hongkong

Artykuły - Hongkong (102)

 • ​Mikroapartamenty z betonowych rur rozwiążą problemy Hongkongu?

  ​Mikroapartamenty z betonowych rur rozwiążą problemy Hongkongu?

  Studio architektoniczne James Law Cybertecture z Hongkongu opracowało prototyp tanich apartamentów mieszczących się w rurach betonowych. Można je układać w stosy i wciskać w luki między budynkami.
 • Honkgong: Pobito światowy rekord cen gruntu

  Honkgong: Pobito światowy rekord cen gruntu

  Deweloper z Hongkongu Henderson zapłacił 3 mld dolarów za działkę w tym mieście, pobijając światowy rekord cen gruntu. Przebito ośmiu konkurentów i pokonano m.in. przedsiębiorstwa z Chin kontynentalnych, przełamując ich dominację obserwowaną przez ostatnie lata. Aukcja odbyła się we wtorek.
 • Carrie Lam nową szefową administracji Hongkongu

  Carrie Lam nową szefową administracji Hongkongu

  Popierana przez Pekin Carrie Lam została w niedzielę wybrana na nową szefową administracji Hongkongu. Za jej kandydaturą zagłosowało 777 osób z liczącego 1,2 tys. członków komitetu wyborczego.
 • Puchar Davisa: Hongkong odmówił gry w Pakistanie

  Hongkong odmówił udziału w meczu tenisowego Pucharu Davisa z Pakistanem, który miał się odbyć w dniach 7-9 kwietnia w Islamabadzie. Przedstawiciele specjalnego regionu administracyjnego Chin uzasadnili to względami bezpieczeństwa.
 • Jans-Ignacik w ćwierćfinale debla w Hongkongu

  Jans-Ignacik w ćwierćfinale debla w Hongkongu

  Klaudia Jans-Ignacik zagra w ćwierćfinale debla turnieju WTA na kortach twardych w Hongkongu (pula nagród 250 tys.dol.).
 • Hongkong: Demonstranci ponownie na ulicach

  Na ulicach Hongkongu ponownie pojawili się demonstranci domagający się reform demokratycznych. W nocy z czwartku na piątek policja aresztowała 37 osób w dzielnicy Mong Kok. Wcześniej, w środę wieczorem zatrzymano 12 osób.
 • Hongkong: Gwałtowne starcia policji z demonstrantami

  Hongkong: Gwałtowne starcia policji z demonstrantami

  45 uczestników protestów ulicznych zatrzymała policja w Hongkongu w nocy z wtorku na środę (czasu lokalnego) - podały media. Działania policji przeciw demonstrantom, w większości studentom, były najostrzejsze w ciągu ostatniego tygodnia - relacjonuje Reuters.
 • Hongkong: Policja usuwa barykady demonstrantów

  Setki policjantów przystąpiło we wtorek w Hongkongu do usuwania barykad wzniesionych przez demonstrantów w pobliżu budynków lokalnych władz i centrum finansowego miasta - poinformowali świadkowie.
 • Hongkong: "Młodzi nie myślą w kategoriach kalkulacji"

  Hongkong: "Młodzi nie myślą w kategoriach kalkulacji"

  ​Wielu obserwatorów sytuacji w Hongkongu uważa, że jest to powtórka wydarzeń rozgrywających się na placu Tiananmen 25 lat temu. Wówczas, manifestacja studentów odbyła się ku czci zmarłego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin-Hu Yaobanga, który był uważany za zwolennika reform politycznych w Chinach. - Obecna sytuacja ma z tamtejszymi wydarzeniami wiele wspólnego, ale istnieją także pewne znaczące różnice - komentuje dla Interii Radosław Pyffel prezes think tanku Centrum Studiów Polska-Azja.
 • Szef administracji Hongkongu: Nie ustąpię. Protestujący grożą okupacją urzędów

  Szef administracji Hongkongu: Nie ustąpię. Protestujący grożą okupacją urzędów

  ​- Nie zrezygnuję, gdyż muszę kontynuować pracę nad powszechnym prawem wyborczym, by 5 milionów mieszkańców Hongkongu mogło pójść do lokali wyborczych i wybrać nowego dyrektora generalnego - ogłosił szef lokalnej administracji Chun Ying Leung. Zapowiedział, że wyśle swojego przedstawiciela na rozmowy ze studentami.

Filmy - Hongkong (13)

 • Moda na luksusowe owoce. To prawdziwy hit!

  To z pewnością zdrowa moda, bo chodzi przecież o najbardziej luksusowe owoce, ale najnowszy trend spowodował poważne szkody w portfelach mieszkańców Hongkongu. Od luksusowych supermarketów po uliczne stragany, drogie produkty są coraz częściej poszukiwane przez klientów.
 • Zarabiają, ale za mało. Muszą żyć na ulicy

  Wolą mieszkać pod gołym niebem, niż płacić horrendalny czynsz za wynajem kilkumetrowej klitki. Niestety życie w Hongkongu nie należy do tanich. Ah-po wybrał życie bezdomnego; pracuje dorywczo i zarabia równowartość 1500 dolarów miesięcznie – na tamtejsze warunki to bardzo niewiele. – Na początku myślałem, że będę współdzielił mieszkanie z innymi, ale wystarczy, że praca jest męcząca. Mieszkanie z innymi nie jest lepsze niż mieszkanie w parku, ponieważ boks, który masz do dyspozycji, jest maleńki, a współlokatorzy bywają trudni – opowiada Ah-po. Ci, którzy nie mają dachu nad głową, często nocują w barach szybkiej obsługi. To prędko się nie zmieni, bo ceny czynszów w tym mieście rosną z zawrotną szybkością, podobnie jak liczba bezdomnych. Władze wprawdzie stworzyły specjalne schroniska, ale często można się w nich zatrzymać tylko na krótki czas.
 • Z tej metropolii znikną tramwaje?

  Oblegany środek transportu, a dla niektórych nawet symbol lokalnej kultury już wkrótce może zniknąć z ulic Hongkongu. Niedługo okaże się, czy ten zasłużony dla mieszkańców środek lokomocji zniknie z centrum miasta, aby poprawić płynność ruchu. Mieszkańcy sprzeciwiają się likwidacji tej ponad stuletniej sieci komunikacyjnej. – To ważny symbol Hongkongu. Nie można mówić, że jest stary, niepotrzebny i blokuje ruch – mówi jeden z mieszkańców miasta. Wydaje się jednak, że metro całkowicie wyprze tu mieście kultowe tramwaje.
 • Gdy dwie kobiety stają na ślubnym kobiercu...

  "Ślubuję ci miłość i wierność..." Doskonale znamy te słowa. Tym razem wypowiedziały je dwie lesbijki, które przyjechały do Hongkongu, aby móc swobodnie wyznać sobie miłość. Składanej przez nie przysięgi wysłuchała Marrz Balaoro, która także jest lesbijką. – W Hongkongu jesteśmy wolne; nie musimy się ukrywać – mówi jedna z kobiet zawierających związek małżeński. Ich ślub nie ma mocy prawnej, ale dla zakochanej pary to się nie liczy. Na Filipinach, skąd pochodzą, musiały ukrywać swoją orientację seksualną - podobnie jak mistrzyni ceremonii, która udzieliła im ślubu. Jej rodzice przez pewien czas podawali jej nawet hormony, by "wyleczyć" ją z homoseksualizmu!