Izrael

Artykuły - Izrael (3442)

Filmy - Izrael (37)

 • Amerykańska delegacja w Jerozolimie przed przeniesieniem ambasady do Jerozolimy. "Prezydent Trump tworzy historię"

  Do Jerozolimy przyjechała amerykańska delegacja, która bierze udział w uroczystościach towarzyszących otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. - Prezydent Trump tworzy historię - powiedział premier Izraela Binjamin Netanjahu podczas spotkania w przeddzień oficjalnego otwarcia placówki. Biały Dom reprezentują córka Donalda Trumpa, Ivanka oraz jej mąż i doradca prezydenta Jared Kushner. Na czele delegacji stoi zastępca sekretarza stanu John Sullivan. - Wszyscy tutaj zebrani rozumiemy, że otwarcie ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie to długo opóźnione uznanie realiów - powiedział Sullivan. Trump podjął decyzję o uznaniu Jerozolimy przez Waszyngton za stolicę państwa żydowskiego i tym samym zarządził przeniesienie ambasady z Tel Awiwu.
 • Eksplozja przy trasie konwoju premiera Palestyny. "Odpowiedzialność ponosi Izrael i jego partnerzy"

  Eksplozja zakłóciła podróż premiera Palestyny Ramiego Hamdallaha. Wybuch miał mieć miejsce w pobliżu przejścia granicznego Beit Hanoun 13 marca 2018. Palestyńskiemu politykowi nic się nie stało. W ekslozji miało zostać uszkodzonych kilka pojazdów z konwoju premiera. Przywódca Hamasu Ismail Haniyeh potępił incydent i stwierdził po rozmowie z premierem Hamdallahem, że „obaj zgadzają się, że odpowiedzialność ponosi Izrael i jego partnerzy”. Hamdallah miał podróżować w towarzystwie szefa wywiadu Majida Faraja na otwarcie oczyszczalni. Wydarzenie odbyło się zgodnie z planem.
 • Szczerski w Porannej rozmowie RMF (20.03.18)

  "Prezydent nie wyśle gratulacji panu prezydentowi Putinowi w związku z głosowaniem, jakie odbyło się w Rosji. Prezydent uważa, ze to nie jest dobry moment na gratulacje" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Szczerski. "Natomiast nie wykluczam, że prezydent wyśle gratulacje, takie formalne, dyplomatyczne, kurtuazyjne w momencie objęcia urzędu na kolejną kadencję przez prezydenta Putina" – dodał szef gabinetu prezydenta. "Pan prezydent podjął decyzję, że nie będzie uczestniczył jako przedstawiciel Polsk iw Mundialu. Mówimy na razie o inauguracji" - podkreślił Szczerski. Pytany o spotkanie prezydenta z Angela Merkel w kontekście gazociągu Nord Stream 2, odpowiedział: "Kropla dąży skałę". "Przedstawiliśmy nasze stanowisko, wiemy też, jakie jest stanowisko niemieckie. Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" – stwierdził Szczerski. "Wczoraj temat reparacji został zarysowany (…). Ten temat jest w relacjach polsko-niemieckich. Pamiętajmy, że prezydent oczekuje na zaawansowanie prac eksperckich tutaj w Polsce (…). Stanowisko prezydenta jest bardzo jasne, w każdej rozmowie ten temat się pojawia" – podkreślił szefa gabinetu prezydenta.
 • "Nie dla antysemityzmu!”. A. Seweryn odczytał na Dworcu Gdańskim list solidarności z wypędzonymi w marcu '68 Polakami żydowskiego pochodzenia

  Pod hasłem „Prawda i pojednanie” na Dworcu Gdańskim w Warszawie odbyła się demonstracja upamiętniająca marzec '68. Andrzej Seweryn odczytał list solidarności z wypędzonymi Polakami żydowskiego pochodzenia, podpisany przez przedstawicieli kilkunastu organizacji pozarządowych. – Tylko pełna prawda i solidarność może stanowić fundament naszego współistnienia. Prawda, bo duma z tych Polek i Polaków, którzy heroicznie pomagali Żydom, nie przesłania nam krzywd, które Żydów spotkały również ze strony obywateli naszego kraju – czytał Andrzej Seweryn. Autorzy listu stanowczo sprzeciwili się przekłamywaniu historii i antysemityzmowi. Podczas demonstracji przemawiali m.in. Jerzy Radziwiłłowicz i Wojciech Pszoniak. – 50 lat, pół wieku to kawał czasu, jak się okazuje, to również bardzo niewiele, skoro pamięć o tym, co się stało w 68 roku, ciągle jest tak żywa, skoro ciągle nas to tak bardzo obchodzi i dotyka, skoro tak żywe jest wśród nas wspomnienie jednego z najboleśniejszych momentów naszej współczesnej historii – mówił Radziwiłłowicz. W 1968 roku po komunistycznej antysemickiej nagonce, kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Jednym z symboli tych wydarzeń jest Dworzec Gdański, z którego polscy Żydzi wyjeżdżali m.in. do krajów Europy Zachodniej. Demonstracja została zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji, Projekt Polska, Warszawski Strajk kobiet i Wolne Sądy.