hortiterapia

Filmy - Hortiterapia (4)

 • Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodów

  Hortiterapia, czyli rośliny dla dobra pacjentów. Terapia ta polega na pracach ogrodniczych: sadzeniu roślin, pielęgnacji ziół czy projektowaniu ogrodów. Jak mówi w rozmowie z Interią dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Odbiór środowiska poprzez zmysły jest podstawową techniką terapeutyczną, stosowaną m.in. u osób niepełnosprawnych, chorych na autyzm czy depresję. Hortiterapia bardzo często stosowana jest w resocjalizacji więźniów. Konkurują między sobą w projektowaniu i utrzymaniu ogrodów. Jak rośliny wpływają na nasz organizm? ZOBACZ TUTAJ!
 • Jaki jest cel hortiterapii?

  Wiele osób autystycznych podlega tak zwanej terapii sensorycznej. Dzieci wychowujące się w miastach mają ograniczony dostęp do środowiska naturalnego, dlatego tak ważne jest, aby zaznajomić je z roślinami.
 • Do kogo skierowana jest hortiterapia?

  Hortiterapia skierowana jest głównie do osób niepełnosprawnych, ale z leczniczych walorów ogrodów może korzystać każdy. Jak przebiega taka terapia? Posłuchajcie naszej rozmowy z dr Bożeną Szewczyk-Tyranek.
 • Jak hortiterapia wpływa na więźniów?

  Hortiterapia coraz częściej wykorzystywana jest w resocjalizacji więźniów. - Jest nauką powrotu do standardowego, może trochę dla nas nudnego, życia, czyli: wstajemy, mamy cel, musimy się opiekować roślinami - tłumaczy w rozmowie z Interią dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek. Jak dodaje, hortiterapia staje się coraz bardziej popularna również w Polsce.