InteriaTV - Janusz Piechociński

Filmy - Janusz Piechociński (40)

 • "Nie wejdę do rządu z radykałami PiS sam. Potrzebne porozumienie, ale bez Macierewicza"

  „Nie wejdę do rządu z radykałami PiS-u sam” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM wicepremier, minister gospodarki, prezes PSL Janusz Piechociński i przekonuje do koalicji PO-PiS-PSL. „Wielka koalicja jest po to, żeby zakończyć świętą wojnę PO-PiS-u. PiS trzeba opisywać jako wojownicze i radykalne ugrupowanie” – dodaje gość RMF FM. Pytany o ewentualne trwanie koalicji Platforma - PSL mówi: „Mamy nowe uwarunkowania”. „Prezydent nie potrafi rozmawiać z premier z innego obozu politycznego. Premier z prezydentem nie potrafi znaleźć mechanizmu rozwiązania. Nawet w sprawach tak gardłowych dla państwa, jak problem uchodźców, nie było w ciągu 3 miesięcy spotkania” – mówi wicepremier”. „To każe mi proponować wielką koalicję” – dodaje. Koalicja PSL-PiS nie wchodzi w grę? „Pamięta pan, co się stało z koalicjantami PiS-u? Wolę chuchać na zimne” – odpowiada. „Koalicje są po to, żeby rozwiązywać problemy, z którymi boryka się Polska. To, co nadchodzi, jest wyjątkowo groźne” – uważa. Jego zdaniem „potrzebne jest dziś porozumienie, w które nie wejdzie Antoni Macierewicz”. Pytany o to, czy Beata Szydło zostanie premierem, odpowiada: „Zauważył pan, że na sali sejmowej pani Szydło siedzi w drugim szeregu, za Błaszczakiem?”.
 • W Gliwicach ruszyła regularna produkcja nowego Opla Astry

  Nowy Opel Astra trafi do sprzedaży w listopadzie, a już cieszy się dużym zainteresowaniem. Opel otrzymał ponad 30 tys. zamówień na nowy model. Koncern właśnie uruchomił regularną produkcję piątej generacji Astry w fabryce Gliwicach. Takie zlecenie dla zakładu jest ważne zarówno dla regionu, jak i dla całej branży motoryzacyjnej. – W tym roku idziemy na wynik 640-650 tys. sztuk wyprodukowanych w Polsce po 584 tys. w zeszłym roku. Cały wzrost bierze się z podwojenia produkcji Opla w Gliwicach, co pokazuje, że ten koncern dokonał głębokiej restrukturyzacji, wzmocnił potencjał wytwórczy w Polsce. Tu w Gliwicach Opel trafił na bardzo dobre warunki, świetną kadrę, dobre zaplecze instytutów Politechniki Śląskiej i kapitalną załogę, która ściga się ze światem w jakości produkowanych samochodów – mówi wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jak podkreśla, decyzja o produkcji w Gliwicach kolejnego nowego i technicznie zaawansowanego modelu marki Opel potwierdza wszechstronność i doświadczenie polskiego zespołu.
 • Obalenie Piechocińskiego? Mała grupa sfrustrowanych, którzy przestali mieć wpływ na partię

  Polskie Stronnictwo Ludowe ma pretensje do prezesa? „Rozmawia pan z małą grupą sfrustrowanych, którzy przestali mieć wpływ na sprawy partyjne” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM wicepremier, minister gospodarki i szef PSL Janusz Piechociński. „Ponoć odwoływanie ma się odbywać pod hasłem odmładzania. Przez 2 lata istotnie odmłodziłem PSL” – dodaje. „Nie próbujcie wmówić, że dojrzałe 120-letnie środowisko polityczne jest środowiskiem naiwniaków i przed wyborami będzie sobie wewnętrznie rozdawać ciosy na lewo i prawo” – mówi szef partii. Ocenia, że członkowie Naczelnej Rady PSL mają prawo w sobotę powiedzieć „Piechociński się zużył”, ale „większość tej rady ma prawo i obowiązek powiedzieć co innego”. PSL poprze Małgorzatę Kidawę-Błońską? „Oczekujemy od koalicjanta przedstawienia wizji funkcjonowania parlamentu przez najbliższe 4 miesiące. Będziemy mieli spotkanie na klubie we wtorek” – mówi gość RMF FM. Referendum? „Nie pójdę” – odpowiada wicepremier. „Apelowałem na spotkaniu z prezydentem, aby wycofał się z tego, bo jest to wyrzucenie w błoto ponad 100 mln zł” – dodaje.
 • Piechociński: Dzięki PSL ustawa o in vitro została zmieniona. Nie zgłaszamy votum separatum

  Dzięki PSL-owi i Kosiniakowi "wzmocniono w ustawie postrzeganie życia i odpowiedzialności za los dziecka"- mówi w Kontrwywiadzie RMF FM wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. "Bardzo dużo zrobił Władek Kosiniak-Kamysz" - dodaje. PSL-owscy ministrowie nie zgłosili votum separatum dla ustawy o in vitro dlatego, że "w stosunku do projektu wyjściowego Arłukowicz wyszedł nam naprzeciw"- ocenia Piechociński. Pytany o to, czy PSL poprze w Sejmie ustawę o in vitro odpowiada: "Diabeł tkwi w szczegółach. Wystarczy jedna, drobna poprawka i zaczną się rodzić po stronach konfliktu dodatkowe napięcia".
 • Piechociński: Polskie firmy poradziły sobie z rosyjskim kryzysem

