Izrael

Artykuły - Izrael (3454)

 • Kontrakt na eksport gazu do Egiptu wartości 15 mld dol.

  Kontrakt na eksport gazu do Egiptu wartości 15 mld dol.

  Izrael podpisał w poniedziałek największą jak dotąd umowę na eksport gazu. Notowana na giełdzie w Tel Awiwie firma Delek Drilling z amerykańskim partnerem Noble Energy zawarła z egipskim Dolphinus Holdings kontrakt o wartości 15 mld dolarów.
 • Izrael: Policja chce zarzutów korupcji dla Benjamina Netanjahu

  Izrael: Policja chce zarzutów korupcji dla Benjamina Netanjahu

  ​Po dwuletnim dochodzeniu izraelska policja zarekomendowała we wtorek prokuratorowi generalnemu postawienie zarzutów korupcji premierowi Benjaminowi Netanjahu w związku z dwiema sprawami. Szef rządu nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.
 • Premier Izraela: Zadaliśmy ciężkie ciosy siłom Iranu i Syrii

  Premier Izraela: Zadaliśmy ciężkie ciosy siłom Iranu i Syrii

  ​Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę na posiedzeniu swego rządu, że jego kraj zadał "ciężkie ciosy" siłom syryjskim i irańskim w Syrii. Zapowiedział też dalsze działania wymierzone we wrogów państwa żydowskiego.
 • ​Mocny głos z Izraela: Obwinianie Polski jest niesprawiedliwe

  ​Mocny głos z Izraela: Obwinianie Polski jest niesprawiedliwe

  "Obwinianie Polski o Holokaust jest niesprawiedliwe. Jest zasadnicza różnica między Polską a innymi europejskimi narodami pod niemiecką okupacją" - pisze na łamach izraelskiego dziennika "Haaretz" Moshe Arens, były minister obrony i były szef izraelskiej dyplomacji.
 • Spór z Izraelem. "Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć dialog"

  Spór z Izraelem. "Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć dialog"

  - Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć ze stroną izraelską dialog o tym, czym jest, a czym nie jest nowelizacja ustawy o IPN - zadeklarował w czwartek wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, który stanął na czele powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
 • Izrael: Jest większość. Polska zostanie oskarżona o negowanie Holokaustu?

  Izrael: Jest większość. Polska zostanie oskarżona o negowanie Holokaustu?

  61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie popiera projekt ustawy, na mocy której Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu, jeśli przyjmie nową ustawę o IPN. Projekt popierają posłowie rządzącej koalicji i część opozycji - pisze w środę "Jerusalem Post".
 • Premier Izraela dziękuje przywódcy Gwatemali

  Premier Izraela dziękuje przywódcy Gwatemali

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował w poniedziałek prezydentowi Gwatemali Jimmy'emu Moralesowi za decyzję o przeniesieniu gwatemalskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Niech Bóg cię błogosławi, mój przyjacielu" - powiedział izraelski szef rządu.
 • Donald Trump: Jerozolima stolicą Izraela

  Donald Trump: Jerozolima stolicą Izraela

  Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. "To historyczny przełom" - skomentował premier Izraela Benjamin Netanjahu. "Decyzja godna pożałowania" - to z kolei ocena prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
 • ​"W 2018 roku Izrael postawi na kolarstwo"

  ​"W 2018 roku Izrael postawi na kolarstwo"

  2018 rok będzie przełomowym dla izraelskiego kolarstwa. Położony na Bliskim Wschodzie kraj w przyszłym sezonie zorganizuje pierwsze trzy etapy Giro d'Italia, a w Wielkim Tourze zadebiutuje grupa Pro Continental - Israel Cycling Academy. W 70. rocznicę istnienia Izrael będzie chciał dzięki kolarstwu wpłynąć na zmianę swojego wizerunku i jednoczyć ludzi.
 • Benjamin Netanjahu: Możemy unicestwić terroryzm

  Benjamin Netanjahu: Możemy unicestwić terroryzm

  Szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu ostro potępił "przerażający i zbrodniczy zamach w Egipcie", w którym zginęło w piątek ponad 300 osób - poinformowało w sobotę wieczorem biuro premiera Izraela.

Filmy - Izrael (32)

 • Jan Grosfeld o sporze polsko-izraelskim: Ta sprawa nie idzie ku wyciszeniu. Wręcz przeciwnie

  "Takiego momentu, jak teraz (w relacjach polsko-izraelskich – przyp.red.) nie było. Ta sprawa nie idzie ku wyciszeniu, tylko przeciwnie. I to nie tylko wina strony izraelskiej” - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Jan Grosfeld, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Gość Marcina Zaborskiego uważa, że jest potrzebne, żeby przedstawiciele polskiego Kościoła zabrali w tej sprawie głos: „Jakiś dokument, jakieś oświadczenie Kościoła jest potrzebne, bo nagle ta sprawa stała się pierwszoplanową sprawą życia publicznego w Polsce. Może i dobrze” – mówi Grosfeld. „W tym kryzysie brakuje świadomości tego, że człowiek, czyli ja sam, jestem człowiekiem, który czyni zło” – uważa politolog. „W tym kryzysie (polsko-izraelskim) brakuje świadomości tego, że człowiek, czyli ja sam, jestem człowiekiem, który czyni zło” - sądzi profesor. Dodaje też, że ani Polska, ani Izrael nie są wyjątkowym narodem: "Ci, którzy są w mojej wspólnocie, szeroko pojętej, również czynią zło. Nie jesteśmy lepsi od innych, jesteśmy tacy sami. Nie jesteśmy żadnym najlepszym narodem na świecie: ani Polacy, ani Żydzi".
 • Prof. Jan Grosfeld: Żydzi mieszkający w Polsce pytają, czy już mają się pakować. Moi znajomi otrzymują anonimy

