III filar

Artykuły - III filar (40)

Filmy - III filar (4)

 • Rekordowe oszczędności w III filarze

  Na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polacy zgromadzili ponad 9 mld zł. Środki zbierane w III filarze to nie tylko zabezpieczenie przyszłości, lecz także możliwość skorzystania z ulg podatkowych. W przypadku IKZE możliwe jest odliczanie wpłat od podstawy opodatkowania. W zależności od wpłaconych środków i progu podatkowego można liczyć na ulgę w wysokości nawet 1,7 tys. zł. Ponadto zarówno z IKZE, jak i z IKE można pod pewnymi warunkami wypłacić pieniądze bez podatku Belki.
 • Chcą zachęcić oszczędzających w trzecim filarze

  Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami chce, aby przegląd systemu emerytalnego nie ograniczał się tylko do drugiego, obowiązkowego filaru. - W tym roku rząd ma dokonać oceny funkcjonowania systemu emerytalnego. Oczywiście główną częścią debaty będzie OFE i kształtowanie drugiego filaru. Natomiast nie można zapominać o tym, że duże znaczenie ma sposób funkcjonowania trzeciego filaru. Jest to potrzebne, bo na razie zainteresowanie indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego jest więcej niż mizerne - w pierwszym roku funkcjonowania IKZE konta utworzyło 0,5 mln osób - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
 • "Ulga na III filar nie zachwieje budżetem"

  Wprowadzenie kwotowej ulgi podatkowej dla osób, które dobrowolnie oszczędzają na emeryturę, kosztowałoby budżet ok. 500 mln zł rocznie. - To budżetem państwa nie zachwieje, mówię to z całą odpowiedzialnością - podkreśla prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.
 • Nowa ulga zachęci do oszczędzania?

  Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej wprowadzenia ulg dla oszczędzających w III filarze. Zdaniem ekspertów to dobra zachęta dla niechętnych odkładaniu na emeryturę Polaków. Komentuje Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.