inwestorzy

Artykuły - Inwestorzy (70)

 • Rynek VC potrzebuje paliwa. Pomogą zachęty dla inwestorów

  Rynek VC potrzebuje paliwa. Pomogą zachęty dla inwestorów

  - Jeżeli w Polsce za tego typu mechanizmami finansowania inwestycji wysokiego ryzyka jak fundusze VC poszłyby też pewne zmiany regulacyjne w zakresie prawa podatkowego, to myślę że rynek uruchomiłby ogromne środki, które teraz leżą na lokatach bankowych, bądź są lokowane w rynku nieruchomości. W USA czy w Izraelu to jest dość pokaźna część rynku - obywatele nieporównywalnie chętniej i częściej inwestują swoje własne pieniądze - mówi w rozmowie z Interią prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR. Dodaje też, że potrzebne są zachęty dla inwestorów, które spowodują, że Polska będzie masowo przyciągać innowatorów i start-upy z całego świata. Tak jak Izrael dzisiaj.
 • Jesteśmy skolonizowani przez obcy kapitał? Zobacz, co mówią o tym dane

  Jesteśmy skolonizowani przez obcy kapitał? Zobacz, co mówią o tym dane

  O uzależnieniu naszego kraju od zagranicznych inwestorów często mówi premier Mateusz Morawiecki. Niedawno np. tłumaczył mieszkańcom Krakowa, że weszliśmy "na ścieżkę rozwoju gospodarczego". I że co roku 100 mld zł kosztują nas odsetki i dywidendy od kapitału zainwestowanego przez podmioty z zagranicy (faktycznie w ubiegłym roku dochody zagranicznych inwestorów w Polsce wyniosły 98,9 mld zł, w tej kwocie jest jednak 32,6 mld zł reinwestowanych zysków - to pieniądze, które w rzeczywistości nie opuściły naszego kraju, a powiększyły zaangażowanie podmiotów).
 • Ogromne problemy GetBack. Czy inwestorzy stracą 2 mld zł?

  Ogromne kłopoty firmy windykacyjnej GetBack. Spółka próbuje zdobyć pieniądze na przetrwanie, a równocześnie zwalnia prezesa. Jeżeli doszłoby do upadku, to inwestorzy, także ci mniejsi, mogą stracić nawet 2 mld zł - ostrzegają eksperci.
 • Sankcje spowodowały niepewność wśród inwestorów - wicepremier Rosji

  Sankcje spowodowały niepewność wśród inwestorów - wicepremier Rosji

  Wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz przyznał we wtorek, że nowe sankcje USA wobec wielkiego rosyjskiego biznesu poskutkowały niepewnością wśród wszystkich inwestorów. Zapewnił, że rząd w Moskwie zdoła ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na gospodarkę.
 • Polskie start-upy na celowniku inwestorów. Zysk z inwestycji w takie przedsięwzięcie może sięgnąć nawet kilkuset procent

  Polskie start-upy na celowniku inwestorów. Zysk z inwestycji w takie przedsięwzięcie może sięgnąć nawet kilkuset procent

  Dzięki współpracy z inwestorem start-up dostaje zwykle nie tylko kapitał na rozwój, lecz także wsparcie merytoryczne i know-how, do którego na co dzień nie ma dostępu. Korzyścią po stronie inwestora jest z kolei stopa zwrotu o wiele większa niż w przypadku tradycyjnych inwestycji, sięgająca nawet kilkuset procent. Blisko co piąty start-up w Polsce rozwija się w tempie przekraczającym 50 proc. miesięcznie.
 • Inwestorzy: PPK potrzebne jak tlen

  Sprawnie działające Pracownicze Plany Kapitałowe są potrzebne jak tlen - przekonuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. I zaznacza, że zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych uwagi techniczne do projektu ustawy nie zmieniają oceny zasadności wprowadzenia tego systemu.
 • Prezydent USA nie pomaga giełdom. Na GPW inwestorzy stracili zyski z całego roku

