Ida

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Ida (Film (2013) Reż.Paweł Pawlikowski) ,

Artykuły - Ida (239)

 • Paweł Pawlikowski: W drodze po Oscara

  Paweł Pawlikowski: W drodze po Oscara

  Swą karierę rozpoczął w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest najbardziej docenianym i najczęściej nagradzanym polskim reżyserem. 24 lutego 2019 roku może stać się drugim - po Romanie Polańskim - Polakiem z Oscarem za reżyserię. Urodzony 15 września 1957 roku Paweł Pawlikowski w 2018 roku dzięki wyróżnieniu w Cannes znalazł się na listach najciekawszych twórców filmowych. I wciąż pnie się na nich w górę.
 • "Ida": Pięć lat od premiery

  "Ida": Pięć lat od premiery

  W czwartek, 25 października, mija pięć lat od premiery "Idy" Pawła Pawlikowskiego, pierwszej - i jak dotąd jedynej - polskiej produkcji wyróżnionej Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
 • Kolejne wyróżnienie dla "Idy". Film Pawlikowskiego doceniony przez europejską publiczność

  Kolejne wyróżnienie dla "Idy". Film Pawlikowskiego doceniony przez europejską publiczność

  "Ida" Pawła Pawlikowskiego zwyciężyła w głosowaniu widzów, którzy z okazji 30-lecia Europejskiej Akademii Filmowej mieli wskazać swojego ulubionego laureata "europejskiego Oscara" dla najlepszego filmu. Na drugim miejscu znalazł się "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego.
 • "Ida" znika z ramówki TVP Kultura

  "Ida" znika z ramówki TVP Kultura

  W poniedziałek, 21 listopada, TVP Kultura miała pokazać "Idę" Pawła Pawlikowskiego, nadawca zmienił jednak ramówkę i zamiast nagrodzonego Oscarem filmu Pawła Pawlikowskiego widzowie TVP Kultura zobaczą "Ucieczkę z Kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego.
 • Zakonnice na wielkim ekranie

  Zakonnice na wielkim ekranie

  "Matka Joanna od Aniołów", "Ida", "Faustyna" czy "Niewinne" - bohaterkami tych filmów są zakonnice, jakże jednak odmienne w wymowie są te obrazy. Niedawno minęło 20 lat od premiery głośnego dramatu "Pokuszenie", w którym rolę siostry Anny zagrała Magdalena Cielecka. Przy tej okazji przypominamy najsłynniejsze polskie produkcje, w których na pierwszym planie są siostry zakonne.
 • Gildia Reżyserów Polskich protestuje przeciwko sposobowi prezentacji "Idy" w TVP2

  Gildia Reżyserów Polskich protestuje przeciwko sposobowi prezentacji "Idy" w TVP2

  Członkowie Gildii Reżyserów Polskich w liście otwartym do prezesa TVP - Jacka Kurskiego i dyrektora TVP2 - Macieja Chmiela wyrazili oburzenie materiałem publicystycznym wyemitowanym w czwartek, 25 lutego, jako wstęp do filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego.
 • TVP pokaże "Idę" Pawła Pawlikowskiego

  TVP pokaże "Idę" Pawła Pawlikowskiego

  19 listopada w czwartkowym cyklu "Kocham Kino" TVP pokaże jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat - nagrodzoną Oscarem i wieloma prestiżowymi nagrodami "Idę" Pawła Pawlikowskiego z kreacjami Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej.
 • Oscar w Belwederze. Prezydent spotkał się z twórcami "Idy"

  Oscar w Belwederze. Prezydent spotkał się z twórcami "Idy"

  Bronisław Komorowski przyjął twórców filmu "Ida", który zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Prezydent podkreślał że oscarowa "Ida" to dowód, że Polska może pokazać światu dobre i ciekawe kino. Jego zdaniem jest też przykładem jak dobry film wywołuje dyskusję i "pogłębioną refleksję nad różnymi aspektami życia".
 • Zachwyty nad oscarową mową Pawlikowskiego: Nie dał się uciszyć

  Zachwyty nad oscarową mową Pawlikowskiego: Nie dał się uciszyć

  Po niedzielnej ceremonii wręczenia Oscarów Paweł Pawlikowski zbiera pochwały nie tylko za swój film "Ida", ale też za niesztampowe przemówienie, które kontynuował wbrew zagłuszającej go muzyce. Rozbawił uczestników gali i zachwycił użytkowników Twittera.
 • "Ida": Sekret [recenzja]

  "Ida": Sekret [recenzja]

  Urodzony w Polsce Paweł Pawlikowski wraca do kraju po latach dobrowolnej artystycznej emigracji ("Lato miłości", "Dziewczyna z piątej dzielnicy"), prezentując kameralny, czarno-biały dramat, którego akcja rozgrywa się na początku lat 60. XX wieku.

Filmy - Ida (1)