IT

Artykuły - IT (40)

 • Prawie 6,7 tys. nowych miejsc pracy w Krakowie w sektorze IT i usług dla biznesu

  Prawie 6,7 tys. nowych miejsc pracy w Krakowie w sektorze IT i usług dla biznesu

  ​Blisko 6,7 tys. pracowników zatrudnią w ciągu tego roku centra IT i usług dla biznesu działające w Krakowie. W sumie w międzynarodowych korporacjach działających w tej branży w stolicy Małopolski pracuje prawie 67,8 tys. osób, co daje miastu pierwszą pozycję w kraju.
 • Pięć kwestii, nad którymi Polska musi popracować, by liczyć się w globalnym IT

  Pięć kwestii, nad którymi Polska musi popracować, by liczyć się w globalnym IT

  Branża technologiczna jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem na świecie. Według Gartnera globalne wydatki na IT w 2018 roku wyniosą 3.7 bilionów dolarów. Polska jest jedną z najsilniejszych lokalizacji zaawansowanych usług IT na świecie. Firmy technologiczne ulokowane w kraju ostrzegają jednak, że już za kilka lat sytuacja może się zmienić, jeśli nie podejmiemy zdecydowanych kroków. Czego potrzebujemy?
 • Java developer na topie

  Java developer na topie

  Jak wynika z danych firmy doradztwa personalnego HRK SA, aż 35 proc. rekrutacji prowadzonych dla branży IT w I kwartale stanowili java developerzy.
 • Commerz Systems, spółka z branży IT, zatrudni w Łodzi 500 osób

  Commerz Systems, spółka z branży IT, zatrudni w Łodzi 500 osób

  Pół tysiąca osób zamierza zatrudnić Commerz Systems - spółka branży IT, która w piątek oficjalnie otworzyła swój oddział w Łodzi. Pracę znajdą zarówno doświadczeni informatycy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową.
 • Dobrego pracownika IT nie skusi tylko wysokie wynagrodzenie

  Według danych Eurostatu, w Polsce brakuje nawet 50 tys. pracowników IT. Nic dziwnego, że walka o nich między firmami jest ogromna. Jak przyciągnąć do siebie dobrego kandydata i zatrzymać go w organizacji na dłużej?
 • Co Polska ma zrobić, by nie zostać w tyle

  Co Polska ma zrobić, by nie zostać w tyle

  Rozmowa z Przemysławem Berendtem, globalnym wiceprezesem Luxoft, międzynarodowej firmy dostarczającej rozwiązania IT dla największych światowych marek.
 • 35 lat - tyle będzie mieć początkujący programista w 2019 roku

  35 lat - tyle będzie mieć początkujący programista w 2019 roku

  Z prognoz szkoły programowania online Kodilla.com wynika, że w 2019 roku początkujący programista będzie średnio o sześć lat starszy niż jeszcze dwa lata temu, a liczba kobiet uczących się programować wzrośnie dwukrotnie.
 • Rosnące koszty pracy wyraźnie wpłyną na działalność firm IT w Polsce

  Rosnące koszty pracy wyraźnie wpłyną na działalność firm IT w Polsce

  Analitycy Haitong Bank przyjrzeli się spółkom na polskim rynku IT i wyróżnili najważniejsze tematy, które będą miały największy wpływ na ten sektor w najbliższych latach. Ich zdaniem dużą rolę odgrywać będą rosnące koszty pracy, co związane jest z nieustającą presją płacową i oczekiwanymi zmianami w pobieraniu składek ZUS od 2019 roku. Analitycy Haitong Bank wymieniają ponadto rozwój przetargów IT w takich segmentach jak publiczny, zdrowotny i wojskowy, związanych z finansowaniem UE. Nie mniej ważnym dla polskiego rynku okaże się wydajność siły roboczej. Faworytem analityków w sektorze IT jest LiveChat, natomiast zalecają neutralną pozycję na Comarch i Asseco Poland.
 • Nowy rok, nowa praca? Zacznij od kursu IT

  Nowy rok, nowa praca? Zacznij od kursu IT

  Jak energicznie wejść w nowy rok i rozpocząć życie pełne pasji, a przy okazji zacząć zarabiać więcej? Wbrew powszechnym opiniom brak wykształcenia technicznego nie jest przeszkodą, by zostać programistą, więc branża IT dla osób ambitnych i zdeterminowanych stoi wręcz otworem.
 • "Meltdown" i "Spectre" - dwa ataki, które wstrząsnęły procesorami

  "Meltdown" i "Spectre" - dwa ataki, które wstrząsnęły procesorami

  Dwa błędy wykryte niezależnie przez 3 zespoły eksperckie pozwalają na kradzież w czasie rzeczywistym takich danych jak: hasła, loginy, dane wrażliwe, profile, zdjęcia, wiadomości z zabezpieczonego komunikatora, klucze publiczne i prywatne, dokumenty niezależnie od formatu. Jest to efektem błędu w mikrokodzie procesorów. Obejmuje on procesory Intela i ARM, w znacznie mniejszym stopniu AMD.

Filmy - IT (4)

 • Dobrego pracownika IT nie skusi tylko wysokie wynagrodzenie

  Według danych Eurostatu w Polsce brakuje obecnie nawet 50 tys. pracowników IT. Nic dziwnego, że walka o nich między firmami jest ogromna. Jak przyciągnąć do siebie dobrego kandydata i zatrzymać go w organizacji na dłużej? Pozyskiwanie pracowników IT jest dla wielu firm sporym problemem.
 • Programowanie i inne kompetencje cyfrowe najbardziej poszukiwane przez pracodawców

  Wykształcenie, znajomość języków obcych i doświadczenie to dziś za mało, by konkurować na rynku pracy. Na czele najbardziej poszukiwanych przez pracodawców umiejętności w 2018 roku znajdzie się znajomość języków programowania oraz kompetencje cyfrowe. Kilka miesięcy intensywnego szkolenia dziś wystarczy, by nabyć nowe kwalifikacje, a co za tym idzie – zwiększyć szanse awansu i podwyżki w firmie.
 • TOP3 branże z najwyższymi pensjami

  Na szczycie tabeli, biorąc pod uwagę wysokość zarobków w 2017 roku, plasują się specjaliści i menedżerowie pracujący w obszarze IT to najbardziej opłacany zawód. Średnie miesięczne wynagrodzeniem brutto wynosi 12 600 zł (+16% r/r). Na drugim miejscu znajduje się farmacja – 11 879 zł brutto (+4% r/r), a na trzecim finanse i księgowość – 10 861 zł brutto (+20%). W przypadku wyższej kadry zarządzającej, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto przekroczyło w tym roku barierę 20 000 zł i wyniosło 21 413 zł brutto (+11% r/r).
 • Rynek kandydata już nie tylko w sektorze IT

  Obecnie jednym z lepiej rozwijających się sektorów w Polsce jest branża SSC/BPO. Firmy z tego sektora – centra usług wspólnych, zajmujące się m.in. obsługą księgową, informatyczną czy obsługą klienta – cały czas tworzą nowe miejsca pracy (w samym ubiegłym roku 32 tys.).