inflacja Polska

Artykuły - Inflacja Polska (94)

 • ZPP: Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat

  ZPP: Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat

  Polska od wielu miesięcy boryka się z jednym z najwyższych wskaźników inflacji w UE. Realizacja odłożonego popytu gospodarstw domowych związana z ponownym otwieraniem gospodarki jak również konieczność zagospodarowania ogromnych środków z Funduszy Odbudowy bez wątpienia przyczynią się do dalszego napędzania wzrostu presji cenowej w niedalekiej przyszłości. Zdaniem ekspertów Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, prawdopodobnie jedynym aktorem, który nie cierpi z powodu wzrostu inflacji, jest rząd.
 • RPP: Czy stopy procentowe powinny wzrosnąć?

  RPP: Czy stopy procentowe powinny wzrosnąć?

  Stopy procentowe w Polsce powinny być w tym momencie delikatnie normalizowane, potrzebna jest tzw. sygnalna podwyżka - powiedział we wtorek w radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt.
 • Wskaźnik Przyszłej Inflacji w VI wzrósł o 2 pkt. - BIEC

  Wskaźnik Przyszłej Inflacji w VI wzrósł o 2 pkt. - BIEC

  Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w czerwcu o blisko 2 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Autorzy badania wskazali, że przewaga odsetka firm planujących w najbliższych miesiącach podnosić ceny nad odsetkiem firm planujących obniżki wynosi obecnie 23 procent i jest najwyższa od jesieni 2007 roku.
 • ​Prognozy EKF: Inflacja, wyższe podatki i kwestia złotego

  ​Prognozy EKF: Inflacja, wyższe podatki i kwestia złotego

  Zgodnie z aktualnymi prognozami współpracujących z EKF ekspertów, po recesji na poziomie -2,7 proc. w roku ubiegłym, w roku 2021 należy oczekiwać silnego odbicia gospodarczego i dynamiki PKB na poziomie 4,7 proc. - zapowiedział w poniedziałek Ludwik Kotecki, dyr. Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
 • ​Polityka pieniężna to nowy sport narodowy

  ​Polityka pieniężna to nowy sport narodowy

  W okresie wielkich imprez sportowych z udziałem narodowej reprezentacji polscy kibice przechodzą przemianę w sezonowych ekspertów w danej dyscyplinie, którzy dla obrony wyższości swoich opinii gotowi są przejść do rękoczynów. Mam wrażenie, że w ostatnich tygodniach nowym sportem narodowym stała się polityka pieniężna. Nie brakuje głosów, co Narodowy Bank Polski powinien (lub musi) zrobić, często zapominając, że za taktykę odpowiada trener. Znaczy prezes.
 • Glapiński: Z podwyżkami stóp NBP czeka na ożywienie. Inflacja to nie wszystko

  Glapiński: Z podwyżkami stóp NBP czeka na ożywienie. Inflacja to nie wszystko

  Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ocenił, że tegoroczna inflacja swój szczyt osiągnęła w maju. To jednak, ile spadnie w 2022 r., będzie zależeć od koniunktury i sytuacji na rynku pracy. Dodał także, że "dziś polityka pieniężna w Polsce dba o trwałość ożywienia po pandemii”. A to oznacza, że wciąż za wcześnie, by mówić o podwyżkach stóp procentowych.
 • ​Rząd przyjął założenia projektu budżetu na 2022 rok

  ​Rząd przyjął założenia projektu budżetu na 2022 rok

  ​Rząd przyjął dziś założenia projektu budżetu państwa na 2022 r. - wynika z informacji zamieszczonej na stronie gov.pl. Przewidziano, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 4,3 proc., a inflacja wyniesie 2,8 proc. Stopa bezrobocia na koniec 2021 roku ma spaść do poziomu 6 proc., a na koniec 2022 roku - do 5,8 proc. Rząd przewiduje wzrost wynagrodzeń w latach 2021-2022 na poziomie 6,2 i 6,4 proc.
 • Stopy procentowe w Polsce. Podwyżki stóp na przełomie roku - Borys z PFR

  Stopy procentowe w Polsce. Podwyżki stóp na przełomie roku - Borys z PFR

  Po wejściu gospodarki na szybkie tempo wzrostu należy powrócić do normalizacji polityki pieniężnej, w tym do podwyżek stóp na przełomie roku - powiedział w Tok FM prezes PFR Paweł Borys.
 • GUS podał wstępne dane o inflacji w maju. Ceny w Polsce przyspieszyły

  GUS podał wstępne dane o inflacji w maju. Ceny w Polsce przyspieszyły

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 4,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. W kwietniu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 4,3 proc. rdr i 0,8 proc. mdm. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w maju wzrosły rdr o 4,8 proc., a mdm wzrosły o 0,3 proc.
 • Raport NBP: O polityce pieniężnej w 2020 r.

  Raport NBP: O polityce pieniężnej w 2020 r.

  Jak podał w raporcie za 2020 r. poluzowanie polityki pieniężnej zwiększy skalę oczekiwanego wzrostu PKB o 1,1 pkt proc. oraz inflację CPI o 1,0 pkt proc. w 2021 r. - ocenia Narodowy Bank Polski w sprawozdaniu z działalności banku centralnego w 2020 roku.

Filmy - Inflacja Polska (6)

 • Rosnąca inflacja to nie jednorazowy impuls. Pod koniec roku ma wynosić 4%

  W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnącą inflację. Eksperci ostrzegają, że powinniśmy brać pod uwagę możliwość utrzymania się inflacji na wysokim poziomie aż do końca roku. Wygląda bowiem na to, że zachodzące zmiany nie są chwilowym impulsem. Maj ma być miesiącem szczytowym, z inflacją na poziomie 5%. Później ma ona spaść – ale niewiele i ustabilizować się na poziomie 4% w rozrachunku rocznym. To bardzo dużo. Przy tak dużej i utrzymującej się inflacji musimy przygotować się na poważne konsekwencje dla gospodarki. Głównie chodzi o sytuację gospodarstw domowych i siłę nabywczą pieniądza. Jeżeli inflacja będzie się utrzymywać dłużej na podwyższonym poziomie, coraz częściej będziemy mieli z tyłu głowy chęć zabezpieczenia się przed tym procesem. W naszych decyzjach biznesowych i dotyczących portfela domowego będziemy rewaloryzować koszty. To jest główną przyczyną utrwalania inflacji na podwyższonym poziomie.
 • Bez podwyżki stóp procentowych nie zdusimy wysokiej inflacji

  Żyjemy w świecie zerowych stóp procentowych, ale to musi się skończyć, wtedy odczujemy jak duże są koszty spłacania kredytów i długu budżetu państwa. Jeszcze pamiętamy jak bardzo obciążający był światowy kryzys finansowy w 2008 r., a gospodarki wielu krajów przez kilka lat odbudowywały swój PKB. Takiej powtórki obawiano się na początku obecnego kryzysu, stąd też szybkie zmiany w 2020 r. w polityce pieniężnej banków centralnych. Obniżano stopy procentowe w obawie, że ceny zaczną spadać. - Stało się jednak inaczej, ceny rosną i inflacja w Polsce jest znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – I nie ma perspektyw szybkiego powrotu do tego celu.
 • Piotr Kuczyński: Przed inflacją ucieczki nie będzie

  Rządy pompują gigantyczne pieniądze w gospodarkę. To eksperyment, który nie wiadomo jak się skończy – mówi Interii Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, były główny ekonomista Domu Inwestycyjnego Xelion w rozmowie z Wojciechem Szelągiem. Wzrost cen widzimy na całym świecie – gwałtownie drożeją surowce i żywność. - W Polsce ceny rosną najszybciej w Europie – inflacja wynosi 4,3 proc. r/r – bo oprócz czynników globalnych, działa u nas wiele przyczyn lokalnych jak wzrost płac, a także wzrost cen energii i wywozu śmieci. Myślę zresztą, że nie jest ostatnie słowo jeśli chodzi o inflację – dodaje Kuczyński.
 • Piotr Kuczyński: Przed inflacją ucieczki nie będzie

  Rządy pompują gigantyczne pieniądze w gospodarkę. To eksperyment, który nie wiadomo jak się skończy – mówi Interii Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, były główny ekonomista Domu Inwestycyjnego Xelion w rozmowie z Wojciechem Szelągiem. Wzrost cen widzimy na całym świecie – gwałtownie drożeją surowce i żywność. - W Polsce ceny rosną najszybciej w Europie – inflacja wynosi 4,3 proc. r/r – bo oprócz czynników globalnych, działa u nas wiele przyczyn lokalnych jak wzrost płac, a także wzrost cen energii i wywozu śmieci. Myślę zresztą, że nie jest ostatnie słowo jeśli chodzi o inflację – dodaje Kuczyński.