II wojna światowa

Synonimy:
II wojna,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - II wojna światowa (359)

 • Inka, czyli pięć miesięcy w ciemności

  Inka, czyli pięć miesięcy w ciemności

  "Zosia z Wołynia" to prawdziwa historia Zofii i rodziny Roztropowiczów, którzy uratowali życie dwuletniej Ince - żydowskiej dziewczynce, którą skazano na głodową śmierć w ciemnej komórce. Poruszającą rozmowę ze swoją babcią o tym jak uratowała dziecko, przeżyła pogromy na Wołyniu i uciekła z transportu do Auschwitz przeprowadził Mateusz Madejski. Poniżej publikujemy fragment.
 • Tragiczne losy dzieci wywiezionych na Syberię

  Tragiczne losy dzieci wywiezionych na Syberię

  Polskie dzieci, którym wydarto dzieciństwo, pamiętają wojnę inaczej niż dorośli. Lektura ich wspomnień porusza, budzi sprzeciw wobec sowieckiego zbydlęcenia i podziw dla heroizmu małych Polaków. O nich opowiada książka "Dzieci wygnane" Moniki Odrobińskiej. Fragment publikujemy poniżej.
 • Tragedia "Cap Arcony". Śmierć z ręki sojusznika

  Tragedia "Cap Arcony". Śmierć z ręki sojusznika

  Zatopienie "Cap Arcony" i "Thielbeka" było jedną z największych tragedii w historii żeglugi. W wyniku ataku brytyjskiego lotnictwa zginęło ponad 7 tysięcy niewinnych ludzi. Żadna z osób, które były odpowiedzialne za ich śmierć, nie poniosła odpowiedzialności.
 • Dni Gomory. Opowieść o Halinie Szwarc

  Dni Gomory. Opowieść o Halinie Szwarc

  Marek Łuszczyna w książce "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię" stworzył portrety kobiet bezkompromisowych, odważnych, inteligentnych. Poniżej publikujemy fragment o Halinie Szwarc, która walkę w służbie ojczyzny rozpoczęła już jako szesnastolatka.
 • Jan Leon Ziółkowski: Ksiądz bohater, który zginął w Katyniu

  Jan Leon Ziółkowski: Ksiądz bohater, który zginął w Katyniu

  Polscy duchowni w mundurach ruszyli podczas II wojny na front, by wspierać rodaków. Ich, często tragiczne, losy opisał w książce "Księża z Katynia" Patryk Pleskot. Poniżej publikujemy fragmenty publikacji poświęcone ks. Janowi Leonowi Ziółkowskiemu rozstrzelanemu w lasku katyńskim.
 • Irena Sendlerowa: ryzykowała życiem, by ratować innych

  Irena Sendlerowa: ryzykowała życiem, by ratować innych

  Irena Sendlerowa dzięki niewiarygodnej odwadze, determinacji i nadziei, podejmując ogromne ryzyko, uratowała przed śmiercią lub deportacją do obozów zagłady 2500 żydowskich dzieci. Poniżej publikujemy fragment książki o tej niezwykłej działaczce pt. "Dzieci Sendlerowej" autorstwa Tilary J. Mazzeo.
 • Jak wyglądała odbudowa powojennej Warszawy?

  Jak wyglądała odbudowa powojennej Warszawy?

  Po klęsce powstania warszawskiego stolica zamieniła się w ocean gruzów. Sytuacja wymagała wielkiej wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. Grzegorz Piątek napisał książkę o odbudowie Warszawy, ale też o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku i o architektach z Biura Odbudowy Stolicy. Poniżej publikujemy jej fragmenty.
 • Poprzednicy doktora Mengele: naziści i eksperymenty na ludziach

  Poprzednicy doktora Mengele: naziści i eksperymenty na ludziach

  Rok 2018, Sieniawka. Joanna Lamparska wpada na trop tajemniczego laboratorium medycznego z czasów II wojny światowej, rozpoczyna śledztwo. Poniżej publikujemy fragment jej książki pt. "Imperium małych piekieł".
 • Wojna nie jest decyzją zwykłych ludzi

  Wojna nie jest decyzją zwykłych ludzi

  Liczono na to, że konflikt będzie krótki, niegroźny, front zatrzyma się na Wiśle, nie będzie nas bezpośrednio dotyczył. Ten mechanizm działa także dziś - mówi Marcin Wilk, autor książki "Pokój z widokiem. Lato 1939" opowiadającej o ostatnich wakacjach przed II wojną światową.
 • Aż 10 metrów średnicy! Niewybuch eksplodował samoczynnie

  Aż 10 metrów średnicy! Niewybuch eksplodował samoczynnie

  ​Mieszkańców niemieckiego miasteczka Limburg obudziła potężna eksplozja. Niewybuch z czasów II wojny światowej eksplodował samoczynnie na pobliskim polu. Zdjęcia rejestrujące efekty wybuchu są pokazem niszczycielskiej siły drzemiącej w znajdujących się pod ziemią ładunkach.

Filmy - II wojna światowa (31)