informatyka

Synonimy:
informatycy, informatyk
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Informatyka (272)

 • Na rynku rośnie zapotrzebowanie na informatyków. To dobry czas, żeby się przebranżowić

  Na rynku rośnie zapotrzebowanie na informatyków. To dobry czas, żeby się przebranżowić

  Nie każdy może przebranżowić się na informatyka. Potrzebna jest umiejętność myślenia technicznego, analitycznego i abstrakcyjnego, a także dokładność i determinacja. Na wysokie zarobki mogą liczyć osoby z dobrym językiem angielskim.
 • Informatycy "łowieni" są już tylko w sieci. Tradycyjne ogłoszenia odchodzą do lamusa

  Informatycy "łowieni" są już tylko w sieci. Tradycyjne ogłoszenia odchodzą do lamusa

  Niedobór pracowników wpływa na stosowane metody rekrutacji. Firmy nie korzystają tylko z serwisów rekrutacyjnych, które coraz bardziej tracą swoją pozycję. Ich kosztem wzrasta głównie LinkedIn. Przybywa także wyspecjalizowanych grup na Facebooku.
 • Płace w IT biją kolejne rekordy, ale są i wyzwania w rekrutacji

  Płace w IT biją kolejne rekordy, ale są i wyzwania w rekrutacji

  Praca w IT to od kilku lat jedna z najlepiej opłacanych branż. Płace w tym sektorze rynku pracy zyskują na atrakcyjności, a jak wynika z nowego raportu Grafton Recruitment & QiBit, na żadnym ze 130 analizowanych stanowisk nie odnotowano spadku płac w porównaniu do ubiegłego roku.
 • Nietypowe zachcianki programistów z rozmów rekrutacyjnych

  Nietypowe zachcianki programistów z rozmów rekrutacyjnych

  O wymaganiach programistów krążą prawdziwe legendy. Firmy IT stają na głowie, żeby zwabić pracowników, kusząc nie tylko wysokimi zarobkami, a programiści robią, co mogą, żeby im tego nie ułatwiać. Ich zachcianki mogą wprawiać w osłupienie. Zwłaszcza, że bywają spełniane.
 • Szantaż i wygórowane warunki to codzienność. Branża IT ma dość millenialsów

  Szantaż i wygórowane warunki to codzienność. Branża IT ma dość millenialsów

  Deficyt informatyków na rynku pracy sprawia, że nawet niedoświadczeni i mało kompetentni specjaliści stawiają wysokie wymagania finansowe pracodawcom. Zaledwie po kilku miesiącach wdrażania ich do obowiązków, oczekują już znaczących podwyżek. Należy przy tym zaznaczyć, że zarobki w IT sięgają pięciocyfrowych kwot.
 • Trwa wojna o programistów

  Trwa wojna o programistów

  Wysokie zarobki, możliwość znalezienia pracy w różnych lokalizacjach w kraju i za granicą, pewność zatrudnienia – wszystko to czeka na dobrych pracowników branży IT. Zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że pracodawcy podkupują ich sobie oferując coraz większe uposażenia.
 • Zarobki w działach IT w 2017 r.

  Zarobki w działach IT w 2017 r.

  Mediana wynagrodzeń w działach IT w 2017 roku wyniosła 6500 zł brutto miesięcznie.
 • 35 lat - to będzie wiek początkującego programisty w 2019 roku

  35 lat - to będzie wiek początkującego programisty w 2019 roku

  Z prognoz szkoły programowania online Kodilla wynika, że w 2019 roku początkujący programista będzie średnio o 6 lat starszy niż jeszcze 2 lata temu, a liczba kobiet uczących się programować wzrośnie dwukrotnie.
 • Praktyki wynagradzania w branży IT w 2017 r.

  Przeprowadzając badania wynagrodzeń, pracodawców pytamy nie tylko o wysokość stawek na poszczególnych stanowiskach, ale także o sposoby wynagradzania. Tak było również w przypadku Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2017. Na podstawie zebranych tam danych powstał niniejszy raport dotyczący praktyk wynagradzania w branży IT w 2017 roku. Wśród pytań znalazły się te dotyczące tabeli płac, pozycjonowania się względem rynku, systemu premiowania, polityki zatrudnienia i regulowania kwestii nadgodzin.
 • Specjaliści IT jeszcze przed trzydziestką zarabiają ponad 10 tys. zł miesięcznie

  Specjaliści IT jeszcze przed trzydziestką zarabiają ponad 10 tys. zł miesięcznie

  "Pupile rynku pracy" - tak możemy nazwać specjalistów i menedżerów z sektora IT. Zarobków mogą im pozazdrościć przedstawiciele wielu zawodów.

Filmy - Informatyka (11)

 • Wspólnie wykryć zagrożenia w sieci (cz. 2)

  W Warszawie rozpoczęła się 12. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. - W młodych ludziach ogólnie drzemie ogromny potencjał twórczy. Chcą być aktywni, pokazywać swoje umiejętności, a internet tworzy do tego wspaniałe możliwości. Wiążą się z tym oczywiście też ryzyka – podkreśla w rozmowie z Interią Anna Rywczyńska, kierownik Zespołu Szkoleń i Projektów Społecznych w NASK PIB.
 • Wspólnie wykryć zagrożenia w sieci (cz. 1)

  W Warszawie rozpoczęła się 12. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. – Do matury z informatyki przystępuje 4 proc. maturzystów, czyli stosunkowo niewiele. Wiele jeszcze przed nami. Międzynarodowe badania, chociażby PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów), wskazują, że karierę w branży informatycznej planuje stosunkowo niewielki proc. uczniów, około 1,5 proc. Średnia europejska jest znacznie wyższa, nie mówiąc o Estonii, gdzie jest to 8 proc. – mówi Interii Kopeć z MEN.
 • Programowanie i inne kompetencje cyfrowe najbardziej poszukiwane przez pracodawców

  Wykształcenie, znajomość języków obcych i doświadczenie to dziś za mało, by konkurować na rynku pracy. Na czele najbardziej poszukiwanych przez pracodawców umiejętności w 2018 roku znajdzie się znajomość języków programowania oraz kompetencje cyfrowe. Kilka miesięcy intensywnego szkolenia dziś wystarczy, by nabyć nowe kwalifikacje, a co za tym idzie – zwiększyć szanse awansu i podwyżki w firmie.
 • Informatyka najbardziej perspektywicznym kierunkiem studiów

  Największą satysfakcję ze studiów mają absolwenci kierunków informatycznych, a IT jest najbardziej perspektywiczną i rozwojową branżą – wynika z badania „Kariera po studiach” Coders Lab. Rynek pracy IT jest bardzo chłonny, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Szacuje się, że polscy pracodawcy zmagają się z niedoborem nawet 50 tys. wykwalifikowanych pracowników – programistów, administratorów systemów, bezpieczeństwa. Na polskich uczelniach publicznych trwa kolejna tura rekrutacji na studia wyższe. Na chętnych czekają jeszcze wolne miejsca na wielu kierunkach. Przyszli studenci powinni jednak dobrze przemyśleć swój wybór. Wyniki badania „Kariera po studiach” przeprowadzonego przez szkołę programowania Coders Lab pokazują bowiem, że niewłaściwie dobrany kierunek studiów może zaważyć na przyszłej karierze. – Z badania, które przeprowadziliśmy na grupie 1,4 tys. absolwentów studiów wyższych lub studentów ostatniego roku, wynika, że 25 proc. tych osób, gdyby mogło ponownie wybrać kierunek studiów, ten wybór byłby inny – mówi Leszek Wolany, dyrektor ds. marketingu Coders Lab.