imiona

Artykuły - Imiona (173)

 • Najpopularniejsze dziewczęce imię na świecie

  Najpopularniejsze dziewczęce imię na świecie

  Rzadko się zdarza, aby rodzice wybrali od razu imię dla swojego dziecka. Coroczne rankingi pozwalają obserwować trendy, ale niezbyt często możemy prześledzić je w skali świata. A szkoda, bo okazuje się, że jest jedno imię, które cieszy się olbrzymią popularnością pod każdą szerokością geograficzną.
 • Władza wciąż ukrywa personalia osób, którym płaci

  Władza wciąż ukrywa personalia osób, którym płaci

  Sądy administracyjne wyraźnie wskazują: imiona i nazwiska kontrahentów podmiotów publicznych są jawne. W praktyce wciąż jednak nie oznacza to, że informacje te można w prosty sposób uzyskać.
 • Ostatni Harry Potter w Meksyku

  Co ma wspólnego Harry Potter, Facebook, Yahoo, Łono, Obrzezanie i James Bond? Wszystkie te wyrazy znalazły się na liście 61 imion, zakazanych dla noworodków w meksykańskim stanie Sonora.
 • "Metro": Jurand z Fatimą spotkają się w zerówce?

  Rosnąca fantazja rodziców w wymyślaniu oryginalnych imion dla swoich dzieci nie zna granic, a postronne osoby coraz częściej mają problem, by na tej podstawie określić płeć dziecka - stwierdza "Metro".
 • W Polsce mieszka 467 tys. Ew i 360 tys. Adamów

  W Polsce mieszka 467 tys. Ew i 360 tys. Adamów

  Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to tradycyjnie imieniny Adama i Ewy. W Polsce zameldowanych jest blisko 467 tys. kobiet o imieniu Ewa i 360 tys. mężczyzn o imieniu Adam. Najstarsza Ewa ma 105 lat, a najstarszy Adam 102 lata.
 • Zakazane imiona

  Zakazane imiona

  Niektórzy rodzice w Nowej Zelandii wpadają na bardzo oryginalne imiona dla swoich dzieci. Weryfikuje to jednak urząd, który opublikował właśnie listę zakazanych imion. Znalazły się na niej m.in. Lucyfer czy Justice.
 • Vista, Facebook, a może @? Jak nowocześni rodzice nazywają swoje dzieci

  Vista, Facebook, a może @? Jak nowocześni rodzice nazywają swoje dzieci

  Córka aktorki Gwyneth Paltrow ma na imię Apple, ale to imię ma więcej wspólnego ze zwykłym jabłkiem niż firmą z Cupertino. Nie brakuje jednak rodziców, którzy uwielbiają nowe technologie do tego stopnia, że skazują swoje dzieci na wieczne drwiny. Oto najdziwniejsze imiona, jakie im nadano.
 • "Rzeczpospolita": Jan będzie Jasiem, a Zofia Angelem

  "Rzeczpospolita": Jan będzie Jasiem, a Zofia Angelem

  Rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Rząd szykuje nowe przepisy - informuje "Rzeczpospolita".
 • Nie ujawni imienia syna

  Nie ujawni imienia syna

  Brytyjska gwiazda pop Adele chce utrzymać imię swojego dziecka w sekrecie. Dlaczego?
 • 15-latka pozwała państwo, by móc legalnie używać imienia

  15-letnia mieszkanka Islandii pozwała państwo, by dochodzić prawa do legalnego używania swego imienia, które nie figuruje na oficjalnej liście imion dozwolonych w tym kraju. To pierwszy taki przypadek w historii Islandii.

Filmy - Imiona (2)

 • Skąd pochodzi twoje imię?

  Twoje imię. Jest z tobą od zawsze. Przyzwyczaiłeś się do niego, niezależnie od tego, czy lubisz je mniej, czy bardziej. Ale czy wiesz, co tak naprawdę oznacza? W kolejnym odcinku cyklu "Polimaty" odsłaniamy tajemnice imion!
 • "Na imię ma Sabine"

  Nagrodzony na festiwalu w Cannes subtelny portret Sabine Bonnaire, siostry słynnej francuskiej aktorki, Sandrine. Dokumentalny portret Sabine Bonnaire, 38-latki cierpiącej na autyzm, nakręcony został przez jej siostrę-aktorkę.