Japonia

Artykuły - Japonia (1447)

 • ​Prawdziwa czy namalowana? Zdjęcie, które rozsierdziło internet

  ​Prawdziwa czy namalowana? Zdjęcie, które rozsierdziło internet

  Do wywołania burzy w internecie nie trzeba głosić kontrowersyjnych opinii. Czasami wystarczy... zdjęcie złowionej ryby. Okaz z Japonii stał się tematem sporu, który rozpalił tysiące dyskusji nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 • Japoński Fugaku – najszybszy komputer świata

  Japoński Fugaku – najszybszy komputer świata

  Japończycy stworzyli superkomputer, który jest najszybszą tego typu konstrukcją na świecie. Informację tę potwierdził europejsko-amerykański projekt TOP500.
 • ​Media: 20 zawodników sumo uratowało tonącą kobietę

  ​Media: 20 zawodników sumo uratowało tonącą kobietę

  Dwudziestu zawodników sumo uratowało przed utonięciem 30-letnią kobietę, która wpadła do Zatoki Tokijskiej - poinformowały japońskie media, powołując się na policyjne źródła. Trenujący w pobliżu sportowcy zostali wysłani na pomoc przez swojego mistrza.
 • Japońskie zagadki makroekonomiczne, finansowe i kursowe

  Japońskie zagadki makroekonomiczne, finansowe i kursowe

  Japonia nie pasuje do wzorca z praktycznej ekonomii. Jest piekielnie zadłużona, lecz na co dzień mało to jej szkodzi. Gospodarka od lat tylko drepcze, ale jen cieszy się uznaniem i popytem. W książkach piszą, że powinno być źle i gorzej, ale płaczu i złorzeczeń z Japonii nie słychać.
 • Japończycy mają prąd prawie za darmo - to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE

  Japończycy mają prąd prawie za darmo - to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE

  Ceny energii spadły w Japonii prawie do zera - już w lutym po raz pierwszy kwota za kilowatogodzinę osiągnęła poziom poniżej 1 jena, a w kwietniu ta tendencja tylko się wzmocniła. Przyczyną jest zmniejszone przez pandemię zapotrzebowanie gospodarcze na prąd, ale też fakt, że Kraj Kwitnącej Wiśni coraz częściej czerpie energię ze słońca. Niemcy także doszli do wniosku, że zielona energia się opłaca i dlatego burzą kolejne elektrownie jądrowe.
 • Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?

  Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?

  Japońskie marki zbudowały swoje imperia na produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, tzw. hardware’u. Rewolucja cyfrowa zmieniła jednak oblicze elektroniki poprzez zwielokrotnienie aplikacji i funkcjonalności urządzeń. Nośnikiem wartości jest obecnie "software".
 • Japonia: Kraj Przekwitającej Wiśni?

  Japonia: Kraj Przekwitającej Wiśni?

  Nikt nie wie, jaki będzie krajobraz po bitwie, którą jest pandemia. O tym jednak, czy kolejna dekada będzie dla Japonii stracona, zdecyduje przede wszystkim ona sama i wnioski, jakie wyciągnie z minionego 30-lecia.
 • Bank Japonii w centrum uwagi

  Dzisiejsze pozytywne nastroje rynek akcji zawdzięcza decyzji Banku Japonii. Co prawda BoJ nie zdecydował się na cięcie stóp procentowych, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami pozostały one na dotychczasowym poziomie. Niemniej bank ogłosił skup rządowych obligacji bez limitów oraz zakup obligacji korporacyjnych do kwoty 20 bilionów JPY, co przełożyło się na solidne wzrosty na azjatyckich indeksach.
 • Zamknięcie kafejek internetowych w Japonii oznacza bezdomność dla ich bywalców

  Zamknięcie kafejek internetowych w Japonii oznacza bezdomność dla ich bywalców

  ​Instytucja kafejek internetowych i "kafejek manga" jest w Japonii nadal popularna - i całkiem tania. Na tyle tania, że dla części bywalców bardziej opłacalne jest po prostu... życie w takiej kafejce, tańsze od wynajmowania mieszkania. Teraz jednak pandemia koronawirusa zamknęła takie przybytki.
 • Tajemnicze zjawisko na japońskim niebie

  Tajemnicze zjawisko na japońskim niebie

  Blisko 1400 lat temu nad Japonią zaobserwowano tajemnicze zjawisko astronomiczne, objawiające się jak czerwony "ogon bażanta". Co to tak naprawdę było?

Filmy - Japonia (89)

 • Kolejna gospodarka na skraju recesji

  Spadek japońskiego PKB budzi obawy inwestorów o to, jak w kolejnych miesiącach będzie wyglądała sytuacja w kraju, którego gospodarka oparta jest na eksporcie. Podczas pandemii koronawirusa Japonia już nie może ratować się obniżając stopy procentowe.
 • Wyjątkowa sytuacja w Japonii. Brakuje papieru toaletowego

  W sklepach w Tokio zaczyna brakować papieru toaletowego. Mieszkańcy skarżą się, że przez koronawirusa i paniczne wykupowanie towarów nie mogą dostać tego podstawowego produktu. Swoja opinią o sytuacji podzieliły się mieszkanki Tokio.
 • Wyjątkowa sytuacja w Japonii. Brakuje papieru toaletowego

  W sklepach w Tokio zaczyna brakować papieru toaletowego. Mieszkańcy skarżą się, że przez koronawirusa i paniczne wykupowanie towarów nie mogą dostać tego podstawowego produktu. Swoja opinią o sytuacji podzieliły się mieszkanki Tokio.
 • 20-metrowe ściany śniegu. Niezwykła droga w Japonii

  Słynna droga Tateyama Kurobe w Japonii znów została otwarta dla odwiedzających. Osłonięty 20-metrowymi ścianami śniegu kanion ciągnie się przez 37 kilometrów, łącząc miasta Toyama i Omachi. Niezwykła trasa jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na wyspie Honsiu.