inwestycje zagraniczne

Artykuły - Inwestycje zagraniczne (223)

 • "Puls Biznesu": Fabryki z Chin myślą o Polsce

  "Puls Biznesu": Fabryki z Chin myślą o Polsce

  Jak podaje dzisiejszy "PB", nearshoring, czyli przeniesienie procesów biznesowych do kraju bliskiego geograficznie, jest szansą dla Polski. Chińskie koncerny analizują polski rynek, po doświadczeniach z przerwanymi przez COVID-19 łańcuchami dostaw, firmy zastanawiają się nad przeniesieniem części produkcji bliżej własnych granic" - czytamy w "Pulsie Biznesu".
 • Rosyjski dyskont Mere dwukrotnie tańszy od Lidla. Ale coś za coś

  Rosyjski dyskont Mere dwukrotnie tańszy od Lidla. Ale coś za coś

  Wiadomoscihandlowe.pl informują, że uruchomiony 25 lipca 2020 r. w Częstochowie sklep Mere, należący do rosyjskiej spółki Torgservis, funkcjonuje w formacie hard dyskontu, w ramach którego minimalizowane są wszelkie koszty operacyjne a oferta produktowa ograniczona jest do absolutnego minimum, dzięki czemu ceny mogą być bardzo niskie.
 • Wchodzą przepisy blokujące przejmowanie polskich firm przez zagraniczny kapitał

  Wchodzą przepisy blokujące przejmowanie polskich firm przez zagraniczny kapitał

  Dzisiaj wchodzą w życie kontrowersyjne regulacje mające uniemożliwić przejmowanie polskich firm przez niechcianych u nas inwestorów. Prawnicy uważają jednak, że ustawa jest kiepsko napisana.
 • Naimski w RMF FM: Polsko-amerykański sojusz jądrowy

  Naimski w RMF FM: Polsko-amerykański sojusz jądrowy

  Pierwszy reaktor jądrowy ma zostać oddany w 2033 r. - tak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił dziś w RMF FM. To polsko-amerykańskie porozumienie ws. budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
 • Raport: W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego

  Raport: W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego

  W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego, które zatrudniają ok. 267 tys. pracowników, a po uwzględnieniu zatrudnienia pośredniego - nawet 309 tys. osób - wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i KPMG w Polsce.
 • Co dziesiąty polski eksporter inwestuje za granicą

  Co dziesiąty polski eksporter inwestuje za granicą

  Wartość polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosła na koniec 2018 r. 92,5 mld zł. Zajmujemy trzecie miejsce wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Więcej inwestują Czesi oraz Węgrzy.
 • W kwietniu Amazon uruchomi centrum logistyki; zatrudni ponad 1 tys. osób

  W kwietniu Amazon uruchomi centrum logistyki; zatrudni ponad 1 tys. osób

  W kwietniu firma Amazon uruchomi w Gliwicach ósme polskie Centrum Logistyki E-Commerce - największe pod względem powierzchni i liczby wykorzystywanych robotów magazynowych. Firma chce zatrudnić ponad tysiąc osób; w środę rozpoczął się kluczowy etap rekrutacji.
 • 6,3 mld dol. dla zagranicznych producentów elektroniki w Indiach

  6,3 mld dol. dla zagranicznych producentów elektroniki w Indiach

  Rząd Indii planuje utworzenie funduszu wspierającego produkcję elektroniki w tym kraju. Do producentów m.in. smartfonów, którzy otworzą fabryki w Indiach, może trafić ok. 6,3 mld dol. W ten sposób w ciągu pięciu lat ma powstać 200 tys. miejsc pracy.
 • Róbmy swoje, a Polska będzie wielka

  Róbmy swoje, a Polska będzie wielka

  Zyski trzech niemieckich koncernów VW, BMW i Mercedes-Benz są wyższe od zysków całego polskiego przemysłu przetwórczego. W tym świetle myśli w Polsce o rychłym dogonieniu Niemiec i niemieckich wynagrodzeń są mało realistyczne. Warunkiem powodzenia jest trzeźwość ocen.
 • Efekty repolonizacji. Coraz mniej zagranicy w Polsce

  Efekty repolonizacji. Coraz mniej zagranicy w Polsce

  Spośród krajów unijnych mniejsze niż u nas zaangażowanie obcych inwestorów mają tylko Rumuni.

