Jan Matejko

Artykuły - Jan Matejko (6)

 • 1893 rok - kalendarium historii Polski

  Umiera Jan Matejko, Roman Dmowski publikuje "Nasz patriotyzm", powstaje Socjaldemokracja Królestwa Polskiego, w Krakowie otwarto Teatr Miejski, powstaje pierwsze przedszkole, Jan Styka maluje Panoramę racławicką. Oto najważniejsze wydarzenia historyczne 1893 roku.
 • Pomnik Jana Matejki odsłonięto w Krakowie

  Pomnik Jana Matejki odsłonięto w Krakowie

  Pomnik Jana Matejki został odsłonięty we wtorek w Krakowie. Monument jest wykonany z brązu i przedstawia artystę siedzącego w fotelu umieszczonym w ramie obrazu. W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty.
 • "Imieniny mistrza Jana" czyli weekend z Matejką

  "Imieniny mistrza Jana" czyli weekend z Matejką

  Warsztaty dla rodzin i zwiedzanie dwóch wystaw poświęconych Janowi Matejce zaplanowało w weekend Muzeum Narodowym w Krakowie, by uczcić imieniny artysty. W poniedziałek w 175. rocznicę urodzin malarza w Bazylice Mariackiej odbędzie się specjalny koncert.
 • "Hołd ruski" ukrywany z powodów politycznych? Poseł Pięta oburzony

  "Hołd ruski" ukrywany z powodów politycznych? Poseł Pięta oburzony

  "Hołd ruski" Jana Matejki jest ukrywany przed Polakami z powodów politycznych, a ministerstwo kultury schowało dzieło w magazynach Muzeum Narodowego - alarmował poseł Stanisław Pięta z PiS. Resort zaprzecza, poseł jest oburzony. O sprawie pisze "Wprost".
 • "Hołd pruski" Jana Matejki wrócił do Sukiennic

  "Hołd pruski" Jana Matejki wrócił do Sukiennic

  "Hołd pruski" Jana Matejki wrócił w poniedziałek do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Publiczność zobaczy obraz za kilka dni.
 • "Hołd pruski" Matejki wraca do Sukiennic

  "Hołd pruski" Matejki wraca do Sukiennic

  "Hołd pruski" Jana Matejki powraca z wystawy w Berlinie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Z tego powodu do wtorku galeria będzie zamknięta dla zwiedzających, a od 25 do 30 stycznia nie będzie można zwiedzać Sali Siemiradzkiego.
 • Pokazali nieznany rysunek 15-letniego Matejki

  Nieznany dotychczas rysunek Jana Matejki zaprezentowało Muzeum Czartoryskich w Puławach (woj. lubelskie) podczas Nocy Muzeów. Praca przedstawia herb Pogoń Litewska. Matejko narysował go ołówkiem na papierze, kiedy miał 15 lat.
 • Jan Matejko w "Galerii jednego obrazu"

  Od czwartku w Muzeum w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) będzie można oglądać obraz Jana Matejki "Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III". Na ekspozycji pokazane zostaną również rekwizyty, których artysta używał przy tworzeniu tego dzieła.
 • Powstała haftowana kopia "Bitwy pod Grunwaldem"

  W Dobryszycach (woj. łódzkie) oficjalnie zaprezentowano w sobotę haftowaną kopię obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Wykonywały ją trzydzieści cztery kobiety i jeden mężczyzna. Twórcy zrobili prawie 8 mln hafciarskich krzyżyków, by skopiować obraz Jana Matejki.
 • Noc Muzeów 2010 w Domu Jana Matejki w Krakowie

  "Wystawę w wystawie"oraz dary i nabytki, które obecnie nie są pokazywane na stałej ekspozycji, zobaczyć będzie można z 14 na 15 maja podczas Nocy Muzeów 2010 w Domu Jana Matejki w Krakowie.

Filmy - Jan Matejko (3)

 • Błazen i stracony Smoleńsk

  W tym odcinku popularnonaukowego cyklu "Polimaty" dowiecie się nieco więcej o osobie tajemniczego Stańczyka - nadwornego błazna trzech polskich królów: Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.
 • Kod Matejki, czyli tajemnice polskich obrazów

  Polskie obrazy zawierają naprawdę wiele tajemnic. Czas odkryć niektóre z nich! Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu "Polimaty".
 • "Hołd pruski" wrócił do Krakowa

  Po sześcioletniej obecności na zagranicznych wystawach, do krakowskich Sukiennic powróciło jedno z najsłynniejszych płócien Jana Matejki - "Hołd pruski". Ważącą trzy i pół tony skrzynię z obrazem zwiniętym na ogromnej rolce umieszczono w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku.