zaobserwowali, że wśród wszystkich osób poddanych badaniu ponad 5% zadeklarowało problemy ze wzrokiem. Największe dotyczyły tych, którzy spędzają długi czas przed komputerem. Były to osoby, które pracują przy monitorze ponad 8 godzin dziennie, oraz krótkowidze.

Filmy - Jaskra (1)

 • W 90 proc. przypadków jaskra przebiega bezobjawowo. Chorzy często dowiadują się o niej dopiero w momencie pojawienia się nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego

  Według prognoz do 2020 r. na całym świecie w wyniku jaskry wzrok może stracić 11 milionów osób. Eksperci szacują, że tą chorobą dotkniętych jest 800 tys. Polaków. Blisko połowa z nich o tym nie wie, bo w większości jaskra przebiega bezobjawowo, a ubytki w polu widzenia są niezauważalne. Dlatego też ok. 70 proc. przypadków jest wykrywanych zbyt późno, w zaawansowanym stadium choroby. W tej sytuacji nawet przy intensywnym leczeniu nie da się już nic zrobić, bowiem utrata wzroku w przypadku jaskry jest nieodwracalna. Mimo że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, to większość Polaków nigdy nie badało się w kierunku jaskry. Często choroba ta nie daje jednoznacznych objawów, dlatego może być zbagatelizowana lub po prostu niezauważona. Według ekspertów z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego 70 proc. przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno. Może to wynikać z niskiego poziomu wiedzy na temat tej choroby i zagrożeń związanych z utratą widzenia. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie jaskry jest bardzo ważne. Wtedy można zapobiec jej rozwojowi, wdrożyć specjalistyczne leczenie i zadbać o kondycję oczu. Diagnoza zaawansowanej jaskry i perspektywa trwałej utraty wzroku to nie tylko tragedia osobista, lecz także problem społeczny. Oznacza wyłączenie z życia publicznego, zawodowego, niezdolność do wykonywania ról społecznych. Degradacja wzroku związana z jaskrą uniemożliwia normalne funkcjonowanie, może prowadzić do depresji, poczucia odosobnienia, wymusza na bliskich całodobową opiekę i nieustającą kontrolę.