informatyzacja

Artykuły - Informatyzacja (45)

 • Zatrzymany informatyk za sprzedaż baz danych

  Zatrzymany informatyk za sprzedaż baz danych

  28-letni informatyk został zatrzymany w Łodzi ws. kradzieży danych osobowych z bazy wartej ponad 110 mln zł. Mężczyzna usłyszał zarzuty, grozi mu kara do 8 lat więzienia. Informatyk sprzedał co najmniej 56 tys. rekordów dotyczących osób z terenu Hiszpanii oraz Polski.
 • Informatyzacja administracji publicznej nabiera tempa. Państwo wyda miliardy na IT

  Informatyzacja administracji publicznej nabiera tempa. Państwo wyda miliardy na IT

  Najbliższe lata upłyną pod znakiem informatyzacji państwa. Na realizację tego procesu w najbliższych latach trafi większość z ok. 10 mld zł pochodzących ze środków krajowych oraz unijnych w ramach programu Polska Cyfrowa. Wśród priorytetowych działań jest cyfryzacja urzędów i służby zdrowia. Poszczególne instytucje zamierzają też inwestować w cyberbezpieczeństwo, transmisję danych i centra danych. Na nowe zamówienia liczą firmy z branży IT.
 • Robotyka zawodem przyszłości w Polsce

  Robotyka zawodem przyszłości w Polsce

  W Europie średnio na 10 tys. pracowników przypada 85 robotów, w Polsce - 22 roboty - wynika z badań IBnGR. To bardzo perspektywiczny rynek pracy.
 • Niespodziewana dymisja szefa ZUS-u!

  Niespodziewana dymisja szefa ZUS-u!

  Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Wypełniłem swoją misję, dziś mogę odejść z czystym sumieniem" - podał, uzasadniając decyzję. Stanowisko prezesa ZUS Derdziuk sprawował od 2009 r.
 • NIK ma wątpliwości co do przetargów w ZUS-ie

  NIK ma wątpliwości co do przetargów w ZUS-ie

  NIK zakończył kontrolę przetargów informatycznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Kontrolerzy mają zastrzeżenia co do zachowania przez urzędników procedur zapewniających równe traktowanie oferentów. Chodzi o przetargi w latach 2010-2013.
 • Jak maszyna z maszyną

  Jak maszyna z maszyną

  Nienowa koncepcja Machine-to-Machine zaskakuje dynamiką rozwoju. Czy powinniśmy bać się rozmawiających ze sobą maszyn? A może to szansa, a nie zagrożenie... Część urządzeń, które dziś są integrowane przez internet, nie jest w żaden sposób zabezpieczona.
 • Polska kilka lat za Estonią w informatyzacji

  Polska kilka lat za Estonią w informatyzacji

  Polska jest na dobrej drodze, by dogonić Estonię. Pod warunkiem, że rozpoczęte inwestycje w upowszechnianie dostępu do internetu zostaną sprawnie ukończone, a państwo włączy się w finansowanie inwestycji w tych obszarach kraju, które dla operatorów nie są opłacalne.
 • Praca dla replikanta

  Praca dla replikanta

  Na pierwszy ogień pójdą białe kołnierzyki: analitycy, urzędnicy, finansiści. Potem prawnicy, nauczyciele, w końcu pracę stracą aptekarze i lekarze. Sztuczna inteligencja najpierw wybije specjalistów. Już zaczęła.
 • Komu roboty zabiorą miejsca pracy?

  Komu roboty zabiorą miejsca pracy?

  Zmiany zachodzące na rynku pracy w krajach rozwiniętych bardzo silnie oddziałują na strukturę społeczną. Czasy, kiedy można było podobne procesy powstrzymywać, dawno jednak już minęły. Teraz można się jedynie do nich umiejętnie dostosować. Tylko jak?
 • "Fakt": CBA uderzy w rząd Tuska

  "Fakt": CBA uderzy w rząd Tuska

  Czy śledztwo CBA dotyczące największej afery korupcyjnej w Polsce związanej z informatyzacją utraciło impet? Po głośnych aresztowaniach urzędników zapadła cisza, ale to cisza przed nadciągającą burzą - pisze najnowszy "Fakt".

Filmy - Informatyzacja (1)

 • Elektroniczna komunikacja ułatwi kontakt z urzędami

  Najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem zmian w przepisach, które mają doprowadzić do znacznego ograniczenia papierowej formy kontaktów z urzędami. - Projekt zmian w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne Rada Ministrów ma przyjąć 9 lipca, następnie trafi do Sejmu. Chcemy, aby już od przyszłego roku obowiązywało zrównanie elektronicznej formy kontaktu obywateli z urzędami z papierową – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji.