in vitro

Artykuły - In vitro (345)

 • Niewyobrażalna pomyłka kliniki in vitro. Rodzice zdumieni

  Niewyobrażalna pomyłka kliniki in vitro. Rodzice zdumieni

  ​Do niecodziennej sytuacji doszło w jednej z klinik w USA zajmującej się in vitro. Oczekująca dziecka para doczekała się podwójnego szczęścia. Pech chciał, że oboje dzieci jest innego pochodzenia etnicznego, niż ich rodzice.
 • Naukowcy będą przewidywać IQ dziecka poczętego metodą in vitro

  Naukowcy będą przewidywać IQ dziecka poczętego metodą in vitro

  Czy rodzice dziecka poczętego metodą in vitro będą mieli możliwość sprawdzenia go pod kątem przyszłej inteligencji? Jeszcze niedawno odpowiedź na takie pytanie byłaby negatywna. Teraz to może się zmienić. Czasopismo "New Scientist" ujawnia w najnowszym numerze, że w klinikach in vitro w Stanach Zjednoczonych mogą być wkrótce dostępne testy firmy Genomic Prediction, które pozwalają wykryć złożone czynniki genetyczne, przyczyniające się do pewnych chorób, w tym takich, które prowadzą do obniżenia poziomu inteligencji.
 • Urodziła bliźniaki, ale była biologiczną matką tylko jednego z nich

  Urodziła bliźniaki, ale była biologiczną matką tylko jednego z nich

  Jessica Allen zgodziła się zostać surogatką dla pewnej pary z Chin. Niedługo po przeprowadzeniu zabiegu okazało się, że jest w bliźniaczej ciąży. Ku zaskoczeniu wszystkich - jedno dziecko było Jessiki, a drugie chińskich rodziców.
 • Niektóre dzieci z in vitro są cięższe od rówieśników

  Niektóre dzieci z in vitro są cięższe od rówieśników

  Dzieci poczęte metodami wspomaganej reprodukcji z czasem stają się cięższe niż rówieśnicy – wynika z badań, których wyniki ogłoszono na lipcowym zjeździe European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE).
 • Leczenie niepłodności u kobiet - od czego zależy skuteczność in vitro?

  Leczenie niepłodności u kobiet - od czego zależy skuteczność in vitro?

  Zapłodnienie pozaustrojowe to relatywnie skomplikowana metoda leczenia niepłodności, stosowana z reguły wtedy, gdy inne, prostsze procedury nie przyniosły efektu. Jaka jest skuteczność tej popularnej techniki wspomaganego rozrodu?
 • Dziecko poczęte z jajników zamrożonych 15 lat temu

  Dziecko poczęte z jajników zamrożonych 15 lat temu

  24-letnia kobieta z Dubaju jest pierwszą na świecie, która poczęła dziecko dzięki jajnikowi, zamrożonemu jeszcze przed rozpoczęciem okresu dojrzewania.
 • Życie z probówki post mortem

  Życie z probówki post mortem

  Rodzenie dzieci w Polsce to kontrowersyjny temat. Zwłaszcza, gdy na drodze do upragnionego potomstwa pojawiają się komplikacje i trzeba skorzystać z technik wspomagania rozrodu. A co gdy partner nagle zginie? Okazuje się, że dawcą nasienia może być także osoba martwa. Czy jest to etyczne?
 • Nowoczesna znów zachęca samorządy do dofinansowania in vitro

  Nowoczesna znów zachęca samorządy do dofinansowania in vitro

  Nowoczesna zachęca samorządowców do dofinansowania in vitro. Zdaniem działaczy tej partii problemem dla samorządów może być jednak m.in. brak wsparcia rządu i ministerstwa zdrowia dla programu in vitro. Przekonują, że naprotechnologia nie może być traktowana jako rozwiązanie problemu bezpłodności.
 • Koniec kłótni o in vitro? Czy to lepsza metoda wspomagania rozrodu?

  Koniec kłótni o in vitro? Czy to lepsza metoda wspomagania rozrodu?

  Mająca zaledwie 1 cm długości i 1 mm szerokości kapsułka, którą wypełnia się plemnikami i komórkami jajowymi, może zrewolucjonizować leczenie niepłodności w Polsce. AneVivo - nową, określaną jako bardziej naturalną metodę wspomagania rozrodu, zaprezentowano w Katowicach.

Filmy - In vitro (23)

 • Arłukowicz (PO) o zmianach PiS ws. metody in vitro (TV Interia)

  Arłukowicz (PO) o zmianach PiS ws. metody in vitro (TV Interia).
 • Arłukowicz (PO) o zmianach PiS ws. metody in vitro (TV Interia)

  Arłukowicz (PO) o zmianach PiS ws. metody in vitro (TV Interia).
 • W ciągu 3-4 lat czterokrotnie wzrosła liczba pacjentek przyjeżdżających z zagranicy na zabiegi in vitro

  Pacjentki z zagranicy w swoich krajach często nie mogą liczyć na równie wysoki poziom usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności, dlatego decydują się skorzystać z leczenia w Polsce. Tutaj trafiają pod opiekę wyspecjalizowanych i doświadczonych lekarzy oraz embriologów, którzy dysponują nowoczesnym sprzętem medycznym. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia finansowa, bowiem cena zabiegów in vitro w Polsce jest nawet trzykrotnie niższa niż w niektórych krajach Europy Zachodniej. Polskie kliniki zapewniają pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycyny rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro. Oferowane są również szerokie usługi z zakresu ginekologii i położnictwa. Specjaliści pracują na nowoczesnym sprzęcie medycznym, taki samym, jakim posługują się uznane kliniki na Zachodzie. – W ciągu ostatnich 3–4 lat liczba pacjentek przyjeżdżających z zagranicy, by wykonać w Polsce in vitro, wzrosła mniej więcej czterokrotnie. Jest dosyć duże zainteresowanie pacjentek z Europy Wschodniej, a także z Wielkiej Brytanii i z krajów skandynawskich – mówi dr Ireneusz Niedużak, ginekolog.
 • Rewolucja w in vitro. Zmiany od 1 listopada

  Samotne kobiety, które z myślą o ciąży zamroziły w klinikach zarodki lub komórki jajowe będą musiały je wykorzystać przed końcem października. 1 listopada wejdzie w życie ustawa o leczeniu niepłodności, która przewiduje leczenie metodami wspomaganego rozrodu wyłącznie dla par. - Aktualna sytuacja prawna w Polsce umożliwia podejście do zabiegów wspomaganego rozrodu, czyli do zabiegów in vitro i inseminacji, praktycznie każdej kobiecie. Nie liczy się tutaj stan cywilny, wiek, ani orientacja seksualna – mówi Marta van der Toolen, dyrektor i założycielka FertiMedica Centrum Płodności. Według ustawy, która wejdzie w życie 1 listopada bieżącego roku procedura in vitro będzie dostępna tylko dla małżeństw oraz osób pozostających w związku partnerskim. Samotne kobiety lub kobiety pozostające w związkach homoseksualnych nie będą mogły korzystać z takiej formy leczenia. Ustawa o leczeniu niepłodności dyskryminuje kobiety ze względu na ich sytuację życiową. Jak tłumaczy Marta van der Toolen, nowa ustawa o leczeniu niepłodności może spowodować powstawanie pewnych nadużyć.