inflacja

Artykuły - Inflacja (82)

 • GUS opublikował dane o inflacji

  GUS opublikował dane o inflacji

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2018 r. wzrosły rok do roku o 1,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem pozostały bez zmian - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.
 • RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

  RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian - poinformował Narodowy Bank Polski po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu RPP. Rada uważa, że w 2019 r. inflacja może być wyższa z powodu cen energii.
 • PKB w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr

  PKB w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr

  Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 5,1 proc. rdr w II kwartale - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kwartale rdr PKB wzrósł o 5,1 proc.
 • Główny Urząd Statystyczny podał dane o produkcji przemysłowej w październiku

  Główny Urząd Statystyczny podał dane o produkcji przemysłowej w październiku

  Produkcja przemysłowa w październiku 2018 r. wzrosła o 7,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Rynek oczekiwał wzrost licząc rok do roku, o 6,7 procent.
 • GUS: Inflacja w październiku sięgnęła 1,8 proc.

  GUS: Inflacja w październiku sięgnęła 1,8 proc.

  Inflacja w październiku wyniosła 1,8 proc. licząc rok do roku (odczyt flash 1,7 proc.) po 1,9 proc. we wrześniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
 • BIEC: Istotny spadek wskaźnika przyszłej inflacji (WPI)

  BIEC: Istotny spadek wskaźnika przyszłej inflacji (WPI)

  Wskaźnik przyszłej inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w listopadzie 2018 r. obniżył się o 0,5 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Był to trzeci, ale pierwszy tak istotny spadek wskaźnika - podało BIEC.
 • Największym ryzykiem dla inflacji jest rozwój sytuacji na rynku energii

  Największym ryzykiem dla inflacji jest rozwój sytuacji na rynku energii

  Najważniejszym ryzykiem dla krajowej inflacji jest rozwój sytuacji na rynku energii i przełożenie rosnących cen energii na koszty firm i CPI - wynika z lipcowego Raportu o inflacji. Najważniejszym czynnikiem ryzyka dla aktywności w polskiej gospodarce jest koniunktura globalna - uważa NBP. Analitycy zakładają 18% podwyżkę cen regulowanych energii elektrycznej oraz niewielki 3.8% skok cen surowców energetycznych zagranicą.
 • Polski sektor rolno-spożywczy po odzyskaniu niepodległości

  Polski sektor rolno-spożywczy po odzyskaniu niepodległości

  Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości analitycy Banku BGŻ BNP Paribas przedstawili 11 faktów o rynku rolno-spożywczym w Polsce tuż po I wojnie światowej.
 • Stopy procentowe w Polsce bez zmian

  Stopy procentowe w Polsce bez zmian

  Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Tak postanowiła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Zdaniem NBP ścieżka inflacji w 2019 r. została - w porównaniu z projekcją lipcową - zrewidowana wyraźnie w górę, co było związane głównie z wyższą oczekiwaną dynamiką cen nośników energii.
 • Kiedy ceny w Polsce zaczną rosnąć?

  Inflacja jest nadal zaskakująco niska. W ostatnich miesiącach utrzymuje się pomiędzy 1,7-1,8 proc. Stopy procentowe są więc niskie, a kredyty tanie. Kiedy to się skończy?

Filmy - Inflacja (20)