IPN

Artykuły - IPN (2370)

 • Prezydent Duda dla "DGP": Zaskoczyło nagłe pojawienie się ustawy o IPN, a potem tempo prac nad nią

  Prezydent Duda dla "DGP": Zaskoczyło nagłe pojawienie się ustawy o IPN, a potem tempo prac nad nią

  - Źle się stało, że ustawa o IPN została przyjęta w tym właśnie momencie i w takiej formie. W przeddzień Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ale to naturalne, że żądamy respektowania prawdy historycznej, w tym uczciwej terminologii. To jest dbanie o polską rację stanu. Po to nas wybrano. W czasie drugiej wojny światowej zginęły trzy mln Polaków narodowości żydowskiej, ale zginęły też ponad dwa mln Polaków narodowości polskiej. Za pomoc Żydom groziła kara śmierci - mówi w rozmowie z Piotrem Zarembą prezydent Andrzej Duda.
 • Prezes IPN krytykuje politykę historyczną Ukrainy. "Kłamliwe porównanie"

  Prezes IPN krytykuje politykę historyczną Ukrainy. "Kłamliwe porównanie"

  "Porównywanie UPA do Armii Krajowej jest całkowicie ahistoryczne, całkowicie nieuprawnione i kłamliwe. Niestety Ukraina w ten sposób chce realizować swoją politykę historyczną" - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" prezes IPN Jarosław Szarek.
 • ​"Rzeczpospolita": Kto mordował Polaków

  ​"Rzeczpospolita": Kto mordował Polaków

  IPN wyjaśnia okoliczności eksterminacji ludności polskiej w ZSRR - pisze w środę "Rzeczpospolita".
 • IPN: Dokumenty rosyjskiego resortu obrony to fałszowanie historii

  IPN: Dokumenty rosyjskiego resortu obrony to fałszowanie historii

  Instytut Pamięci Narodowej podkreślił w piątkowym komunikacie, że dokumenty publikowane przez rosyjski resort obrony to fałszowanie historii. Chodzi o dane przedstawiające Armię Czerwoną i stosunek polskiej ludności do niej z lat 144-1945.
 • Dokumenty ze zbioru zastrzeżonego: IPN zrobił wszystko

  Dokumenty ze zbioru zastrzeżonego: IPN zrobił wszystko

  Prezes IPN, Jarosław Szarek zapewnił w środę, że IPN zrobił wszystko, by nie doszło do opóźnienia zakończenia przeglądu dokumentów z tzw. zbioru zastrzeżonego. Cenkiewicz dodaje: te, które nie zostały przejrzane przez cywilne i wojskowe służby specjalne, staną się automatycznie jawne od 16 czerwca.
 • IPN: Dalej szukamy szczątków żołnierzy niezłomnych

  IPN: Dalej szukamy szczątków żołnierzy niezłomnych

  "Dziś oddajemy honory bohaterom" - tak o uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar komunistycznego terroru mówił Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. Podkreślił również, że prace poszukiwawcze wciąż trwają.
 • IPN: Prapremierowy pokaz filmu "Skazany na niepamięć"

  IPN: Prapremierowy pokaz filmu "Skazany na niepamięć"

  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz TVP Kraków zapraszają na pokaz filmu "Skazany na niepamięć" opowiadającego o tragicznej historii krakowskiego opozycjonisty Jacka Żaby.
 • IPN opublikuje wykaz akt funkcjonariuszy i agentów SB

  IPN opublikuje wykaz akt funkcjonariuszy i agentów SB

  Pełne udostępnienie historykom dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego pomoże lepiej zbadać m.in. metody działania SB - powiedział PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Mirosław Szumiło. Podkreślił, że cenne są dokumenty dot. rezydentur wywiadu PRL.
 • 1998 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Rozpoczynają się formalne negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zaczyna działać Instytut Pamięci Narodowej, Bogusław Nizieński rzecznikiem interesu publicznego, powstaje 16 województw. Oto najważniejsze wydarzenia 1998 roku.
 • "Dziennik Polski": Kiedy PiS ujawni zbiór zastrzeżony IPN?

  "Dziennik Polski": Kiedy PiS ujawni zbiór zastrzeżony IPN?

  Jeszcze przed przejęciem władzy przez PiS, czołowi politycy partii z Antonim Macierewiczem na czele zapowiadali pełne i szybkie ujawnienie zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej. Dotychczas tak się nie stało – pisze gazeta.

Filmy - IPN (10)