Janusz Kusociński

Artykuły - Janusz Kusociński (5)

 • Lekkoatletyka. 80 lat temu Niemcy rozstrzelali Janusza Kusocińskiego

  Lekkoatletyka. 80 lat temu Niemcy rozstrzelali Janusza Kusocińskiego

  Niewysoki, niepozorny, ale nigdy, nawet mimo nieludzkiego cierpienia, nie poddawał się. Po zdobyciu złotego medalu olimpijskiego na 10 km buty miał przesączone krwią, a nogi pełne pęcherzy. Podczas wojny, przesłuchiwany przez gestapowców, bity do nieprzytomności, nie wydał kolegów z konspiracji. Za swoją odwagę i niezłomność zapłacił życiem.
 • Memoriał Kusocińskiego - plejada gwiazd i... amatorzy w Chorzowie

  Polska i światowa czołówka lekkoatletów, a także amatorzy w biegu na 800 m, wystąpią w piątek na Stadionie Śląskim w Chorzowie w Memoriale Janusza Kusocińskiego. Swój udział zapowiedziały m.in. mistrzynie olimpijskie Anita Włodarczyk i Amerykanka Allyson Felix.
 • 85 lat od złotego medalu olimpijskiego Janusza Kusocińskiego

  85 lat od złotego medalu olimpijskiego Janusza Kusocińskiego

  85 lat temu Janusz Kusociński został mistrzem olimpijskim w biegu na 10 000 m. Polak stanął na podium w Los Angeles 31 lipca 1932 roku.
 • Dziś piątka z Kusocińskim - bieg z pamiątkami po mistrzu olimpijskim

  - Na stadionie kierowała mną ambicja i miłość do ojczyzny - wyznał swego czasu Janusz Kusociński. Mistrza olimpijskiego z 1932 roku na 10 000 m zabili Niemcy w Palmirach 21 czerwca 1941 roku. W środę wieczorem odbędzie się w Warszawie bieg jego pamięci na 5 km.
 • 26 lutego 1940 r. Zbrodnia w Palmirach

  26 lutego 1940 r. Zbrodnia w Palmirach

  „Palmiry” stały się dla mieszkańców okupowanej Warszawy synonimem miejsca kaźni. Niemcy starali się utrzymać w tajemnicy miejsce egzekucji, ale wywiad Związku Walki Zbrojnej szybko dowiedział się, co się dzieje na polanie wśród lasów Puszczy Kampinoskiej, parę kilometrów od szosy modlińskiej, przy drodze do wsi Pociecha.