jaskinia

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Jaskinia (Film (2005)[The Cave] Reż.Bruce Hunt) ,

Artykuły - Jaskinia (33)

 • Odkryto najdłuższą zatopioną jaskinię na świecie

  Odkryto najdłuższą zatopioną jaskinię na świecie

  ​W Meksyku odkryto najdłuższą podwodną jaskinię na świecie. Ma ona blisko 350 km długości!
 • Sonda kosmiczna odkryła „wejście” do wnętrza Księżyca?

  Sonda kosmiczna odkryła „wejście” do wnętrza Księżyca?

  Japońska sonda kosmiczna i zarazem sztuczny satelita Księżyca, Kaguya, odkryła otwór, który potencjalnie może prowadzić w głąb Księżyca. Odnaleziona dziura ma średnicę około 50 m, a sama jaskinia mierzy aż 50 km długości. W przyszłości może ona stanowić schronienie dla kolonizatorów Księżyca.
 • Na szlaku sudeckich jaskiń: Jaskinia Radochowska

  Na szlaku sudeckich jaskiń: Jaskinia Radochowska

  Ze względu na urozmaiconą budowę geologiczną Sudetów, w ich obrębie można podziwiać wiele ciekawych jaskiń. Jedną z nich jest Jaskinia Radochowska. Charakreryzuje się tym, że można w niej zwiedzać niemal wszystkie korytarze, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi już z XVIII wieku. Warto wybrać się do niej przez Cierniak, z którego rozpościera się piękna panorama okolicy.
 • Nad Morzem Martwym odkryto jaskinię ze starożytnymi słojami

  Nad Morzem Martwym odkryto jaskinię ze starożytnymi słojami

  Archeolodzy znaleźli jaskinię nad Morzem Martwym wypełnioną starożytnymi słojami, podobnymi do tych, w których były przechowywane słynne rękopisy z Qumran.
 • Polacy odkryli najgłębszą podwodną jaskinię świata

  Polacy odkryli najgłębszą podwodną jaskinię świata

  Polscy naukowcy odkryli najgłębszą podwodną jaskinię na świecie. Mimo że o jej istnieniu wiadomo od 1999 r., to dopiero teraz udało się potwierdzić jej głębokość.
 • Austria: Polak wydobyty z jaskini jest w dobrym stanie

  Austria: Polak wydobyty z jaskini jest w dobrym stanie

  Wydobyty w sobotę nad ranem z jaskini Jack Daniels w masywie Tennengebirge w Austrii 27-letni polski grotołaz jest "w dobrym stanie ogólnym" - powiedziała agencji APA rzeczniczka szpitala w Salzburgu. Operacja rannego okazała się niepotrzebna.
 • Nurek jaskiniowy - zawód bardzo ekstremalny

  Nurek jaskiniowy - zawód bardzo ekstremalny

  Zdarzało mi się nurkować w jaskiniach w wodach mineralnych. Do jednej z tych jaskiń należy Hranicka Propast, gdzie woda to rozcieńczony kwas węglowy. Właściwie to troszeczkę nurkuje się tak jak w coca-coli - wyznaje Krzysztof Starnawski, polski sportowiec ekstremalny, pasjonat nurkowania jaskiniowego.
 • Odkryto najstarsze rysunki naskalne w Europie

  W jaskini Altxerri na północy Hiszpanii odkryto najstarsze rysunki naskalne w Europie. Są to figury zwierząt i powstały 39 tysięcy lat temu.
 • Wezbrany potok uwięził w jaskini 27 turystów

  Wezbrany potok uwięził w jaskini 27 turystów

  27 turystów utknęło w jaskini Lamprechtshöhle niedaleko St. Martin w Austrii. Nie mogli się z niej wydostać, bo wyjście zalała woda. Turyści mogli wyjść z jaskini dopiero po kilku godzinach.

Filmy - Jaskinia (2)

 • Chłopcy uratowani z jaskini pozdrawiają ze szpitala

  Rząd Tajlandii opublikował nagranie ze szpitala, na którym widać chłopców uratowanych z jaskini Tham Luang Nang Non. Dzieci spędziły tam 17 dni pod opieką swojego trenera piłki nożnej. W szpitalu w Chiang Rai w towarzyszą im rodzice, którzy są odgrodzeni od nich jednak szybą ze względów epidemiologicznych. Chłopcy mają spędzić w szpitalu od tygodnia do 10 dni. (STORYFUL/x-news)
 • Fascynujące zdjęcia z niezbadanej jaskini

  Zapierające dech w piersiach zdjęcia największej jaskini na świecie. Z dronem latającym nad głową fotograf Ryan Deboodt wybrał się do Tham Khoun Xe (Laos), największej jaskini na świecie. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowego samolotu artyście udało się uchwycić ogrom odwiedzanego miejsca. Jego kajak obserwowany z lotu ptaka wydaje się jedynie małym punkcikiem na ciemnej tafli wody. Tham Khoun Xe jest jedną z największych, częściowo zbadanych jaskiń na świecie. Długość jej korytarzy szacuje się na ok 14 km. Dotąd odbyły się tylko trzy ekspedycje, których celem było zbadanie jej wnętrza. Miejscowa ludność wierzy, że zamieszkują ją duchy wody i jaskiń - Phe Thame i Phe Nam. „Myślę, że nie do końca rozumiemy, czym są jaskinie. Moimi zdjęciami i filmami staram się pokazać jak piękne, wręcz nieziemskie są te miejsca. Chcę, by wszyscy zobaczyli w jaskiniach więcej, niż tylko dziurę w ziemi lub skale” mówi autor materiału.