Jacek Berbeka

Artykuły - Jacek Berbeka (9)

 • Brat Berbeki: Ludzie będą zostawiać słabszych w górach

  Brat Berbeki: Ludzie będą zostawiać słabszych w górach

  "Wspinanie opiera się i powinno się opierać na etyce. Etycy się wypowiedzieli w tej kwestii i w tej kwestii te osoby zostały w 100 proc. ocenione negatywnie, z czym ja się również zgadzam" - mówi w rozmowie z RMF FM brat Macieja Berbeka - himalaisty, który zginął w 2013 roku w marcu na Board Peak.
 • Wstrząsająca opowieść Berbeki. "Gdybyśmy pojechali później, Tomka by już tam nie było"

  Wstrząsająca opowieść Berbeki. "Gdybyśmy pojechali później, Tomka by już tam nie było"

  Jacek Berbeka opowiedział nam o swojej wyprawie, którą zorganizował dzięki zbiórce pieniędzy. Wraz z Jackiem Jawieniem dokonał rzeczy dotąd niespotykanej. Tylko we dwóch znieśli i pochowali ciało Tomasza Kowalskiego na wysokości blisko ośmiu tysięcy metrów. Nie udało mu się, niestety odnaleźć ciała swojego brata - Macieja. W niemal trzy miesiące od zakończenia tej wyprawy zdecydowała się opowiedzieć o jej szczegółach, nawet tych wstrząsających.
 • Jacek Berbeka: Tomek nie miał plecaka i czołówki

  Jacek Berbeka: Tomek nie miał plecaka i czołówki

  Jacek Berbeka, brat Macieja Berbeki, który zginął w marcu w trakcie zejścia po pierwszym zimowym zdobyciu Broad Peak, na przełomie czerwca i lipca zorganizował wyprawę poszukiwawczą. W jej trakcie, razem z Jackiem Jawieniem odnaleźli i pochowali na wysokości niemal ośmiu tysięcy metrów ciało drugiej ofiary - Tomasza Kowalskiego. W trzy tygodnie po opublikowaniu raportu specjalnej komisji Polskiego Związku Alpinizmu i po przeszło dwóch miesiącach od zakończenia jego wyprawy, zdecydował się ujawnić nam szokujące fakty, które nie znalazły się w raporcie.
 • Nieoficjalnie: Raport ws. Broad Peak krytykuje uczestników wyprawy

  Nieoficjalnie: Raport ws. Broad Peak krytykuje uczestników wyprawy

  Najpóźniej jutro ostateczny raport ws. zimowej wyprawy na Broad Peak ma trafić do Polskiego Związku Alpinizmu - dowiedział się reporter RMF FM Maciej Pałahicki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że raport zawiera krytyczne uwagi dotyczące organizacji wyprawy i zachowania niektórych jej uczestników.
 • RMF24: Berbeka nie rezygnuje. Jutro idzie szukać ciała brata

  Jacek Berbeka dotarł już do bazy pod Broad Peak. W krótkiej rozmowie telefonicznej z RMF FM deklaruje, że mimo tragedii pod Nanga Parbat nie zamierza zrezygnować ze swojej wyprawy. Wraz z dwoma innymi himalaistami jutro wyruszy szukać ciał brata Maćka i Tomasza Kowalskiego.
 • Jacek Berbeka: Powodzenie wyprawy będzie zależało od pogody

  Jacek Berbeka, brat Macieja, który wraz z Tomaszem Kowalskim zginął po zdobyciu w marcu szczytu Broad Peak, uważa, że powodzenie wyprawy po ciała alpinistów będzie zależeć głównie od pogody. Czteroosobowa ekipa w niedzielę odleciała z Warszawy do Pakistanu.
 • RMF24: Jacek Berbeka rusza na Broad Peak po ciało brata

  RMF24: Jacek Berbeka rusza na Broad Peak po ciało brata

  Jacek Berbeka wyrusza dziś w Karakorum. Himalaista chce odnaleźć ciała swojego brata Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy po historycznym zimowym zdobyciu ośmiotysięcznika Broad Peak nie zdołali wrócić do bazy. - Nie wyobrażam sobie, bym mógł zostawić brata czy jego towarzyszy w miejscu, gdzie będą narażeni na ciekawski wzrok obcych ludzi - tłumaczył niedawno Berbeka w rozmowie z RMF FM.
 • Jacek Berbeka o tragedii na Broad Peak: Chłopcy zostali sami, załamali się

  Jacek Berbeka - brat Macieja Berbeki, który zginął wraz z Tomaszem Kowalskim po pierwszym w historii zimowym zdobyciu ośmiotysięcznika Broad Peak w Karakorum - wyrusza na poszukiwania ciał brata i jego towarzysza. W rozmowie z RMF FM ujawnia plan wyprawy i to, kto będzie mu w niej towarzyszył. Pytany, co mogło doprowadzić do tragedii, mówi wprost: "Przyczyną nieszczęścia było załamane psychiczne. A załamanie psychiczne nastąpiło w wyniku tego, że chłopcy zostali sami".
 • Na przełomie czerwca i lipca wyprawa po ciała Berbeki i Kowalskiego

  Na przełomie czerwca i lipca wyprawa po ciała Berbeki i Kowalskiego

  Himalaista Jacek Berbeka zbiera fundusze na wyprawę na Broad Peak (8047 m) w Karakorum, która ma odbyć się na przełomie czerwca i lipca. Jej celem będzie odnalezienie i pochowanie pod szczytem ciał zmarłych - jego brata Macieja oraz Tomasza Kowalskiego. Obaj zginęli 5 marca podczas schodzenia z Broad Peak po pierwszym zimowym zdobyciu tego wierzchołka.