  Polska gospodarka doskonale poradziła sobie z kryzysem na Wschodzie – uważa wicepremier Janusz Piechociński. Potwierdza to rosnący eksport i wzrost sprzedaży polskich towarów na rynkach, na których jeszcze niedawno polskie firmy obecne były zaledwie symbolicznie.
 • Piechociński: Człowiek nie wymyślił lepszej konstytucji niż 10 przykazań

  „Pierwszy tydzień w wykonaniu naszego kandydata potwierdza jego rzeczywiste, ponadstandardowe zdolności i walory udziału w polityce” – mówi wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński w Kontrwywiadzie RMF FM. „Każdy z nas ma prawo do mówienia o tym, co jest dla niego ważne” – odpowiada szef PSL pytany o konserwatyzm Adama Jarubasa. Zdaniem wicepremiera, „człowiek nie wymyślił lepszej konstytucji niż 10 przykazań. Nawet niewierzący powinni dostrzec w nich wielką wartość".
 • Piechociński: Sytuacja w górnictwie jak zapalenie wyrostka – trzeba ciąć, by ratować cały organizm

  „Nikt nie chce wojny z górnikami. I menadżerowie górniczy i politycy odpowiedzialni za górnictwo wyraźnie mówili, że nie można podnosić kosztów i płac w oderwaniu od efektywności wydobycia” – mówi wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński w Kontrwywiadzie RMF FM. „Doszliśmy do przekonania, że jedynym warunkiem uratowania pozostałych miejsc pracy jest wycofanie z eksploatacji tych 4 kopalń” – dodaje. „3 lata temu Kompania Węglowa przyniosła duże zyski, ale wtedy cena węgla była w granicach 100 dolarów albo więcej za tonę” – komentuje. Dodaje, że przez 2 lata były prowadzone rozmowy z górnikami, ale po stronie związkowej dyskutowano tylko o tym, co środowisko górnicze ma dostać w zamian. „Przenosząc na wątek medyczny, mamy zapalenie wyrostka i możemy czekać w nieskończoność aż samo przejdzie albo ciąć” – ocenia Janusz Piechociński.
 • J. Piechociński: Co nie jest zabronione, będzie dozwolone

  Nowe Prawo działalności gospodarczej, którego projekt założeń trafił do konsultacji, ma pomagać w prowadzeniu firmy i odciążać od nadmiernych kosztów administracyjnych, które obecnie tłumią przedsiębiorczość. Janusz Piechociński liczy na to, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku. W ułatwianiu przedsiębiorcom działalności pomóc ma także przesłany niedawno przez prezydenta do parlamentu projekt nowej Ordynacji podatkowej. – Po pierwsze, zadaniem nowego prawa gospodarczego jest zakotwiczenie stanowienia przepisów w Polsce w jednej fundamentalnej zasadzie: nowe rozwiązania nie mogą szkodzić, już na etapie pozycji wyjściowych muszą tylko pomagać, poprawiać i odciążać gospodarkę od nadmiernych kosztów administracyjnych, a także zmuszać instytucje publiczne obsługujące gospodarkę do sprawności, wydolności i tworzenia przyjaznego klimatu – przekonuje wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. – Co nie jest zabronione, powinno być dozwolone.
 • Nowy projekt ustawy o działalności gospodarczej trafia do konsultacji

  Do konsultacji międzyresortowych i społecznych w ciągu kilku dni trafi projekt nowej ustawy Prawo działalności gospodarczej, który ma zastąpić dotychczasową Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiana ma pomóc szczególnie mikrofirmom i start-upom. – Szczególnym zadaniem jest zapewnienie dostępu do kapitału i zbudowanie otoczenia biznesowego, zwłaszcza dla powstających firm – zapowiada wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. – W ostatnich dniach kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło założenia nowego, ważnego aktu prawnego Prawa działalności gospodarczej, o swobodzie gospodarczej wracającej duchem do ustawy Wilczka, czyli sukcesu polskiej wolności gospodarczej – mówi Janusz Piechociński.
 • Piechociński w RMF FM: Dymisja sekretarza PKW: Wyjście honorowe, spóźnione i niczego nie rozwiązuje

  - Kwestionowanie wyborów tylko dlatego, że zawiódł system, który miał pomóc - jest niepoważne. Gdyby w niedzielę zapadła decyzja, że wracamy do starej metody ręcznego liczenia głosów, to mielibyśmy dawno ogłoszony wynik – mówi wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński w Kontrwywiadzie RMF FM. Dymisja Kazimierza Czaplickiego? - Honorowe wyjście, ale spóźnione. Niczego nie rozwiązuje. ocenia. Pytany o pomysł PiS i SLD, czyli ponowne głosowanie odpowiada: - Kaczyński i Miller powinni zabiegać o polską demokrację w trakcie kampanii, zawinąć rękawy i iść w teren. - Kaczyński kwestionuje to, że w drugiej turze znalazł się kandydat PiS-u? – pyta Piechociński.