II wojna światowa

Synonimy:
II wojna,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - II wojna światowa (362)

 • Kilkanaście świadectw obozowych zawiera słowo "moda"

  Kilkanaście świadectw obozowych zawiera słowo "moda"

  - Kiedy tylko zmienimy sposób patrzenia, okazuje się, że temat mody czy posługiwania się ubraniem jest obecny w wielu książkach, wspomnieniach, relacjach (zarówno kobiecych, jak i męskich), a nawet lekturach szkolnych. Po prostu nie nauczono nas, by postrzegać to zagadnienie jako istotne - mówi Karolina Sulej, autorka książki "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady".
 • Audrey Hepburn - tancerka ruchu oporu

  Audrey Hepburn - tancerka ruchu oporu

  Audrey Hepburn mówiła, że druga wojna światowa, którą spędziła w Holandii, ją ukształtowała. Do tej pory wiedzieliśmy o tym okresie z jej życia bardzo niewiele. Zmieniło się to wraz z książką "Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu" Roberta Matzena. Poniżej publikujemy jej fragment.
 • Schulz był sprzedany twórczości

  Schulz był sprzedany twórczości

  - Schulz miał niebywałą intuicję, był też troszeczkę przesądny. Gdy do Drohobycza przyjechał słynny rabin, udał się do niego po poradę. Usłyszał wtedy, że mężczyźni z jego rodu nie mają dobrego losu. Bardzo to przeżywał - mówi Anna Kaszuba-Dębska - malarka, ilustratorka, reżyserka i autorka pierwszej tak obszernej biografii Brunona Schulza pt. "Bruno. Epoka genialna".
 • Inka, czyli pięć miesięcy w ciemności

  Inka, czyli pięć miesięcy w ciemności

  "Zosia z Wołynia" to prawdziwa historia Zofii i rodziny Roztropowiczów, którzy uratowali życie dwuletniej Ince - żydowskiej dziewczynce, którą skazano na głodową śmierć w ciemnej komórce. Poruszającą rozmowę ze swoją babcią o tym jak uratowała dziecko, przeżyła pogromy na Wołyniu i uciekła z transportu do Auschwitz przeprowadził Mateusz Madejski. Poniżej publikujemy fragment.
 • Tragiczne losy dzieci wywiezionych na Syberię

  Tragiczne losy dzieci wywiezionych na Syberię

  Polskie dzieci, którym wydarto dzieciństwo, pamiętają wojnę inaczej niż dorośli. Lektura ich wspomnień porusza, budzi sprzeciw wobec sowieckiego zbydlęcenia i podziw dla heroizmu małych Polaków. O nich opowiada książka "Dzieci wygnane" Moniki Odrobińskiej. Fragment publikujemy poniżej.
 • Tragedia "Cap Arcony". Śmierć z ręki sojusznika

  Tragedia "Cap Arcony". Śmierć z ręki sojusznika

  Zatopienie "Cap Arcony" i "Thielbeka" było jedną z największych tragedii w historii żeglugi. W wyniku ataku brytyjskiego lotnictwa zginęło ponad 7 tysięcy niewinnych ludzi. Żadna z osób, które były odpowiedzialne za ich śmierć, nie poniosła odpowiedzialności.
 • Dni Gomory. Opowieść o Halinie Szwarc

  Dni Gomory. Opowieść o Halinie Szwarc

  Marek Łuszczyna w książce "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię" stworzył portrety kobiet bezkompromisowych, odważnych, inteligentnych. Poniżej publikujemy fragment o Halinie Szwarc, która walkę w służbie ojczyzny rozpoczęła już jako szesnastolatka.
 • Jan Leon Ziółkowski: Ksiądz bohater, który zginął w Katyniu

  Jan Leon Ziółkowski: Ksiądz bohater, który zginął w Katyniu

  Polscy duchowni w mundurach ruszyli podczas II wojny na front, by wspierać rodaków. Ich, często tragiczne, losy opisał w książce "Księża z Katynia" Patryk Pleskot. Poniżej publikujemy fragmenty publikacji poświęcone ks. Janowi Leonowi Ziółkowskiemu rozstrzelanemu w lasku katyńskim.
 • Irena Sendlerowa: ryzykowała życiem, by ratować innych

  Irena Sendlerowa: ryzykowała życiem, by ratować innych

  Irena Sendlerowa dzięki niewiarygodnej odwadze, determinacji i nadziei, podejmując ogromne ryzyko, uratowała przed śmiercią lub deportacją do obozów zagłady 2500 żydowskich dzieci. Poniżej publikujemy fragment książki o tej niezwykłej działaczce pt. "Dzieci Sendlerowej" autorstwa Tilary J. Mazzeo.
 • Jak wyglądała odbudowa powojennej Warszawy?

  Jak wyglądała odbudowa powojennej Warszawy?

  Po klęsce powstania warszawskiego stolica zamieniła się w ocean gruzów. Sytuacja wymagała wielkiej wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. Grzegorz Piątek napisał książkę o odbudowie Warszawy, ale też o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku i o architektach z Biura Odbudowy Stolicy. Poniżej publikujemy jej fragmenty.

Filmy - II wojna światowa (28)