interpretacja podatkowa

Artykuły - Interpretacja podatkowa (125)

 • Okolicznościowe prezenty wręczane pracownikom nie są przychodem ze stosunku pracy - interpretacja indywidualna organu podatkowego

  Okolicznościowe prezenty wręczane pracownikom nie są przychodem ze stosunku pracy - interpretacja indywidualna organu podatkowego

  Wartość prezentów wręczanych pracownikom z okazji ważnego wydarzenia w ich życiu (ślubu, narodzin dziecka), które nie mają związku z wykonywaną pracą czy jej rezultatami, nie jest u pracowników przychodem ze stosunku pracy.
 • Nowe regulacje w zakresie WIS

  Nowe regulacje w zakresie WIS

  Wiążąca Informacja Stawkowa wskazuje sposób zaklasyfikowania towaru albo usługi według stosownej klasyfikacji używanej na potrzeby VAT oraz określa właściwą stawkę podatku dla tego towaru albo usługi. WIS chroni bowiem przed za kwestionowaniem stawki VAT przez organ podatkowy.
 • MF przygotowało interpretację dotyczącą kart paliwowych

  MF przygotowało interpretację dotyczącą kart paliwowych

  Ministerstwo Finansów przygotowało interpretację ogólną wyjaśniającą, jak prawidłowo kwalifikować dla celów VAT transakcje z wykorzystaniem kart paliwowych, realizowane w modelu trójstronnym; dzięki temu prostsze ma stać się ustalenie charakteru transakcji dla celów opodatkowania.
 • Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

  Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

  Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą "in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika. Ta prosta zasada wypracowywana latami przez wspólnotowe, ale też polskie orzecznictwo, o której istnieniu organy podatkowe wolą nie pamiętać, została wprowadzona do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2019.900, tj. z dnia 2019.05.14), zwanej dalej "Ordynacją podatkową" za sprawą art. 2a, który brzmi: "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".
 • Wątpliwości się mnożą, fiskus rozwieje je za pół roku. Na interpretacje trzeba będzie czekać dłużej

  Wątpliwości się mnożą, fiskus rozwieje je za pół roku. Na interpretacje trzeba będzie czekać dłużej

  Na interpretację indywidualną trzeba czekać obecnie pół roku, a minister finansów może jeszcze wydłużyć ten termin o kolejne trzy miesiące. Przedsiębiorcy liczyli na to, że w czasie pandemii wykładnię fiskusa poznają szybciej, a nie później.
 • Sądy prostują zawiłości interpretacyjne fiskusa

  Sądy prostują zawiłości interpretacyjne fiskusa

  Liczba skarg kasacyjnych związanych z postępowaniami dotyczącymi podatków stale rośnie - można przeczytać w "Informacji o działalności sądów administracyjnych w 2018 roku" wydawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny. W 2018 r. zostało złożonych 4409 skarg kasacyjnych dotyczących przepisów podatkowych VAT, PIT oraz CIT, z czego 1541 to skargi na interpretacje podatkowe.
 • "Rzeczpospolita": Nietypowe środki transportu do odliczenia

  "Rzeczpospolita": Nietypowe środki transportu do odliczenia

  Przedsiębiorca może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na nietypowe środki transportu - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".
 • Organy podatkowe muszą respektować praktykę interpretacyjną

  Organy podatkowe muszą respektować praktykę interpretacyjną

  Podatnik, broniąc przyjętego przez siebie sposobu rozliczenia podatku, nie musi dysponować indywidualną interpretacją podatkową. Podobny zakres ochrony daje utrwalona praktyka interpretacyjna. Regulacje dotyczące jej stosowania funkcjonują co prawda od niespełna 3 lat, ale na ugruntowaną linię interpretacyjną można powoływać się także w przypadku wcześniejszych spornych spraw, co potwierdził niedawno NSA.
 • Interpretacja podatkowa i opinia zabezpieczająca - kiedy warto z nich skorzystać?

  Interpretacja podatkowa i opinia zabezpieczająca - kiedy warto z nich skorzystać?

  Opinie zabezpieczające i interpretacje prawa podatkowego to różne instytucje służące innym celom. Mimo to łączy je wiele podobieństw, sprawiając, że podatnicy często nie wiedzą, z której instytucji skorzystać.
 • Komornik nie może pobierać VAT-u. Ministerstwo Finansów z poślizgiem wydało interpretację

  Komornik nie może pobierać VAT-u. Ministerstwo Finansów z poślizgiem wydało interpretację

  Czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają VAT. To główna teza interpretacji, która przed końcem 2018 roku została zapowiedziana w komunikacie Ministerstwa Finansów. Jednak na jej publikację trzeba było czekać aż do 15 kwietnia, a nowe przepisy dot. komorników obowiązują od początku br.