interpretacja podatkowa

Artykuły - Interpretacja podatkowa (122)

 • Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

  Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

  Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą "in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika. Ta prosta zasada wypracowywana latami przez wspólnotowe, ale też polskie orzecznictwo, o której istnieniu organy podatkowe wolą nie pamiętać, została wprowadzona do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2019.900, tj. z dnia 2019.05.14), zwanej dalej "Ordynacją podatkową" za sprawą art. 2a, który brzmi: "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".
 • Wątpliwości się mnożą, fiskus rozwieje je za pół roku. Na interpretacje trzeba będzie czekać dłużej

  Wątpliwości się mnożą, fiskus rozwieje je za pół roku. Na interpretacje trzeba będzie czekać dłużej

  Na interpretację indywidualną trzeba czekać obecnie pół roku, a minister finansów może jeszcze wydłużyć ten termin o kolejne trzy miesiące. Przedsiębiorcy liczyli na to, że w czasie pandemii wykładnię fiskusa poznają szybciej, a nie później.
 • Sądy prostują zawiłości interpretacyjne fiskusa

  Sądy prostują zawiłości interpretacyjne fiskusa

  Liczba skarg kasacyjnych związanych z postępowaniami dotyczącymi podatków stale rośnie - można przeczytać w "Informacji o działalności sądów administracyjnych w 2018 roku" wydawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny. W 2018 r. zostało złożonych 4409 skarg kasacyjnych dotyczących przepisów podatkowych VAT, PIT oraz CIT, z czego 1541 to skargi na interpretacje podatkowe.
 • "Rzeczpospolita": Nietypowe środki transportu do odliczenia

  "Rzeczpospolita": Nietypowe środki transportu do odliczenia

  Przedsiębiorca może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na nietypowe środki transportu - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".
 • Organy podatkowe muszą respektować praktykę interpretacyjną

  Organy podatkowe muszą respektować praktykę interpretacyjną

  Podatnik, broniąc przyjętego przez siebie sposobu rozliczenia podatku, nie musi dysponować indywidualną interpretacją podatkową. Podobny zakres ochrony daje utrwalona praktyka interpretacyjna. Regulacje dotyczące jej stosowania funkcjonują co prawda od niespełna 3 lat, ale na ugruntowaną linię interpretacyjną można powoływać się także w przypadku wcześniejszych spornych spraw, co potwierdził niedawno NSA.
 • Interpretacja podatkowa i opinia zabezpieczająca - kiedy warto z nich skorzystać?

  Interpretacja podatkowa i opinia zabezpieczająca - kiedy warto z nich skorzystać?

  Opinie zabezpieczające i interpretacje prawa podatkowego to różne instytucje służące innym celom. Mimo to łączy je wiele podobieństw, sprawiając, że podatnicy często nie wiedzą, z której instytucji skorzystać.
 • Komornik nie może pobierać VAT-u. Ministerstwo Finansów z poślizgiem wydało interpretację

  Komornik nie może pobierać VAT-u. Ministerstwo Finansów z poślizgiem wydało interpretację

  Czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają VAT. To główna teza interpretacji, która przed końcem 2018 roku została zapowiedziana w komunikacie Ministerstwa Finansów. Jednak na jej publikację trzeba było czekać aż do 15 kwietnia, a nowe przepisy dot. komorników obowiązują od początku br.
 • Fiskus zrobił się bardziej dociekliwy. "Obawy podatników nie wzięły się znikąd"

  Fiskus zrobił się bardziej dociekliwy. "Obawy podatników nie wzięły się znikąd"

  Co drugi wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej spotkał się w 2018 r. z wezwaniem do uszczegółowienia stanu faktycznego przez podatnika.
 • WSA: 960 zł za interpretację to stanowczo za dużo

  WSA: 960 zł za interpretację to stanowczo za dużo

  Fiskus broni się przed optymalizacjami, windując opłaty za wykładnię. Pobranie 40 zł od każdego pytania podatnika to jednak przesada - uznał WSA w Gliwicach.
 • Raport NIK: Błędy urzędników, wysokie podatki, a przede wszystkim skomplikowane prawo - główną przeszkodą prowadzenia działalności

  Raport NIK: Błędy urzędników, wysokie podatki, a przede wszystkim skomplikowane prawo - główną przeszkodą prowadzenia działalności

  "Kontrola w urzędach skarbowych i Ministerstwie Finansów pokazała, że skomplikowany charakter przepisów prawa oraz częste jego zmiany mogą w dalszym ciągu stanowić główną barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym 2 stycznia 2019 r. podsumowaniu raportu na temat "Barier prawnych w rozwoju firm rodzinnych w Polsce". NIK wskazała w nim między innymi na dużą liczbę błędów popełnianych przez urzędników.