Informatyka / Administracja

Artykuły - Informatyka / Administracja (28)

 • Informatycy "łowieni" są już tylko w sieci. Tradycyjne ogłoszenia odchodzą do lamusa

  Informatycy "łowieni" są już tylko w sieci. Tradycyjne ogłoszenia odchodzą do lamusa

  Niedobór pracowników wpływa na stosowane metody rekrutacji. Firmy nie korzystają tylko z serwisów rekrutacyjnych, które coraz bardziej tracą swoją pozycję. Ich kosztem wzrasta głównie LinkedIn. Przybywa także wyspecjalizowanych grup na Facebooku.
 • Płace w IT biją kolejne rekordy, ale są i wyzwania w rekrutacji

  Płace w IT biją kolejne rekordy, ale są i wyzwania w rekrutacji

  Praca w IT to od kilku lat jedna z najlepiej opłacanych branż. Płace w tym sektorze rynku pracy zyskują na atrakcyjności, a jak wynika z nowego raportu Grafton Recruitment & QiBit, na żadnym ze 130 analizowanych stanowisk nie odnotowano spadku płac w porównaniu do ubiegłego roku.
 • Na rynku brakuje informatyków, ale ogłoszeń o pracę nie przybywa

  Na rynku brakuje informatyków, ale ogłoszeń o pracę nie przybywa

  Według danych szacunkowych, w Polsce brakuje ponad 50 tys. specjalistów z branży IT. Serwisy rekrutacyjne informują, że w ciągu roku liczba publikowanych ofert utrzymała się na podobnym poziomie lub nieznacznie spadła.
 • Polska nie ma co liczyć na ukraińskich informatyków, mimo że u nich jest poważny kryzys

  Polska nie ma co liczyć na ukraińskich informatyków, mimo że u nich jest poważny kryzys

  Z obserwacji ukraińskiego eksperta wynika, że klimat świadczenia usług IT w Polsce jest dużo lepszy niż w jego kraju. Jednak kultura wytwarzania bezawaryjnego oprogramowania i dostęp do dobrze płatnych zleceń pozostawia wiele do życzenia. Dlatego tamtejsi specjaliści nie bardzo garną się do pracy w naszych firmach. Nawet gdy do nas przybywają, to oprócz stałego etatu, który gwarantuje im legalny pobyt na terenie UE, szybko szukają bardziej dochodowych zleceń, ale już poza granicami Polski.
 • Najbardziej pożądani specjaliści IT w Polsce oraz ich wynagrodzenia

  Najbardziej pożądani specjaliści IT w Polsce oraz ich wynagrodzenia

  W branży IT niepodzielnie panuje rynek pracownika, programiści są rozchwytywani, a skrzynki pocztowe specjalistów od cyberbezpieczeństwa zapełnione są atrakcyjnymi ofertami pracy. Firma rekrutacyjna Michael Page, w ramach swojego cyklu #Trendwatch, sprawdziła, jak polski sektor IT wygląda na tle światowych trendów, dokąd zmierza oraz w jaki sposób zmiany te wpłyną na sytuację pracowników i ich wynagrodzenie.
 • Szantaż i wygórowane warunki to codzienność. Branża IT ma dość millenialsów

  Szantaż i wygórowane warunki to codzienność. Branża IT ma dość millenialsów

  Deficyt informatyków na rynku pracy sprawia, że nawet niedoświadczeni i mało kompetentni specjaliści stawiają wysokie wymagania finansowe pracodawcom. Zaledwie po kilku miesiącach wdrażania ich do obowiązków, oczekują już znaczących podwyżek. Należy przy tym zaznaczyć, że zarobki w IT sięgają pięciocyfrowych kwot.
 • Trwa batalia o przyszłość informatyków. Nowe regulacje podatkowe są nieuniknione?

  Trwa batalia o przyszłość informatyków. Nowe regulacje podatkowe są nieuniknione?

  Rynek IT w Polsce przyciąga inwestycje i pracowników z zagranicy. Jednak inne kraje regionu też mają swoje atuty, np. rozbudowaną infrastrukturę informatyczną. Zdaniem ekspertów, do zachowania konkurencyjności konieczne są zmiany przepisów. Skorzystaliby na tym nie tylko pracodawcy, ale też zatrudnieni specjaliści. Tymczasem Ministerstwo Finansów poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej. Pod koniec ubiegłego roku znowelizowano regulacje dotyczące stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Popyt na informatyków przewyższa podaż, a rola tego zawodu będzie wzrastać.
 • Zarobki w działach IT w 2017 r.

  Zarobki w działach IT w 2017 r.

  Mediana wynagrodzeń w działach IT w 2017 roku wyniosła 6500 zł brutto miesięcznie.
 • Wynajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT

  Wynajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT

  Body leasing, czyli wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów, staje się coraz popularniejszy w IT. Dzięki tej formie współpracy znacząco spada koszt całego projektu i ryzyko z nim związane. Z body leasingu od kilku lat korzysta sektor prywatny, ale przekonują się do niego także urzędy publiczne. Dla pracowników ta formuła współpracy oznacza zwykle zarobki wyższe o 30-40 proc.
 • To nowy hit na naszym rynku pracy

  To nowy hit na naszym rynku pracy

  Dane z rynku pracy nie pozostawiają złudzeń - w Polsce z pewnością mamy już rynek pracownika. W III kwartale br. było o 28 proc. więcej ofert pracy niż w II kwartale. Zdaniem analityków, największy boom jest na stanowiska w administracji biurowej, gdzie na jedno miejsce składa się przeciętnie 25 aplikacji.