interchange

Artykuły - Interchange (67)

Filmy - Interchange (4)

 • Niższe interchange, droższe karty?

  Z początkiem roku 2015 wchodzą w życie nowe, niższe stawki interchange. Opłata pobierana za płatności kartami zostanie obniżona. W przypadku kart debetowych wyniesie maksymalnie 0,2 proc. - a kredytowych 0,3 proc. Jak ocenia Piotr Waś z Ingenico Group, to może spowodować, że terminale pojawią się w mniejszych sklepach, w których ich nie było. Na tym jednak kończą się dobre wiadomości - niższe interchange może zachęcić banki do podniesienia opłat. Prawdopodobnie definitywnie pożegnamy też darmowe karty.
 • Agenci rozliczeniowi: Obniżka prowizji od płatności kartami spowoduje spadek jakości usług

  Projekt ustawy obniżającej stawki interchange budzi obawy polskich agentów rozliczeniowych. Ich zdaniem zakłóci to możliwości konkurencyjne i spowoduje, że spadnie jakość usług. Proponowane zmiany mają na celu obniżenie opłat do poziomu 0,2-0,3 procent wartości transakcji. Pomysłodawcy ustawy argumentują, że jest to konieczne, ponieważ od nowego roku krajowi przedsiębiorcy będą mogli na preferencyjnych warunkach korzystać z usług agentów z zagranicy. Komentuje Piotr Waś, country manager na Polskę, Węgry i kraje bałtyckie w Ingenico Polska.
 • Parlament Europejski pracuje nad obniżeniem opłat za transakcje kartą

  Prace Komisji Europejskiej i obecnie w Parlamentu Europejskiego potwierdzają konieczność zejścia z opłatą interchange do jeszcze niższych poziomów – do 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
 • NBP: Na początek obniżka interchange o 0,5 pkt. proc.

  W ciągu 2 miesięcy organizacje płatnicze mają zadecydować, czy obniżą prowizje pobierane od płatności kartą. Komentuje Małgorzata Zaleska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.