  Prezydent USA nie pomaga giełdom. Na GPW inwestorzy stracili zyski z całego roku

  Miesiąc intensywnych spadków kursów zabrał inwestorom zyski z całego roku. W kolejnych kwartałach na warszawskim parkiecie wcale nie musi być lepiej - ostrzegają analitycy. Prezydent USA nie pomaga giełdom.
 • Gekoplast przyniósł inwestorom 90 proc. zysku w trzy lata. Spółka wkrótce zniknie z GPW

  Gekoplast przyniósł inwestorom 90 proc. zysku w trzy lata. Spółka wkrótce zniknie z GPW

  Powodzeniem zakończyło się wezwanie na akcje Gekoplastu, jakie ogłosiła włoska grupa Karton S.p.A., branżowy nr 1 w Europie. W piątek nastąpiło rozliczenie transakcji, a byli akcjonariusze Gekoplastu powinni mieć już gotówkę na swoich kontach. W wezwaniu grupa Karton kupiła pośrednio 6 008 801 akcji, co odpowiada 99,3 proc. wszystkich walorów lidera produkcji płyt polipropylenowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
 • Największa bańka XXI w. znów rozgrzewa portfele. Inwestorzy wymieniają bitcoiny na złoto?

  Cena złota po kilku miesiącach przecen znacząco ostatnio wzrosła. Zbiegło się to w czasie ze spadkiem wartości bitcoina. Gdy walor ten tracił ponad 40 proc., złoto drożało ponad 7 proc. Wiele wskazuje, że uciekający z kryptowaluty zainteresowali się cennym metalem.
 • Polska przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestorów. Szacuje się, że w ubiegłym roku napłynęło do kraju 50 mld zł

  Polska przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestorów. Szacuje się, że w ubiegłym roku napłynęło do kraju 50 mld zł

  Inwestycje zagraniczne napędzają wzrost gospodarczy Polski. Szacuje się, że w 2016 roku napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski przekroczył 50 mld zł. Dużym beneficjentem jest m.in. Dolny Śląsk. Nowe inwestycje budują wizerunek Polski jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji, wpływają też na rozwój poszczególnych regionów kraju. Choć dominuje u nas kapitał francuski i niemiecki, jednym z ważniejszych inwestorów stają się także kraje skandynawskie.

Filmy - Inwestorzy (11)

 • Inflacja przyśpieszy, gdzie schronią się inwestorzy?

  Inflacja przyśpieszy w najważniejszych gospodarczo rejonach świata, takie przekonanie jest coraz bardziej popularne wśród ekspertów. Jakich reakcji można się spodziewać wśród inwestorów? Czy będzie nią inwestowanie w złoto?
 • W biznesie jak na randce z amerykańskich filmów

  Stoliki z numerami, uczestnicy i 15 minut na przekonanie do swojego projektu – w taki sposób można pozyskać inwestora, znaleźć nowego klienta, czy rozszerzyć działalność firmy. Do biznesu wkraczają tzw. szybkie randki biznesowe.
 • Podatnicy i inwestorzy mniejszościowi płacą za kampanię PiS

  Spośród 17 spółek z udziałem Skarbu Państwa, które przekazały prawie 100 mln zł Polskiej Fundacji Narodowej, aż 9 to spółki z WIG-20. Wśród hojnych fundatorów jest też Polski Holding Nieruchomości SA, który trafił na giełdę w ramach akcjonariatu obywatelskiego. Drobni inwestorzy współfundują kampanię bilbordową przeciw sądom. - Rząd zmusił 17 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa do przekazania Polskiej Fundacji Nieruchomości prawie 100 mln zł i teraz lobbuje suwerena za pieniądze... suwerena - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR.
 • Czego boją się najbardziej polscy przedsiębiorcy

  W 2017 r. mają wzrosnąć inwestycje, po ich ubiegłorocznym spadku. Jednak istnieją wewnętrzne zagrożenia dla tego wzrostu, w postaci obaw polskich przedsiębiorców. Najbardziej obawiają się oni zmian w prawie i wzmożonych kontroli prowadzonych przez organa administracji państwowej.