hormony

Artykuły - Hormony (109)

 • Dieta 7 hormonów, Sara Gottfried

  Dieta 7 hormonów, Sara Gottfried

  Ulecz swój metabolizm i ciesz się zdrową wagą!
 • Brat bliźniak wpływa negatywnie na siostrę jeszcze w łonie matki

  Brat bliźniak wpływa negatywnie na siostrę jeszcze w łonie matki

  Naukowcy odkryli różnice w rozwoju bliźniąt w łonie matki. Okazuje się, że konfiguracja bliźniąt różnopłciowych może być niekorzystna dla jednego z dzieci.
 • ​Mniej kawy, więcej porannego seksu!

  ​Mniej kawy, więcej porannego seksu!

  Nie mamy nic przeciwko uprawianiu seksu wieczorem (wręcz przeciwnie!), ale seks o poranku to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, warte zachodu i reklamy. Szczególnie, jeśli nie przepadasz za wczesnym wstawaniem. Poranna porcja czułości zadziała na ciebie lepiej niż trzy kawy i sprawi, że twoje życie tego dnia będzie po prostu wspaniałe.
 • Stworzono nową wersję oksytocyny

  Stworzono nową wersję oksytocyny

  Oksytocyna, często nazywana "hormonem miłości", stała się niezwykle popularna w ostatnich latach. Wiele osób używa jej jako składnik tuszy do tatuaży lub naszyjników. Ale ma także efekty uboczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland stworzyli zmodyfikowaną wersję oksytocyny bez wad.
 • Czego nie wiesz o hormonach?

  Czego nie wiesz o hormonach?

  Jeśli sądzisz, że jesteś w stanie kontrolować swoje życie, po tym tekście zmienisz zdanie. Hormony sterują naszym zachowaniem, w stopniu wręcz niewyobrażalnym.
 • Między nowotworem a chorobami serca

  Między nowotworem a chorobami serca

  Hormony, od których zależy płodność, mogą sprzyjać nowotworom, ale ich niedobór także zagraża zdrowiu. Poznanie związanych z tym zjawisk ma wielkie znaczenie dla polityki zdrowotnej – wskazują na to badania międzynarodowego zespołu kierowanego przez prof. Grażynę Jasieńską z UJ.
 • Czy i kiedy warto robić USG tarczycy?

  Czy i kiedy warto robić USG tarczycy?

  Schorzenia tarczycy to jeden z obszarów, w których badaniu znacząco pomaga ultrasonografia. Jakie są wskazania do USG tarczycy i które choroby można w ten sposób wykryć? W jaki sposób nowoczesne ultrasonografy badają tarczycę?

Filmy - Hormony (3)

 • Czy mamy hormon młodości?

  Obdarzony trudną, łamiącą języki nazwą dehydroepiandrosteron (DHEA) to wydzielany przez organizm hormon młodości. Jego niedobory zaczynają nam dokuczać już po czterdziestce, gdy nikt jeszcze nie kwapi się do zwolnienia tempa życia. DHEA to niezwykle ważny hormon wydzielany przez korę nadnerczy. Stymuluję produkcję testosteronu i estrogenów, czyli hormonów płciowych, ale też bardzo korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną.
 • Tak skończy się życie na Ziemi! Przerażające

  To nie będzie spektakularna katastrofa. Życiu na Ziemi położy kres zachowanie człowieka, a konkretnie – przyjmowane przez niego lekarstwa, zwłaszcza preparaty hormonalne i antydepresanty. Naukowcy biją na alarm: substancje aktywne zawarte w tych lekach są częściowo wydalane z ludzkim moczem, a po przejściu przez oczyszczalnie ścieków trafiają do rzek, mórz i oceanów. Tam w drastyczny sposób wpływają na funkcjonowanie żywych organizmów, co narusza równowagę całego ekosystemu i w konsekwencji może doprowadzić do zagłady wielu gatunków. Biolodzy już zaobserwowali, że estrogeny przedostające się do zbiorników wodnych powodują feminizację samców ryb. A przykłady takiego oddziaływania można mnożyć!
 • Ciąża i poród: Ankyloglossia i burze hormonalne

  Serial "Ciąża i poród: Cała prawda" przedstawia wszystkie problemy i radości związane z macierzyństwem w czasie ciąży i tuż po porodzie. Położna Ella Jackson, wytłumaczy na czym polega ankyloglossia i pokaże jak może być łatwo wyleczona. Przyszłe mamy i ich partnerzy rozmawiają o wahaniach nastrojów. Kolejne odcinki opowiedzą o formach uśmierzania bólu, o sposobach komunikacji z maluchem zanim zacznie jeszcze mówić, a także o cięciu cesarskim, znieczuleniu rdzeniowym, porodzie w domu, jodze dla kobiet w ciąży, odstawieniu dziecka od piersi, poradach żywieniowych. Mamy porozmawiają także szczerze o niedogodnościach pojawiających się w ciąży, m.in. hemoroidach, a także o reakcji starszych dzieci na młodszego braciszka czy siostrzyczkę.