IKZE

Synonimy:
Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - IKZE (103)

 • Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę; podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze na dłużej, a inne produkty wiążą się z większym ryzykiem - mówi dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Prof. Błaszczyk: Żadna z opcji zaproponowanych uczestnikom OFE nie będzie dla nich korzystna

  Prof. Błaszczyk: Żadna z opcji zaproponowanych uczestnikom OFE nie będzie dla nich korzystna

  Żadna z opcji przedstawionych do wyboru uczestnikom OFE nie będzie dla nich korzystna - uważa prof. Barbara Błaszczyk z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W jednym wypadku tracą 15 proc. zgromadzonych oszczędności, a w drugim prawo do ich dziedziczenia - tłumaczy.
 • Rekordowe wypłaty z IKE i IKZE

  Rekordowe wypłaty z IKE i IKZE

  Pandemiczny kryzys sprawił, że w 2020 r. Polacy wycofali z IKE i IKZE rekordową kwotę 507 mln zł. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie branże ucierpiały i w niektórych przypadkach wpływ pandemii na sytuację finansową polegał jedynie na ograniczeniu wydatków.
 • Reforma OFE jeszcze bardziej skomplikuje system emerytalny

  Reforma OFE jeszcze bardziej skomplikuje system emerytalny

  Rządowy projekt ustawy zakładający likwidację OFE i przeniesienie środków na specjalne Indywidualne Konto Emerytalne lub opcjonalnie do ZUS jest mocno kontrowersyjny. Najbardziej krytykowane jest pobieranie z góry 15-procentowego podatku, ale jak podkreślają eksperci, projekt wprowadza też nierówne zasady wyliczania świadczeń w przyszłości.
 • Rząd zajmie się projektem zmian w OFE

  Rząd zajmie się projektem zmian w OFE

  Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem ustawy zakładającym zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Nowe przepisy przewidują stopniowe przekształcenie OFE w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).
 • KNF: W IKE i IKZE zgromadzono na koniec 2020 r. 16,5 mld zł

  KNF: W IKE i IKZE zgromadzono na koniec 2020 r. 16,5 mld zł

  Na koniec grudnia 2020 r. na indywidualnych kontach emerytalnych zgromadzonych było 11,9 mld zł, a na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego 4,6 mld zł - wynika z danych KNF.
 • Zmiana OFE w IKE. Nadchodzą kolejne zmiany w emeryturach

  Zmiana OFE w IKE. Nadchodzą kolejne zmiany w emeryturach

  W nowym projekcie ustawy o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne rząd zrewidował swoje wcześniejsze oczekiwania i teraz zakłada, że tylko połowa Polaków wybierze ten wariant, a druga połowa będzie wolała przenieść te środki do ZUS. Utrzymana została kontrowersyjna opłata przekształceniowa, która może dać Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych 11 mld zł.
 • IKZE: Jest sposób na niższy podatek, ale trzeba się spieszyć

  IKZE: Jest sposób na niższy podatek, ale trzeba się spieszyć

  To dosłownie ostatnie godziny na to, żeby wpłacając pieniądze na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego skorzystać z ulgi podatkowej. Przy rozliczeniu rocznym można w ten sposób oddać fiskusowi nawet 2 tys. zł mniej.
 • IKZE: Samozatrudniony będzie mógł odłożyć na dodatkową emeryturę ponad 9 tys. rocznie!

  IKZE: Samozatrudniony będzie mógł odłożyć na dodatkową emeryturę ponad 9 tys. rocznie!

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą uczestniczyć w Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale od przyszłego roku mają specjalny, wyższy limit wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i dzięki temu możliwość wyższego odpisu podatkowego.
 • Koronawirus zmniejszy emerytury setek tysięcy Polaków

  Koronawirus zmniejszy emerytury setek tysięcy Polaków

  Kryzys związany z pandemią zmusił wiele osób do sięgnięcia po oszczędności, także te odkładane z myślą o emeryturze. Z danych KNF wynika, że w I półroczu 2020 r. aż na 242 tysiącach kont IKE i IKZE dokonano wypłat przedterminowych (osobom, które nie ukończyły jeszcze 60/65 lat).

Filmy - IKZE (4)

 • IKE, IKZE, czy PPK? – Czy wiesz jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?

  Odkładając już 250 zł co miesiąc na emeryturę można uniknąć gwałtownego spadku dochodów i tym zapewnić sobie dobry (czy godziwy) standardy życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Jest to możliwe między innymi przy wykorzystaniu narzędzi znajdujących się w III filarze, które posiadają szereg przewag nad rozwiązaniami nie objętymi wsparciem państwa. Jednak które rozwiązanie warto wybrać?
 • Ulgi podatkowe nie przekonały Polaków do oszczędzania na emeryturę

  Wielu Polaków składa zeznania podatkowe często w ostatniej chwili, tuż przed 30 kwietnia. Zdaniem ekspertów to doskonały moment na informowanie o zachętach podatkowych do instrumentów oszczędzania na emeryturę. IKE i IKZE wciąż nie są popularne – otwartych jest odpowiednio 800 tys. i 500 tys. kont, ale pieniądze wpływają zaledwie na co czwarte i co szóste z nich. Komentuje Krzysztof Nowak, członek zarządu firmy konsultingowej Mercer Polska.
 • Aż 85 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę!

  Polacy nie dbają o swoją przyszłość na emeryturze. Ponad 90 proc. badanych nawet nie wie, na czym polega odkładanie pieniędzy w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego – wynika z badań Millward Brown dla Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu Razem. Dlatego obie te instytucje proponują zmiany w prawie mające upowszechnić IKZE. Opierając się tylko na obowiązkowych składkach emerytalnych, każdy Polak osiągnie na emeryturze zaledwie 30 proc. swoich zarobków. Komentuje Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.
 • IKZE - jak to działa?

  Czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)? Czym różni się od IKE i jak funkcjonuje ulga podatkowa w nim zaszyta opowiada Maciej Rogala, ekspert ds. funduszy inwestycyjnych i rozwiązań emerytalnych.