inwestowanie

Artykuły - Inwestowanie (288)

Filmy - Inwestowanie (8)

 • Jak inflacja zmienia nasze sposoby inwestowania?

  Prawie 2 mld zł stracili klienci lokujący środki w depozytach bankowych w 2017 r. z powodu niskiego oprocentowania depozytów, które średnio po uwzględnieniu podatku Belki przekroczyło niewiele 1,2 proc. W tym czasie inflacja wzrosła do 1,9 proc. w styczniu br.
 • Pszenica na wagę złota? W co warto inwestować w 2017 roku

  Większość Polaków swoje oszczędności trzyma w banku. Niestety stopa zwrotu, którą zapewniają konta lub lokaty, jest niewielka, zwłaszcza ostatnio, kiedy mamy do czynienia z niską inflacją albo nawet deflacją.
 • Nie przejadaj pieniędzy z programu Rodzina 500+. Inwestuj

  Wypłaty z programu Rodzina 500+ jeszcze nie ruszyły, a już pojawiają się pomysły, jak zapobiec przejadaniu pieniędzy przeznaczonych dla dzieci. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wypuszczenie specjalnych obligacji, które mają zachęcić rodziny do długoterminowego oszczędzania. Gdyby zainwestować wszystkie pieniądze otrzymane z programu Rodzina 500+, to po 18 latach moglibyśmy kupić już dorosłemu dziecku albo małe mieszkanie, albo dobrej klasy samochód. Gdzie lokować oszczędności? Jedną z możliwości jest konto oszczędnościowe. Ryzyko inwestycyjne jest niskie, ale i stopa zwrotu nie jest wysoka, średnio 2–2,5% w skali roku. Przy oszczędzaniu 100 zł miesięcznie mielibyśmy odłożone po 18 latach 26 tys. zł, przy 300 zł – 30 tys. zł, a przy 500 zł – 32 tys. zł. „Dla osób, które chciałyby uzyskać wyższe stopy zwrotu, 5–5,5%, poleca się fundusze mieszane. W przypadku inwestowania 100 zł na miesiąc zgromadzilibyśmy w ciągu 18 lat 32 tys. zł oszczędności, w przypadku 300 zł – 97 tys. zł, a w przypadku 500 zł – 163 tys. zł” – mówi Maciej Kudyba z BGŻOptima. Przy inwestowaniu środków ważne są systematyczność i konsekwencja. Na początku oszczędzanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, przychodzą one z czasem. Warto też pamiętać, by wybrać odpowiednią dla siebie formę oszczędzania. Powinna nie kosztować nas dużo i pozostawiać nam swobodę, abyśmy w każdej chwili mogli bez konsekwencji zrezygnować.
 • Kraj złotem płynący. Znaleźli sposób na kryzys?

  Bankomat, który oprócz banknotów wydaje złoto? Takie rzeczy tylko w Turcji! W tym kraju zwyczajowo z okazji ślubu lub narodzin dziecka wręcza się złote drobiazgi. Teraz, aby nabyć taki prezent, wystarczy posiadać kartę bankomatową. W całej Turcji zainstalowano 300 takich bankomatów. Ale na tym miłość Turków do złota się nie kończy. Jeden z krajowych banków oferuje swoim klientom rachunki denominowane w złocie. Takie produkty finansowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie na kontach w Turcji zdeponowanych jest aż 200 ton szlachetnego kruszcu! Z kolei w domowych skrytkach Turków spoczywa – jak się szacuje – około 3,5 tysiąca ton złota: biżuterii, monet, złotych sztabek... Na produkcji i obrocie złotem zarabia państwo. Rząd stworzył też korzystne warunki podatkowe dla handlu tym kruszcem. Nic dziwnego, że Turcja to dziś 4. konsument złota na świecie i 2. jego największy eksporter.