  "Żydzi (mieszkający w Polsce) przychodzą i mówią, czy już trzeba się pakować. Ja nie mówię, że oni mają rację, ja mówię o odczuwaniu. Tego brakuje" - powiedział w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM prof. Jan Grosfeld. Jak dodał, być może powinni przestać oglądać telewizję i zaglądać do internetu, bo jest tam bardzo dużo hejtu. Profesor Grosfeld przyznał także, że jego znajomi zaczęli otrzymywać anonimy pocztowe. "W starym stylu pisane piórem" - podkreślił gość RMF FM, który stwierdził również, że porównywanie tego, co teraz dzieje się na linii Polska-Izrael z tym, co działo się w marcu 1968 roku, to "za daleko idące oceny, to nie to samo". Członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ocenił także, że dobrym skutkiem sporu "jest to, że nie będą akceptowane postawy społeczne, które wyraźnie pokazują postawę antysemicką". "To, co jest trudne dla Polski to uznanie, że antysemityzm istnieje" - powiedział prof. Grosfeld.
 • Witold Waszczykowski o konflikcie na linii Polska-Izrael: Być może trzeba powołać grupę mędrców, która spróbowałaby podjąć jakiś dialog

  „Wydaje mi się, że te relacje (polsko-izraelskie - przyp.red.) są na takim poziomie, że dzisiaj potrzebny jest dialog polityczny na szczeblu co najmniej premierów. Dzisiaj można byłoby zaprosić rząd izraelski” - powiedział w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Witold Waszczykowski. Były szef MSZ dodał: „Być może trzeba poszukać też innych ludzi, którzy są bardzo przyjaźnie nastawieni. Może trzeba wrócić na przykład do mediacji przez Szewacha Weissa, być może szukać tego typu ludzi jak Michael Schudrich. Mamy byłych dyplomatów amerykańskich. Być może tego typu grupę mędrców by powołać, która mogłaby sprobować podjąć jakiś dialog, który doprowadziłby do kontaktu wreszcie” - wyjaśnił gość Roberta Mazurka. Witold Waszczykowski stwierdził również, że nie sądzi, aby to Polacy wstrzymali wizytę izraelskiego ministra edukacji w naszym kraju. „Być może uznał, że klimat w tej chwili nie odpowiada temu, aby to robić” - powiedział były szef MZS. W Porannej rozmowie w RMF FM pojawił się również wątek Donalda Tuska w kontekście konfliktów, jakie w tej chwili Polska ma ze światem. „Czy Donald Tusk, jako nasz człowiek w Brukseli, nam pomaga?” - pytał Robert Mazurek. „Do tej pory w niczym nam nie pomógł. Nie tylko, że nam nie pomaga, to jeszcze przeszkadza. Zachowanie Donalda Tuska jest wbrew interesom Polski. To nie uchodzi politykowi i urzędnikowi tak wysokiego szczebla, aby tak mocno ingerował w politykę wewnętrzną danego kraju” - oznajmił Waszczykowski i zapytał retorycznie: „Po co komentuje sytuację w Polsce? On ma swoje obowiązki europejskie. Nie tego oczekuje Europa od niego, aby on krytykował ten czy inny rząd”
 • Kowal o konflikcie dyplomatycznym Polski i Izraela: To jest trochę absurdalny spór

  „Ja zawszę odwołuję się do Jana Olszewskiego, który w tych sprawach ma bardzo zdroworozsądkowe podejście. On mówi: "To jest absurdalny spór". To jest trochę absurdalny spór. Dużą rolę odgrywa tutaj wewnętrzna polityka. To pokazuje, że jesteśmy dosyć podobni” – tak o napięciu dyplomatycznym między Polską i Izraelem w Popołudniowej rozmowie w RMF FM mówi Paweł Kowal, historyk, publicysta, były wiceszef MSZ w rządzie PiS. „Bezpośrednia wina jest po stronie byłego ministra finansów Lapida. On napisał tweeta” – ocenia członek Polskiej Akademii Nauk. Odnosząc się do treści nowelizacji ustawy o IPN, członek Polskiej Akademii Nauk uważa, że ma ona dużo wad: „Ta ustawa jest źle napisana. Jest niemądrze napisana i trzeba się do tego przyznać” – mówi „Co powinien zrobić prezydent? Zastanowić się, posłuchać argumentów osoby, która jest autorytetem. Powinien przeczytać wywiad z Janem Olszewskim” – radzi Kowal.