Jan XXIII

Artykuły - Jan XXIII (6)

Filmy - Jan XXIII (8)

 • Lektyki, karoce i papamobile. Tym podróżowali papieże!

  Oszałamiający przepych godny królów - to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy zwiedzającym papieską powozownię w Muzeach Watykańskich. Turystów wita najcenniejszy eksponat całej wystawy: karoca wykonana na zlecenie papieża Leona XII, którego pontyfikat przypadł na lata 1823-1829. Używana podczas najważniejszych uroczystości liturgicznych, jest świadectwem dawnej potęgi papiestwa. Na początku XIX wieku papieże byli formalnie władcami Państwa Kościelnego, nic więc dziwnego, że powozy, którymi podróżowali, dorównywały powozom największych ówczesnych monarchów. Powozownia, będąca jedną z najciekawszych ekspozycji w Watykanie, powstała w 1973 r. z inicjatywy papieża Pawła VI; ostatniego papieża, który odbył podróż reprezentacyjną karetą. Dziś w odrestaurowanym pawilonie prezentowane są bezcenne pamiątki dokumentujące historię Kościoła. Zwiedzający mogą tu podziwiać nie tylko powozy i karoce, ale też papieskie lektyki, samochody oraz misternie wykonane sobolowe okrycia na grzbiet konia lub osiołka – używane, kiedy papież podróżował wierzchem. Szczególną uwagę turystów przyciąga obita purpurowym suknem lektyka papieża Jana XXIII, w której był on przenoszony między watykańskimi pomieszczeniami, kiedy nie mógł już chodzić z uwagi na dolegliwości związane z rakiem żołądka - a także papamobile, w którym Jana Pawła II dosięgły kule zamachowca Alego Agcy. Wystawę zamyka skromy, ale nie mniej wyjątkowy akcent - Renault 4 z 1984 r., podarowany papieżowi Franciszkowi przez włoskiego księdza Renzo Zoccę. Zocca – który poświęcił swoje życie ubogim – tłumaczył, że chciał tym podarkiem zwrócić uwagę na postawę Franciszka, słynącego z oszczędnego stylu życia, i dlatego właśnie sprezentował mu auto bez centralnego zamka i automatycznej skrzyni biegów.
 • Żydowski działacz: Jan XXIII był najlepszym papieżem w historii

  Baruch Tenembaum, wieloletni działacz na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i założyciel fundacji Raoula Wallenberga, uważa, że żaden papież w historii Kościoła nie zrobił dla narodu żydowskiego tyle, co Jan XXIII. Kilka lat temu w Izraelu znaleziono dokumenty, które dowodzą, iż podczas II wojny światowej ówczesny przedstawiciel dyplomatyczny Watykanu w Turcji - arcybiskup Angelo Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII - pomógł w uratowaniu tysięcy węgierskich Żydów od zagłady. Naród żydowski pamięta o tym do dziś, podkreślił Baruch Tenembaum, a kanonizacja Jana XXIII ma dla niego ogromne znaczenie.
 • Kardynał Dziwisz: Żyłem ze świętym

  Dawni sekretarze dwóch kanonizowanych papieży – obecny kardynał krakowski Stanisław Dziwisz i kardynał Loris Francesco Capovilla – nie mają wątpliwości, że mieli zaszczyt służyć wyjątkowym osobistościom. - Przez 39 lat żyłem z Janem Pawłem II: najpierw kiedy był arcybiskupem, później kardynałem, wreszcie papieżem tu, w Rzymie. Żyłem ze świętym. I nie było to tylko moje wrażenie – inni ludzie, którzy z nim obcowali, byli tego samego zdania - podkreślił na konferencji prasowej kardynał Dziwisz.
 • Krew, skóra i piuska. Relikwie na mszy kanonizacyjnej

  Podczas mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII oddano cześć relikwiom obu papieży. Krew Jana Pawła II i fragment skóry Jana XXIII pobrany podczas ekshumacji w związku z beatyfikacją tego papieża w 2000 r. były wcześniej wystawione w kaplicy rzymskiego Szpitala Dzieciątka Jezus. W tych dniach uwagę mieszkańców Rzymu i licznie przybyłych do Wiecznego Miasta pielgrzymów przyciągała też stara warszawa – pierwszy i jedyny samochód, który należał do papieża Polaka.