I wojna światowa

Artykuły - I wojna światowa (23)

Filmy - I wojna światowa (5)

 • Tajemnicza dziura na polu. Skąd się tam wzięła?

  Na jednym z pól w Belgii w weekend pojawiła się tajemnicza dziura. Jak się okazało, to prawdopodobnie pozostałość po podziemnych tunelach wykopanych ponad 100 lat temu podczas I wojny światowej. Wgłębienie, mające pięć metrów średnicy, znaleziono na błotnistym polu w Ypres, gdzie miały miejsce trzy z najkrwawszych bitew I wojny światowej, które toczyły się tam w 1914, 1915 i 1917 roku. Według filmowca, w tej okolicy nadal istnieje sieć ukrytych tuneli i rowów.
 • Tajemnicze odkrycie z czasów I wojny światowej

  W jednym z pikardyjskich kamieniołomów badacze odkryli napisy i rysunki z okresu I wojny światowej. Ich autorami byli żołnierze ententy, którzy stacjonowali na tych terenach. Amerykanin Jeff Gusky jest zafascynowany tymi śladami przeszłości. – Czujesz rękę osoby, która to zrobiła – mówi Gusky. – To nadaje tamtym wydarzeniom ludzki wymiar, sprawia, że 100 lat wydaje się jednym dniem – dodaje. W tych kamieniołomach kwaterowano żołnierzy, którzy czekali na wyjazd na front. Wyryte w skałach dzieła wyrażają głównie optymizm, jednak niektóre są dość mroczne. Niestety, do kamieniołomów może wejść każdy, w związku z czym dochodzi tam do aktów wandalizmu. Trudno temu zapobiec, ponieważ ani władze, ani miłośnicy historii nie mają środków na ochronę tego miejsca.
 • Kto tak naprawdę rozpętał I wojnę światową?

  Imperialne Muzeum Wojny w Londynie to miejsce, w którym od prawie stu lat dokumentuje się historyczne zwycięstwa dawnego imperium brytyjskiego. W związku z obchodami rocznicy I wojny światowej muzeum zostało odnowione i zaprezentowało się w zupełnie nowej szacie i z nową ekspozycją. Autorzy ekspozycji chcą zweryfikować myślenie Brytyjczyków o przyczynie wybuchu Wielkiej Wojny. – Nie chcemy zwalniać Niemców z odpowiedzialności, bo w rozpętaniu I wojny światowej odegrali oni kluczową rolę. Chcemy zwrócić jednak uwagę na fakt, że w roku 1914 wszystkie mocarstwa biorące udział w konflikcie świadomie forsowały przede wszystkim swoje własne narodowe interesy – podkreśla Paul Cornish, kurator Imperialnego Muzeum Wojny w Londynie.
 • 100 lat temu w Europie rozpętało się krwawe piekło

  Sto lat temu, 1 sierpnia 1914 r., Cesarstwo Niemiec ogłosiło wojnę z Rosją. Tak rozpoczęła się I wojna światowa. Jej przyczyn należy jednak szukać aż w XIX wieku, kiedy to na kontynencie europejskim wytworzył się stan chwiejnej równowagi. Pozorny spokój przykrywał tlące się konflikty i napięcia między mocarstwami. Po udanym zamachu w Sarajewie na następcę tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, sytuacja wymknęła się spod kontroli. Austro-Węgry najechały na Serbię, której z pomocą pospieszyła Rosja. Niemcy postawiły z kolei Rosji ultimatum, żądając, by wycofała swoje wojska z terytorium Serbii. Rosja ultimatum odrzuciła, wobec czego II Rzesza wypowiedziała jej 1 sierpnia wojnę. 2 dni później Niemcy wypowiedziały też wojnę Francji – sojusznikowi Rosji. Wkrótce niemieckie wojska wkroczyły na terytorium neutralnej Belgii, za którą ujęła się Wielka Brytania. I tak w ciągu kilku tygodni w Europie rozpętała się burza, która na zawsze miała zmienić porządek starego świata. Zobacz też: Tak zginął Franciszek Ferdynand. To zabójstwo zmieniło bieg historii