jaskinie

Artykuły - Jaskinie (11)

 • Jaskinie lawowe na Marsie większe od ziemskich - czy skrywa się w nich życie?

  Jaskinie lawowe na Marsie większe od ziemskich - czy skrywa się w nich życie?

  ​Jaskinie lawowe na Marsie są trzy razy większe niż te występujące na Ziemi. Inaczej nazywane piroduktami, występują zarówno na Ziemi, jak i Księżycu i Marsie. Mogą pojawiać się także na innych ciałach niebieskich, które wykazują aktywność wulkaniczną.
 • Polskie jaskinie. Co zabrać na wyprawę?

  Polskie jaskinie. Co zabrać na wyprawę?

  Ciemną zwiedza się z przewodnikiem ze świecą w ręku, po Mylnej chodzi się samodzielnie. Żeby nie zgubić się w plątaninie korytarzy i tuneli, warto zabrać ze sobą latarkę czołową. Również aby nie przeoczyć szczątków mamuta i zapierających dech w piersiach różnorodnych form skalnych.
 • ​Jukatan: Odkryto tysiącletnią "bramę do zaświatów"

  ​Jukatan: Odkryto tysiącletnią "bramę do zaświatów"

  Naukowcy uważają, że miejsce, na które natknęli się na półwyspie Jukatan to "brama do zaświatów" zbudowana ponad 1000 lat temu przez Majów. W środku znaleziono coś jeszcze...
 • Hiszpania: Odnaleziono czworo zaginionych speleologów

  Służby ratownicze odnalazły czworo speleologów, którzy przed trzema dniami zaginęli w labiryncie jaskiń na północy Hiszpanii - poinformowały we wtorek lokalne władze. Cała czwórka - trzech mężczyzn i kobieta - jest już bezpieczna i czuje się dobrze.
 • Crystal Fighters akustycznie w jaskini

  Crystal Fighters akustycznie w jaskini

  Crystal Fighters zaprezentowali pierwszy teledysk z serii akustycznych wykonań - singlowe "You & I". W teledysku można zobaczyć Crystal Fighters występujących na żywo w jaskini w Górach Baskijskich, gdzie powstawał album "Cave Rave".
 • W jaskini hałasu

  W jaskini hałasu

  25 września ukaże się "Jaskinia hałasu", pierwsza w Polsce publikacja na temat rodzimej, podziemnej sceny metalowej.
 • Zmieniły go... jaskinie

  Zmieniły go... jaskinie

  Polska publiczność zna i ceni filmy oraz spektakle teatralne Jana Jakuba Kolskiego, ale większość nie wie, iż ma on na swoim koncie również wiele filmów dokumentalnych, inspirowanych jego miłością do gór i jaskiń.
 • Polska jaskinią hazardu

  Polska jaskinią hazardu

  W 2008 roku Polacy wydadzą na hazard 17 mld złotych. To więcej niż roczny zarobek wszystkich kasyn w Las Vegas - donosi "Puls Biznesu".
 • Kokosy z jaskini hazardu

  Kokosy z jaskini hazardu

  W porównaniu z rokiem poprzednim dochody z podatku od gier losowych do budżetu państwa wzrosły o ponad miliard złotych - wylicza "Życie Warszawy".
 • Sztolnie, wyciągi, jaskinie, Madonna

  Sztolnie, wyciągi, jaskinie, Madonna

  Turystyka na Śląsku? Pierwsze skojarzenie - to sprzeczność. Drugie - zaraz, a czy Śląsk to przypadkiem również nie Jura i Beskid Śląski i Pustynia Błędowska i Częstochowa?

Filmy - Jaskinie (1)

 • Jaskinia Hang Son Dong

  Jej odkrycie było istną rewolucją w świecie nauki, a stało się to... przypadkiem. Największa jaskinia świata znajduje się w Wietnamie i jest wielką zagadką do dziś.