Human Resources

Artykuły - Human Resources (17)

 • Zarobki w działach HR w 2020 r.

  Zarobki w działach HR w 2020 r.

  Mediana zarobków w działach personalnych wyniosła 5700 zł. 25 proc. najniżej wynagradzanych pracowników tych działów zarabiało mniej niż 4350 zł, a 25 proc. najwyżej wynagradzanych więcej niż 7896 zł. Z badania wynika, że 10 proc. najwyżej wynagradzanych zarabiało więcej niż 11 000 zł. Mediana płac kobiet w działach personalnych wyniosła 5600 zł, natomiast mężczyzn 6500 zł.
 • Epidemia uderza w branżę HR. Eksperci: Zdalne rozmowy zyskają na popularności

  Epidemia uderza w branżę HR. Eksperci: Zdalne rozmowy zyskają na popularności

  Telekonferencje zamiast spotkań służbowych, w tym też z kandydatami ubiegającymi się o pracę - to jedna z rekomendacji Polskiego Forum HR dla swoich członków jeszcze sprzed tzw. narodowej kwarantanny.
 • Podsumowanie raportu "Wskaźniki HR 2019" dla sektora produkcyjnego

  Podsumowanie raportu "Wskaźniki HR 2019" dla sektora produkcyjnego

  Dynamiczny wzrost PKB i wysoki wskaźnik eksportu wskazują na dobry czas dla rozwoju branży produkcyjnej w Polsce. Pomimo doniesień o spadku koniunktury gospodarczej i pogarszających się tym samym wskaźnikach ekonomicznych, firmy produkcyjne notują coraz lepsze wyniki finansowe, co przekłada się bezpośrednio na rozwój tego sektora na polskim rynku.
 • Podsumowanie raportu "WskaźnikiHR 2019" dla branży automotive

  Podsumowanie raportu "WskaźnikiHR 2019" dla branży automotive

  Raport wskaźnikiHR 2019 dla branży automotive zawiera analizę 43 wskaźników związanych z fluktuacją kadr, absencją, efektywnością pracy oraz nakładami na szkolenia.
 • Zarobki pracowników HR w 2019 r.

  Zarobki pracowników HR w 2019 r.

  Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w działach HR wahała się od 3200 zł wśród doradców zawodowych do 15 745 zł w przypadku dyrektorów ds. personalnych. Na większości stanowisk miesięczne wynagrodzenie nie przekraczało 5000 zł.
 • Podsumowanie Raportu WskaźnikiHR 2017 dla sektora produkcyjnego

  Podsumowanie Raportu WskaźnikiHR 2017 dla sektora produkcyjnego

  Za nami trzecia edycja Raportu WskaźnikiHR, w której wzięło udział 176 firm z całej Polski. W raporcie za rok 2016 przedstawiliśmy wyniki 41 wskaźników z takich obszarów jak: fluktuacja, absencja, efektywność pracy i inwestycje w kapitał ludzki. Najliczniejszą grupą w badaniu stanowiły firmy produkcyjne (54 proc.), których wyniki omówiono w poniższym tekście.
 • Ile piłek pomieści autobus? Rekruterzy zadają zaskakujące pytania

  Ile piłek pomieści autobus? Rekruterzy zadają zaskakujące pytania

  Ile piłek zmieści się w autobusie? Proszę zaśpiewać - to jedne z przykładowych zadań, jakie pojawiają się w trakcie rozmów o pracę. Rekruterzy mogą poprosić o rozwiązanie zadania matematycznego lub sprawdzą nasz poziom stresu. Jak z takich nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej wybrnąć?
 • Czarne listy pracowników podzieliły i pohamowały HR-owców

  Czarne listy pracowników podzieliły i pohamowały HR-owców

  Nie ustają kontrowersje wokół czarnych list pracowników (lub jak kto woli kandydatów do pracy). Sprawą zajmuje się PIP, stanowiska firm rekrutacyjnych spolaryzowały się, a część rekruterów stała się bardziej wstrzemięźliwa w wypowiadaniu się na temat szczegółów ich pracy, po wypowiedzi Stanisława Szweda, wiceministra pracy, że zarówno tworzenie jak i dzielenie się czarnymi listami nie powinno mieć miejsca. Część HR-owców mówi jednak wciąż wprost: "Robimy czarne listy i będziemy je robić. To potrzebne narzędzie pracy".
 • Po Polsce krążą niezwykłe czarne listy pracowników. Są na nich dziesiątki tysięcy Polaków

  Po Polsce krążą niezwykłe czarne listy pracowników. Są na nich dziesiątki tysięcy Polaków

  Nie tylko pracownicy tworzą czarne listy. Robią to także rekruterzy. Choć zazwyczaj nie mają one formalnego charakteru, to jednak są na nich dziesiątki tysięcy Polaków, i bywają pomocne.
 • Exit interview, czyli warto umieć się żegnać

  Exit interview, czyli warto umieć się żegnać

  Rynek pracy zmierza w kierunku rynku pracownika. Dla pracodawców oznacza to konieczność silniejszej walki o pozyskanie nowych kandydatów oraz zatrzymanie dotychczasowych pracowników. Jednym z narzędzi w tym pomocnych jest exit interview, czyli rozmowa z pracownikiem odchodzącym z firmy. Nie każdy pracodawca jest jednak do niej przekonany. Zamiast pytań badających dokładniej decyzje pracownika, pojawia się retoryczne pytanie "po co pytać, skoro to już koniec?" Nic bardziej mylnego.