II wojna światowa

Synonimy:
II wojna,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - II wojna światowa (688)

 • Podczas wojny do domu publicznego mogła trafić każda kobieta

  Podczas wojny do domu publicznego mogła trafić każda kobieta

  „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” dr Joanny Ostrowskiej to wstrząsająca opowieść o ofiarach nazizmu, którym skutecznie zamknięto usta. Autorka, analizując dokumenty, pokazuje, jak sprawnie działały mechanizmy wykluczenia. Walczy ze stereotypem dobrowolnego meldunku i odtwarza pełne cierpienia biografie. Z jej słów wyłania się obraz tysięcy kobiet, które doświadczyły podczas wojny przemocy seksualnej.
 • Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej, Joanna Ostrowska

  Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej, Joanna Ostrowska

  Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczane jest samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i którym publicznie golono głowy.
 • Hel 1939: 35 kilometrów wolności

  Hel 1939: 35 kilometrów wolności

  ​Padła stolica, skapitulowało Westerplatte, ale Hel wciąż pozostawał niezdobyty. Obrońcy półwyspu trwali na posterunku mimo huraganowych bombardowań lotniczych, ostrzału z morza i zaciekłych szturmów niemieckiej piechoty. Broniąc się przed przeważającymi siłami wroga, Polacy planowali nawet coś, czego cały naród żałowałby do dziś. Wielka eksplozja mogła bowiem uczynić z Helu... wyspę.
 • Są dowody, że Niemcy planowali zagładę Warszawy

  Są dowody, że Niemcy planowali zagładę Warszawy

  Dokumenty odnalezione na portalu aukcyjnym i sprowadzone właśnie do Polski rzucają nowe światło na to, w jaki sposób Trzecia Rzesza dokonała zniszczenia stolicy w czasie II wojny światowej. - To "praktyczny poradnik" o tym, jak sparaliżować, a potem zniszczyć wielką metropolię - oceniają historycy.
 • Zamach w Smoleńsku. Bomba na pokładzie samolotu

  Zamach w Smoleńsku. Bomba na pokładzie samolotu

  Zamach w Smoleńsku był kolejnym, jaki przeprowadzili niemieccy przeciwnicy Hitlera. Tym razem na pokładzie samolotu umieścili bombę. Hitlerowi ponownie dopisało szczęście.
 • Nalot na Tokio. Tragiczniejszego nie było

  Nalot na Tokio. Tragiczniejszego nie było

  Bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki nie uczyniły takich szkód i nie zabiły tylu ludzi, co nalot na Tokio. W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku w ciągu kilku godzin z powierzchni ziemi zniknął obszar wielkości Chorzowa.
 • Schetyna po obchodach na Westerplatte: To fałszowanie historii

  Schetyna po obchodach na Westerplatte: To fałszowanie historii

  Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił sytuację, która wydarzyła się podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i nazwał ją "fałszowaniem historii". Chodzi o apel pamięci, który miał być pierwotnie odczytany przez harcerza, a ostatecznie odczytał go żołnierz.
 • Operacja "Pastorius" - nazistowski plan podboju USA

  Operacja "Pastorius" - nazistowski plan podboju USA

  ​II wojna światowa dla Stanów Zjednoczonych zaczęła się 7 grudnia 1941 roku, gdy japońskie samoloty zaatakowały Pearl Harbor, bazę marynarki wojennej, rozpoczynając tym samym wojnę na Pacyfiku. Parę dni później, 11 grudnia, Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę USA. Naziści postanowili dopiec przeciwnikom i wysłać na amerykańskie terytorium grupy szpiegowsko-dywersyjne, które miały uderzyć w kluczowe obiekty infrastruktury przemysłowej i transportowej.
 • Wieluń: Celem bombardowania była ludność cywilna

  Wieluń: Celem bombardowania była ludność cywilna

  Ciąży na nas obowiązek zapewnienia dzieciom przyszłości bezpiecznej, opartej na szacunku dla dziedzictwa przodków i naszej tożsamości – napisała premier Beata Szydło w liście, odczytanym przez wicepremiera Piotra Glińskiego podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia.
 • 77 lat temu wybuchła II wojna światowa. "Nie można pozwolić na imperializm w Europie"

  77 lat temu wybuchła II wojna światowa. "Nie można pozwolić na imperializm w Europie"

  Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło rozpoczęły się w czwartek nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Filmy - II wojna światowa (26)

 • Tysiące fajerwerków rozświetliły niebo nad Petersburgiem. Rosjanie uczcili 75. rocznicę przełamania blokady Leningradu