Filmy - Inwestycje zagraniczne (7)

 • PAIH: W Polsce jest najwięcej inwestycji zagranicznych w Europie Środkowej i Wschodniej

  Światowe środowisko dla inwestorów zagranicznych jest skomplikowane i złożone. Pomimo przeciwności, Polska utrzymała pozycję lidera w 2016 roku w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, jako destynację dla inwestycji zagranicznych. Potwierdzają to ogłoszone, rozpoczęte oraz zakończone duże projekty inwestycyjne. Volkswagen i Daimler pokazują, że nie tylko uwarunkowania makroekonomiczne świadczą o atrakcyjności naszego kraju dla inwestorów, ale również decyzje inwestorów podjęte w 2016 roku.
 • Blisko 60 proc. firm na zagranicznych rynkach odnosi sukces

  Myślę, że podstawowym elementem potrzebnym do tego, by wyjść na zagraniczne rynki, jest dobrze skrojona strategia, pokazująca jaka ta firma ma być oraz to, czy jej produkt ma być lokalny czy globalny. Jeżeli potrafimy na te pytania odpowiedzieć w strategii, to wyjście na zewnątrz staje się zdecydowanie łatwiejsze. Drugim elementem są, na przykładzie KGHM-u, wyzwania kulturowe. Firma musi przygotować się na tyle, na ile jest to możliwe do pewnych zdarzeń związanych z kulturą krajów, w których będzie się rozwijał biznes – mówi agencji Newseria Biznes Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.
 • Nawet 1,5 mld zł na wsparcie ekspansji zagranicznej polskich firm

  Ministerstwo Skarbu Państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego pracują nad powołaniem Funduszu Ekspansji Zagranicznej, który będzie wspierał inwestycje polskich małych i średnich firm poza granicami kraju. – To ukłon w stronę małych i średnich przedsiębiorstw, z których prawie 40 proc. planuje ekspansję zagraniczną w najbliższych dwóch latach.Z drugiej strony ponad 90 proc. polskich przedsiębiorstw prowadzących ekspansję zagraniczną finansuje ją ze środków własnych. Brak dogodnych instrumentów finansowania rozwoju międzynarodowego bywa czynnikiem ograniczającym – mówi Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.
 • Warszawa słabo oceniana przez zagranicznych inwestorów

  Zagraniczni inwestorzy słabo oceniają Warszawę przede wszystkim ze względu na niedoskonałą infrastrukturę i brak odpowiednio wykształconych kadr. Stolica Polski nie znalazła się w grupie dwudziestu pięciu najatrakcyjniejszych dla inwestorów europejskich miast według rankingu „Financial Times”, a nawet w dziesiątce regionalnej. Wyżej są inne polskie miasta, m.in. Wrocław, Katowice i Poznań, ale ze wszystkimi wygrywa np. Budapeszt. – Pozycja Warszawy zarówno w rankingu ogólnym, jak i w poszczególnych elementach, nie jest powodem do dumy dla władz Warszawy. Kryteria są tak skonstruowane, że duże znaczenie ma między innymi PKB na głowę mieszkańca. Wiadomo, że nie możemy się równać z dużo bogatszymi od nas krajami Europy Zachodniej. Natomiast smutne jest to, że Warszawa przegrywa rywalizację wewnętrzną, nie tylko z innymi miastami Polski, lecz także ze stolicami krajów Europy Środkowej – analizuje Maciej Rapkiewicz, członek zarządu Instytutu Sobieskiego.