Biznes - Japonia

Artykuły - Japonia (239)

 • Japońskie zagadki makroekonomiczne, finansowe i kursowe

  Japońskie zagadki makroekonomiczne, finansowe i kursowe

  Japonia nie pasuje do wzorca z praktycznej ekonomii. Jest piekielnie zadłużona, lecz na co dzień mało to jej szkodzi. Gospodarka od lat tylko drepcze, ale jen cieszy się uznaniem i popytem. W książkach piszą, że powinno być źle i gorzej, ale płaczu i złorzeczeń z Japonii nie słychać.
 • Japończycy mają prąd prawie za darmo - to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE

  Japończycy mają prąd prawie za darmo - to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE

  Ceny energii spadły w Japonii prawie do zera - już w lutym po raz pierwszy kwota za kilowatogodzinę osiągnęła poziom poniżej 1 jena, a w kwietniu ta tendencja tylko się wzmocniła. Przyczyną jest zmniejszone przez pandemię zapotrzebowanie gospodarcze na prąd, ale też fakt, że Kraj Kwitnącej Wiśni coraz częściej czerpie energię ze słońca. Niemcy także doszli do wniosku, że zielona energia się opłaca i dlatego burzą kolejne elektrownie jądrowe.
 • Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?

  Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?

  Japońskie marki zbudowały swoje imperia na produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, tzw. hardware’u. Rewolucja cyfrowa zmieniła jednak oblicze elektroniki poprzez zwielokrotnienie aplikacji i funkcjonalności urządzeń. Nośnikiem wartości jest obecnie "software".
 • Japonia: Kraj Przekwitającej Wiśni?

  Japonia: Kraj Przekwitającej Wiśni?

  Nikt nie wie, jaki będzie krajobraz po bitwie, którą jest pandemia. O tym jednak, czy kolejna dekada będzie dla Japonii stracona, zdecyduje przede wszystkim ona sama i wnioski, jakie wyciągnie z minionego 30-lecia.
 • Bank Japonii w centrum uwagi

  Dzisiejsze pozytywne nastroje rynek akcji zawdzięcza decyzji Banku Japonii. Co prawda BoJ nie zdecydował się na cięcie stóp procentowych, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami pozostały one na dotychczasowym poziomie. Niemniej bank ogłosił skup rządowych obligacji bez limitów oraz zakup obligacji korporacyjnych do kwoty 20 bilionów JPY, co przełożyło się na solidne wzrosty na azjatyckich indeksach.
 • Recesja spowodowana pandemią koronawirusa. ​Premier ogłosił plan stymulacyjny dla Japonii wart blisko 990 mld dolarów

  Recesja spowodowana pandemią koronawirusa. ​Premier ogłosił plan stymulacyjny dla Japonii wart blisko 990 mld dolarów

  Japonia po USA i Chinach jest trzecim najbogatszym państwem świata i dlatego premier Shinzo Abe ogłosił w poniedziałek opiewający aż na 108 bln jenów (988 mld USD) plan wsparcia gospodarki w celu przeciwdziałania konsekwencjom pandemii koronawirusa.
 • Kolejna gospodarka na skraju recesji

  Kolejna gospodarka na skraju recesji

  Spadek japońskiego PKB budzi obawy inwestorów o to, jak w kolejnych miesiącach będzie wyglądała sytuacja w kraju, którego gospodarka oparta jest na eksporcie. Podczas pandemii koronawirusa Japonia już nie może ratować się, obniżając stopy procentowe.
 • PKB Japonii w IV kw. spadł o 7,1 proc. kdk - końcowe dane statystyków

  PKB Japonii w IV kw. spadł o 7,1 proc. kdk - końcowe dane statystyków

  ​Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w IV kw. 2019 r. o 7,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w II wyliczeniu.
 • PKB Japonii w IV kw. spadł o 6,3 proc. kdk - wstępne dane statystyków

  PKB Japonii w IV kw. spadł o 6,3 proc. kdk - wstępne dane statystyków

  Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w IV kw. 2019 r. o 6,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w I wyliczeniu.
 • Polska liczy na japońskie inwestycje i technologie

  Polska liczy na japońskie inwestycje i technologie

  Inwestycje w nowe centra badawczo-rozwojowe, przyciągnięcie nowych technologii, które pozwolą na transformację m.in. energetyki, a także zaangażowanie japońskiego kapitału w ogromne projekty infrastrukturalne jak CPK - wizyta gospodarcza premiera Mateusza Morawieckiego w Japonii rozbudza nadzieje na pogłębienie współpracy między krajami i przyciągnięcie kolejnych technologicznych gigantów do Polski.