Jan Ołdakowski

Synonimy:
Ołdakowski Jan,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Jan Ołdakowski (9)

Filmy - Jan Ołdakowski (3)

  • Ołdakowski: Największą przeszkodą dzisiejszego patriotyzmu jest bierność

    Czy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego wzrusza się na uroczystościach? „Niestety tak. Niestety, bo zawsze się martwię, że wzruszenie jest oznaką braku profesjonalizmu, ale jak spotykam powstańców, to oni zawsze mnie wzruszają. Taką witalnością, dynamizmem, ciepłem i mądrością” – mówił w Rozmowie w samo południe Jan Ołdakowski. Podkreślił, że pamięć historyczna wymaga ludzi, którzy pamiętają dane wydarzenia.
  • Ołdakowski: Dobijanie rannych? Powstańcy wykonywali wyroki śmierci

    W czasie Powstania Warszawskiego na esesmanach wykonywano wyroki śmierci. To był rozkaz dowództwa. Podjęto decyzje, żeby karę wykonywać bez sądu. To potwierdzone, a my chcieliśmy pokazać prawdę - tłumaczy scenę dobijania rannych, niemieckich żołnierzy współtwórca filmu "Powstanie Warszawskie", dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski w Kontrwywiadzie RMF FM. Film, który powstał z oryginalnych materiałów nakręconych podczas Powstania Warszawskiego, zawiera więcej scen, które mogą wywołać kontrowersje. Jedną z nich jest zarejestrowany na taśmie filmowej moment wspólnego z Niemcami picia alkoholu. - W czasie chwilowego rozejmu niemiecki dowódca żandarmerii stał się rodzajem zakładnika. Został poczęstowany kieliszkiem likieru. Niemiec był rodzajem gościa-zakładnika. Polacy przetrzymywali go w czasie, który wynegocjowano na zbieranie rannych - tłumaczy gość RMF FM. - Każdy widz musi wyrobić sobie własną opinię - dodaje.
  • Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim

    Czcimy w powstańcach to, ze potrafili powiedzieć "nie" przerażającemu totalitaryzmowi - podkreślił dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. 1 sierpnia 2012 roku przypada 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (TVN24/x-news).