IKZE

Synonimy:
Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - IKZE (89)

 • "Rzeczpospolita": Centralna Infolinia Emerytalna będzie kosztowała 39 mln zł

  "Rzeczpospolita": Centralna Infolinia Emerytalna będzie kosztowała 39 mln zł

  IKE i IKZE, PPE i PPK zapłacą miliony na nowy system informowania o wysokości emerytur. Te pieniądze mogą zostać potrącone z oszczędności Polaków - pisze środowa "Rzeczpospolita".
 • W 2018 r. na większość IKE i IKZE nie dokonano wpłat

  W 2018 r. na większość IKE i IKZE nie dokonano wpłat

  Najnowsze dane KNF pokazują, że w ubiegłym roku na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wpłaciliśmy 2,1 mld zł, a łącznie mamy tam już 11 mld zł. Co prawda liczba osób oszczędzających w ten sposób na emeryturę rośnie (o 10 proc. rocznie), ale wciąż jest ich stosunkowo niewiele. Wpłat dokonało 565 tys. osób, podczas gdy tego typu kont emerytalnych mamy 1,7 mln, a pracujących Polaków jest aż 11,5 mln. Expander zwraca uwagę, że to kobiety zdecydowanie chętniej odkładają w ten sposób na emeryturę.
 • IKE czy IKZE - co się bardziej opłaca?

  IKE czy IKZE - co się bardziej opłaca?

  W przyszłości emerytury z publicznego systemu będą bardzo niskie. Ktoś, kto będzie zarabiał np. 3000 zł, dostanie świadczenie wynoszące ok. 1000 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że wpłacając 300 zł miesięcznie na IKE czy IKZE po 30 latach możemy zgromadzić ok. 208 tys. zł. Będzie to aż o 100 tys. zł więcej niż gdybyśmy odkładali gotówkę czy trzymali pieniądze nieoprocentowanym koncie i o 26 tys. więcej niż na lokacie bankowej.
 • Ostatnie dni na skorzystanie z ulgi podatkowej

  Ostatnie dni na skorzystanie z ulgi podatkowej

  Pod koniec roku lawinowo rośnie grupa osób, które zakładają Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), by skorzystać z ulgi podatkowej za mijający rok. Jest o co się starać, bo dzięki temu podatek do zapłaty za rok 2018 może być niższy nawet o ponad 1700 zł.
 • Mniej niż 10 proc. aktywnych zawodowo Polaków odkłada na dodatkowe emerytury

  Mniej niż 10 proc. aktywnych zawodowo Polaków odkłada na dodatkowe emerytury

  Na koniec I półrocza 2018 r. liczba prywatnych rachunków emerytalnych IKE i IKZE nie przekraczała 2 mln. Oznacza to, że na dodatkowe emerytury odkłada mniej niż 10 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Przodują 50-60-latkowie, natomiast w mniejszości są młodsi, którzy powinni już myśleć o odkładaniu kapitału na przyszłość. Zwłaszcza, że większość Polaków na emeryturze będzie otrzymywać głodowe świadczenia.
 • Dziedziczenie pieniędzy na emeryturę zwolnione z podatku od spadków

  Dziedziczenie pieniędzy na emeryturę zwolnione z podatku od spadków

  Osoby oszczędzające na emeryturę na kontach IKE lub IKZE mogą wyznaczyć osoby uprawnione, które w razie śmierci właściciela konta odziedziczą zgromadzone na nim środki. Co ważne, są one zwolnione z podatków od zysków i darowizn. To kolejne ułatwienie, które ma skłonić Polaków do oszczędzania na przyszłe emerytury poprzez IKE i IKZE.
 • Rząd zajmie się projektem ustawy o PPK

  Rząd zajmie się projektem ustawy o PPK

  Projekt ustawy o Powszechnych Planach Kapitałowych - to jeden z punktów wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów. Obecny projekt nieco różni się od przedstawionego przez Ministerstwo Finansów w lutym br., m.in. zmniejszona została składka na PPK, płacona przez najmniej zarabiających.
 • Nowak: Projekt ustawy o PPK powinien zostać rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń rządu

  Nowak: Projekt ustawy o PPK powinien zostać rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń rządu

  Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych powinien zostać rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń rządu - powiedział PAP Biznes wiceminister finansów Piotr Nowak. Dodał, że w projekcie dopracowano kwestię drogi odwoławczej przy braku wpisu do ewidencji podmiotów uprawnionych do prowadzenia PPK.

Filmy - IKZE (4)

 • IKE, IKZE, czy PPK? – Czy wiesz jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?

  Odkładając już 250 zł co miesiąc na emeryturę można uniknąć gwałtownego spadku dochodów i tym zapewnić sobie dobry (czy godziwy) standardy życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Jest to możliwe między innymi przy wykorzystaniu narzędzi znajdujących się w III filarze, które posiadają szereg przewag nad rozwiązaniami nie objętymi wsparciem państwa. Jednak które rozwiązanie warto wybrać?
 • Ulgi podatkowe nie przekonały Polaków do oszczędzania na emeryturę

  Wielu Polaków składa zeznania podatkowe często w ostatniej chwili, tuż przed 30 kwietnia. Zdaniem ekspertów to doskonały moment na informowanie o zachętach podatkowych do instrumentów oszczędzania na emeryturę. IKE i IKZE wciąż nie są popularne – otwartych jest odpowiednio 800 tys. i 500 tys. kont, ale pieniądze wpływają zaledwie na co czwarte i co szóste z nich. Komentuje Krzysztof Nowak, członek zarządu firmy konsultingowej Mercer Polska.
 • Aż 85 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę!

  Polacy nie dbają o swoją przyszłość na emeryturze. Ponad 90 proc. badanych nawet nie wie, na czym polega odkładanie pieniędzy w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego – wynika z badań Millward Brown dla Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu Razem. Dlatego obie te instytucje proponują zmiany w prawie mające upowszechnić IKZE. Opierając się tylko na obowiązkowych składkach emerytalnych, każdy Polak osiągnie na emeryturze zaledwie 30 proc. swoich zarobków. Komentuje Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.
 • IKZE - jak to działa?

  Czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)? Czym różni się od IKE i jak funkcjonuje ulga podatkowa w nim zaszyta opowiada Maciej Rogala, ekspert ds. funduszy inwestycyjnych i rozwiązań emerytalnych.