Fakty - Irlandia

Artykuły - Irlandia (339)

 • ​Premier Irlandii ostrzega przed negatywnymi skutkami Brexitu

  ​Premier Irlandii ostrzega przed negatywnymi skutkami Brexitu

  Irlandzki premier Enda Kenny ostrzegł w czwartek w Berlinie przed negatywnymi skutkami Brexitu dla pokoju i stabilności. Zaznaczył, że należy uczynić wszystko, co możliwe, by zapobiec przywróceniu "uciążliwej granicy" między Irlandią a Irlandią Północną.
 • ​Irlandia: Premier i lider opozycji nie uzyskali wotum zaufania

  ​Irlandia: Premier i lider opozycji nie uzyskali wotum zaufania

  Premier i przywódca partii Fine Gael Enda Kenny, a następnie lider opozycyjnej Fianna Fail Michael Martin nie uzyskali wotum zaufania w dwóch kolejnych czwartkowych głosowaniach w Izbie Posłów, niższej izbie irlandzkiego parlamentu.
 • Rządząca w Irlandii "koalicja poniosła porażkę"

  Rządząca w Irlandii "koalicja poniosła porażkę"

  Premier Enda Kenny przyznał w sobotę, że rządząca koalicja Fine Gael i Partii Pracy poniosła porażkę i że "nie ma do niej powrotu". Po podliczeniu wyników w 38 z 40 okręgów wynika, że Fine Gael uzyskała 26 proc. głosów, o 10 proc. mniej niż przed 5 laty.
 • ​Irlandia weźmie rozwód z Kościołem?

  ​Irlandia weźmie rozwód z Kościołem?

  Irlandczycy jako społeczeństwo stają coraz bardziej liberalni, jednak wpływy Kościoła katolickiego w tym kraju wciąż są ogromne. Trwająca kampania wyborcza przebiega pod hasłem reformy systemu edukacji. Kościół prowadzi bowiem 90 proc. szkół podstawowych - czytamy w analizie brytyjskiego "Guardiana".
 • ​Kto spoczywa w grobie irlandzkiego noblisty?

  ​Kto spoczywa w grobie irlandzkiego noblisty?

  Nowo odkryte dokumenty nasiliły spekulacje dot. grobu słynnego irlandzkiego poety W.B. Yeatsa. Wszystko wskazuje, że to nie jego szczątki znajdują się pod ziemią - donosi agencja AFP.
 • Referendum w Irlandii: "Tak" dla małżeństw jednopłciowych

  Referendum w Irlandii: "Tak" dla małżeństw jednopłciowych

  Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją małżeństw jednopłciowych w historycznym referendum; za było 62 proc. głosujących - poinformowała w sobotę telewizja publiczna RTE. W centrum Dublina zebrały się homoseksualne pary, aby wspólnie świętować.
 • Irlandia: Protest przeciw wprowadzeniu opłat za wodę

  Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeszło w sobotę ulicami Dublina, by protestować przeciw wprowadzeniu przez rząd opłat za wodę. To już czwarta masowa demonstracja zorganizowana w tej sprawie od października ub. roku; do stycznia woda była w Irlandii bezpłatna.
 • Odłączą ciężarną kobietę od aparatury podtrzymującej życie

  Irlandzki sąd wydał zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie ciężarnej kobiety.
 • Poruszająca historia imigranta: Groził mu anonimowy pochówek

  Poruszająca historia imigranta: Groził mu anonimowy pochówek

  Dzięki kampanii społecznej prochy zmarłego w lipcu tego roku irlandzkiego imigranta zostały przeniesione do rodzinnej wioski. Mężczyzna, zamiast w anonimowym grobie, został pochowany obok mogiły swojej matki.
 • Irlandia: 796 dzieci pochowanych w szambie obok klasztoru

  Prawie 800 dzieci zostało pochowanych w masowym grobie nieopodal domu dla niezamężnych matek prowadzonym przez siostry zakonne w irlandzkim Tuam - to wynik badań przeprowadzonych na miejscu przez historyków.

Filmy - Irlandia (2)

 • "Proszę o wybaczenie". Papież Franciszek spotkał się z ofiarami wykorzystywania seksualnego księży

  - Niech Pan utrzyma nas w stanie wstydu i skruchy oraz da nam siłę, abyśmy mogli poświęcić się pracy, aby takie zdarzenia nigdy już nie miały miejsca oraz sprawiedliwości stało się zadość – mówił papież Franciszek podczas niedzielnej (26.08) mszy w Phoenix Park w Dublinie na zakończenie IX Światowego Spotkania Rodzin, w którym udział wzięło ok. 300 tys. osób. Ojciec Święty odnosił się do ofiar wykorzystywania seksualnego księży, z których reprezentantami spotkał się dzień wcześniej. (RUPTLY/x-news)
 • Protest w czasie wizyty papieża Franciszka w Irlandii

  Setki osób protestowały w Dublinie przeciwko wizycie papieża Franciszka w Irlandii. Demonstranci domagali się rozdziału kościoła od państwa oraz próbowali zwrócić uwagę na skandale pedofilskie w kościele. Protestujący trzymali transparenty głoszące m.in.: "Nie praw kazań, masz poważne kłopoty". Demonstracja zbiegła się z mszą świętą celebrowaną przez papieża w jednym z dublińskich parków. (RUPTLY/x-news)