III RP

Artykuły - III RP (33)

 • Z bankiera na premiera. Mateusz Morawiecki szybszy niż piłka

  Z bankiera na premiera. Mateusz Morawiecki szybszy niż piłka

  W III RP na czele rządu stało wielu mocniejszych premierów niż on. Jednak jego awans w PiS jest ekspresowy i nie jest wcale pewne, czy już osiągnął szczyt.
 • Poeta powinien pisać, a nie pchać się na trybunę

  Poeta powinien pisać, a nie pchać się na trybunę

  - Niemcy uzależnią nie tylko Wschód, ale także Zachód Europy - tak przyszłość naszego kontynentu widział poeta Josif Brodski. Prezentujemy wywiad, jaki z poetą przeprowadził znany historyk, prof. Andrzej Nowak. Tekst pochodzi ze zbioru "Intelektualna historia III RP" opublikowanego przez wydawnictwo Sic!
 • Historyczna nadwyżka eksportu

  Historyczna nadwyżka eksportu

  II kwartał 2013 r. był pierwszym w historii III RP, w którym polskie firmy sprzedały za granicę więcej towarów, niż sprowadziły ich na nasz rynek - informuje "Puls Biznesu".
 • GUS: Inflacja najniższa w historii III RP

  GUS: Inflacja najniższa w historii III RP

  Ceny rosną coraz wolniej. Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS, inflacja w czerwcu wyniosła zaledwie 0,2 proc. licząc rok do roku. Zaś w ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się. Czerwcowe wyniki inflacji są niższe od prognoz ekspertów. To także najniższe odczyty tego wskaźnika w najnowszej historii polskiej gospodarki. W maju, w ujęciu rocznym, wzrost cen wyniósł 0,5 proc.
 • "Wodzirej" w biegu

  "Wodzirej" w biegu

  W jakim stopniu historia Lutka Danielaka (Jerzy Stuhr), człowieka zdeprawowanego, pozostaje opowieścią o PRL-u, a na ile jest uniwersalna i możliwa do przeniesienia w realia III RP, przekonać się będzie można już 14 stycznia (poniedziałek) w warszawskim kinie Kultura, gdzie odbędzie się uroczysty pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Wodzirej" w reżyserii Feliksa Falka.
 • Nowe wcielenie themy. Film

  Nowe wcielenie themy. Film

  Kto dwie dekady temu chciał podróżować jak minister, kupował sobie lancię thema. Te produkowane w latach 1984-1994 włoskie limuzyny były służbowymi pojazdami najważniejszych urzędników państwowych z okresu pierwszych rządów III RP.
 • Największej afery III RP ciąg dalszy

  Największej afery III RP ciąg dalszy

  Grzegorz Żemek, b. szef Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, skazany na 12 lat więzienia za aferę FOZZ, ma oddać dodatkowo 7 mln zł - orzekł w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wcześniej, w procesie karnym, sąd nakazał Żemkowi zapłatę 200 mln zł.
 • Neoliberalizm się sypie - pora z niego wychodzić

  Neoliberalizm się sypie - pora z niego wychodzić

  Aby nie siać nadmiernego niepokoju wśród zwolenników ideologii neoliberalnej, pragnę podkreślić, że gospodarka wolnorynkowa może się prawidłowo rozwijać bez ideologii oraz doktryny neoliberalnej, powodujących deformację rynków i generujących wadliwy interwencjonizm. Zanim jednak zajmę się uzasadnieniem tej tezy, najpierw o naszych problemach polityczno-społecznych, wynikających z neoliberalnego podłoża ustrojowego. Mają one formę protestów uznawanych przez wielu byłych członków władz III RP za antyustrojowe, mające na celu obalenie naszego systemu demokratycznego.
 • Najskromniejsza kampania w historii

  Spośród wszystkich kampanii prezydenckich i parlamentarnych w historii III RP ta właśnie zakończona była rekordowo skromna - informuje "Puls Biznesu". Eksperci szacują, że komitety wyborcze zaoszczędziły nawet 5 - 10 mln zł.
 • Górnicy biją wszystkich

  Górnicy biją wszystkich

  Po raz pierwszy w historii III RP - Warszawa spadła na trzecie miejsce pod względem wysokości pensji podaje Urząd Statystyczny w Poznaniu.