  Petersburg, Rosja. Pokaz sztucznych ogni oraz salwy honorowe artylerii uświetniły w Petersburgu obchody 75. rocznicy przełamania blokady Leningradu. Wcześniej w mieście odbyła się parada wojskowa, ceremonia złożenia wieńców oraz koncert. Oblężenie Leningradu przez wojska niemieckie trwało od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944. Mieszkańcy miasta umierali z powodu mrozu, głodu, ostrzału artyleryjskiego i bombardowań. Szacuje się, że w trakcie oblężenia zginęło 1,5 miliona ludzi. (Ruptly/x-news)
 • Córka Ireny Sendlerowej o święcie 24 marca: Jest mi miło, ale mam z tym lekki zgrzyt

  „Jest mi bardzo miło, że ta ustawa została podpisana” – tak o ustanowieniu 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej. Przyznaje jednak, że ma z tą ustawą „lekki zgrzyt”. „Podpisano ustawę honorującą sprawiedliwych, ratujących Żydów, a jednocześnie nie widzi się sztandarów ‘Polska dla Polaków’. Dla mnie to jest dysonans” – mówiła. Wspominała, że jej mama nie chciała, by nazywać ją bohaterką. „Mówiła: robiłam to, bo tak mnie nauczono w domu, by tonącemu podać rękę i nie liczy się pochodzenie, religia, liczy się człowiek”- wspomina. Uważa, że jeśli 24 marca ma być faktycznie świętem, „to musi być nie tylko świętem ludzi znanych z imienia i nazwiska, ale wszystkich tych, którzy pomagali, którzy współpracowali bezimiennie czasem, którzy niekiedy przeprowadzali jedynie żydowskie dziecko z ulicy na ulicę, z bramy do bramy” – mówiła rozmówczyni RMF FM. „Żeby uratować jedno żydowskie dziecko trzeba było co najmniej 10 osób. Ktoś musiał je przeprowadzić, ktoś musiał wyrobić papiery, ktoś musiał przyjąć je do swojego domu” – wspomina wojenne historie swojej mamy. „Mama była w Żegocie. Wszystkie te dzieci, które ratowali, podobno przeżyły wojnę. Do ostatnich swoich dni mama mówiła: ‘może mogłam zrobić więcej, może mogłam uratować jedno, dwoje dzieci’. Wszystkich nie udało się uratować. Polski antysemityzm? Może tak” – opowiada. Rozmówczyni Marcina Zaborskiego mówi także, że znikają szkoły im. Ireny Sendlerowej. „Zadaję pytanie pani minister: zlikwidowała szkoły, a co z patronami tych szkół? Patroni na śmietnik?” – pyta.
 • Zgrzembska: Mama zawsze powtarzała, że świat niczego nie nauczył się z II wojny światowej. I to jest chyba prawda

  "Mama zawsze powtarzała, że świat niczego nie nauczył się z II wojny światowej. I to jest chyba prawda. Świat nie wyciągnął żadnych wniosków" - powiedziała w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Janina Zgrzembska - córka Ireny Sendlerowej. Jak dodała, gdyby jej mama żyła, "patrzyłaby z przerażeniem na syryjskie dzieci, na niemożność stworzenia im jakiejkolwiek pomocy". "Gdyby żyła, zrobiłaby wszystko, żeby tworzyć tzw. korytarze humanitarne" - wyjaśniła Zgrzembska. W rozmowie z Marcinem Zaborskim podkreśliła, że demony antysemityzmu budzą się co parę lat. "W momencie, kiedy mówi się o antysemickiej Polsce, wyciąga się nazwisko (mojej mamy - przyp.red.). Moja mama nie winszowała sobie być narodowym alibi. Antysemityzm bardzo ją bolał" - wspominała Zgrzembska. Opowiadając o Irenie Sendlerowej mówiła, że gdy jej mama dowiedziała się o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla, szybko przeliczyła wszystkie pieniądze, które by mogła z tej nagrody dostać, i które mogłaby rozdać potrzebującym". "Kiedy dowiedziała się, że Nagrody Nobla nie dostanie, otarła łzę i powiedziała: Trudno, moim Noblem są dzieci, moim Noblem jest młodzież". O znaczku przygotowanym przez Pocztę Polską i IPN, Janina Zgrzembska powiedziała, że widnieje na nim zdjęcie jej mamy, które jest dla niej bardzo ważne. "Oryginał zdjęcia ma dedykację z tyłu pisaną przez moją mamę 71 lat temu. Dedykacja zaczyna się od słów: Dla mojego dziecka, które ma się urodzić. To właśnie dla mnie" - opowiadała. Popołudniową rozmowę z Marcinem Zaborskim Janina Zgrzembska zakończyła słowami: "Niech Rok Ireny Sendlerowej będzie rokiem człowieczeństwa, abyśmy potrafili spojrzeć na bliźnich z czystym sumieniem, abyśmy umieli spojrzeć im w oczy".
 • Kampania Wrześniowa

  Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji[26] SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami.