HPV

Artykuły - HPV (44)

 • Znana szczepionka faktycznie chroni przed rakiem

  Znana szczepionka faktycznie chroni przed rakiem

  ​Od momentu wprowadzenia do obiegu szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), naukowcy znajdują pośrednie dowody na istnienie milionów nowotworów, którym można zapobiegać. Teraz odkryto brakujący kawałek układanki.
 • Darmowe szczepienia przeciwko HPV

  Darmowe szczepienia przeciwko HPV

  Władze Krakowa sfinansują szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Z miejskiego programu będą mogły skorzystać dziewczyny urodzone w Krakowie, które mają 12 lat.
 • Przeciwko HPV będą szczepieni wszyscy chłopcy w Wielkiej Brytanii

  Przeciwko HPV będą szczepieni wszyscy chłopcy w Wielkiej Brytanii

  Od nowego roku szkolnego w Wielkiej Brytanii przeciwko wirusowi HPV będą szczepieni wszyscy chłopcy w wielu 12-13 lat – informuje „BBC News”. Ocenia się, że dzięki temu uda się zapobiec 29 tys. przypadkom raka w ciągu 40 lat.
 • Szczepienia eliminują HPV

  Szczepienia eliminują HPV

  Dzięki szczepieniom spada odsetek zakażeń wywołanych wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV), które po wielu latach mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy oraz innych nowotworów – wykazał najnowszy raport opublikowany przez „Lancet”.
 • Szczepionka przeciwko HPV drastycznie zmniejsza ryzyko raka

  Szczepionka przeciwko HPV drastycznie zmniejsza ryzyko raka

  ​Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) drastycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób szyjki macicy, które mogą prowadzić do raka. Potwierdzają to eksperymenty przeprowadzone w Szkocji.
 • To trzeba wiedzieć o cytologii

  To trzeba wiedzieć o cytologii

  Czy tzw. „dwójka” w cytologii to powód do niepokoju? Jak często wykonywać cytologię? Czy trzeba się na nią specjalnie przygotować? Sprawdź, co na ten temat mówi specjalistka, prof. Ewa Barcz, kierownik Kliniki Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
 • Szczepienia HPV warto wprowadzić jak najszybciej

  Szczepienia HPV warto wprowadzić jak najszybciej

  Kraje, które tego jeszcze nie zrobiły, powinny jak najszybciej wprowadzić szczepienia chroniące kobiety przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), grożącym wywołaniem raka szyjki macicy – zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
 • Innowacyjny test wykrywający raka szyjki macicy

  Innowacyjny test wykrywający raka szyjki macicy

  Naukowcy opracowali innowacyjny test wykrywający raka szyjki macicy ze 100-procentową skutecznością. Wprowadzenie go na rynek może potrwać pięć lat.
 • Szczepienia na HPV także dla chłopców?

  Szczepienia na HPV także dla chłopców?

  Wirus HPV jest najczęściej przenoszonym drogą płciową patogenem. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zarazi się nim w ciągu swojego życia, jeśli się przeciw niemu nie zaszczepiła. Dzieje się tak w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej. Eksperci podkreślają, że ryzyko zakażenia dotyczy nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn.

Filmy - HPV (1)

 • Skandal wokół szczepionki! Zachęca do seksu?

  HPV to najczęstszy wirus przenoszony drogą płciową. U kobiet jest on odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Specjaliści apelują jednak, by przeciwko HPV szczepić również chłopców. Ma to ich uchronić przed zachorowaniem na nowotwory penisa i odbytu. Niestety, wokół szczytnej inicjatywy szczepień chłopców rozpętała się obyczajowa burza. Przeciwnicy szczepionek uważają, że młodzi ludzie – mając świadomość, że są chronieni przed HPV – będą wcześniej i chętniej rozpoczynać życie seksualne.