holokaust

Artykuły - Holokaust (220)

 • Zmarł Holender, który uratował 600 żydowskich dzieci

  W wieku 107 lat w Amsterdamie zmarł 22 marca Johan van Hulst, który uratował z Holokaustu 600 żydowskich dzieci. Był jednym z 5595 Holendrów uhonorowanych przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych pośród Narodów Świata - napisał w niedzielę "New York Times".
 • Premier Izraela: Iran "kpi z Holokaustu"

  Premier Izraela: Iran "kpi z Holokaustu"

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu zarzucił w niedzielę Iranowi przygotowywanie nowego Holokaustu. Szef izraelskiego rządu wypowiedział się w związku ze zorganizowanym w Iranie konkursem karykatur tematyzujących Holokaust.
 • "Zniszczenie Polski przez Niemcy uruchomiło antysemityzm"

  "Zniszczenie Polski przez Niemcy uruchomiło antysemityzm"

  To zniszczenie przez Niemcy struktur państwowych i wprowadzenie bezprawia w Europie Wschodniej umożliwiło przeprowadzenie największej zbrodni XX wieku - przekonuje w swej nowej książce "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" historyk prof. Timothy Snyder.
 • 12 maja 1943 r. Samobójstwo Szmula Zygielbojma

  12 maja 1943 r. Samobójstwo Szmula Zygielbojma

  "Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce" – napisał w liście pożegnalnym członek Rady Narodowej RP w Londynie Szmul Zygielbojm, który odebrał sobie życie w proteście przeciwko obojętności świata wobec Holokaustu.
 • Ile można? Tym razem "polskie komory gazowe"

  Ignorancja i głupota albo zła wola zagranicznych dziennikarzy opisujących Holocaust nie zna granic. W środowym artykule dla "The Jerusalem Times" doktorant niemieckiego Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, Tal Harris, użył sformułowania "polskie komory gazowe" ("Polish gas chamber").
 • Prof. Snyder: Polacy też mają stereotypy o Holokauście

  Jak najbardziej rozumiem oburzenie Polaków słowami dyrektora FBI o Holokauście - mówi PAP amerykański historyk prof. Timothy Snyder. Dodaje jednak, że Polacy też operują stereotypami, np. w sprawie pomagania Żydom; jego zdaniem takich osób było bardzo mało.
 • Rosja nadal ukrywa, co się stało z Wallenbergiem

  Rosja nadal ukrywa, co się stało z Wallenbergiem

  Od prawie 70 lat 91-letnia Matilda Von Dardel stara się dowiedzieć, co stało się z jej szwagrem, który zaginął w sowieckim areszcie w styczniu 1945 roku. Wcześniej Raoul Wallenberg, bo o niego chodzi, uratował tysiące Żydów wydając im szwedzkie paszporty. Po aresztowaniu przez wojska radzieckie, rodzina straciła kontakt z mężczyzną. O staraniach 91-latki informuje agencja AFP.
 • Abbas: Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" naszych czasów

  Abbas: Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" naszych czasów

  Palestyński prezydent Mahmud Abbas w niedzielę nazwał Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" historii nowożytnej i wyraził współczucie dla ofiar Zagłady. To rzadki gest ze strony arabskiego przywódcy uznający cierpienie Żydów w II wojnie światowej - pisze AP.
 • Wandale zniszczyli książki o Anne Frank

  Dziennik Anne Frank i wiele książek o tej młodej ofierze Holokaustu zostało zniszczonych przez wandali w tokijskich bibliotekach i czytelniach publicznych - informuje w piątek agencja Associated Press.
 • Zapomniany Holokaust. Nieznane ludobójstwo w ZSRR

  Zapomniany Holokaust. Nieznane ludobójstwo w ZSRR

  Holokaust kojarzy się na świecie przede wszystkim z Auschwitz. Niemal nieznane jest ludobójstwo na Żydach w ZSRR. Tragicznym przykładem są Czerniowce w Transnistrii, na okupowanym przez Rumunię terytorium Ukrainy.

Filmy - Holokaust (3)

 • Litwa. Spóźniona rozprawa z przeszłością

  Obrzeża Kowna. Okoliczne pagórki dziś już nie przypominają miejsca kaźni, ale 70 lat temu zostało tu rozstrzelanych pięć tysięcy litewskich Żydów. Ruta Vanagati, litewska pisarka, która napisała na ten temat książkę twierdzi, że zostali zabici przez własnych rodaków. To tutaj miał miejsce pierwszy masowy mord w historii Litwy i przypomina o tym tylko ta marna deska z napisem! Takie podejście do ofiar holokaustu rzuca negatywne światło na mój kraj – mówi oburzana pisarka. Za holokaust największą winę ponoszą niemieccy okupanci. Czy i w jakim stopniu w mordowaniu Żydów pomagali Litwini? To wciąż temat zaciekłych dyskusji i sporów. - Moja babcia opowiadała, że zapędzało się Żydów na brzeg stawu. Tam musieli oddać wszystkie wartościowe rzeczy: okulary, kolczyki, obrączki i tak dalej. Następnie wyprowadzano ich do lasu i stawiano w jednym rzędzie. Wśród nich były także matki z dziećmi. Potem słyszeliśmy tylko dźwięk karabinów maszynowych. Wszyscy wpadali do rowów. Wśród oprawców nie było ani jednego Niemca, tylko Litwini – mówi mieszkaniec podwileńskiej wsi, przywołując w pamięci historię opowiadaną przez swoją babcie, która była świadkiem tamtych makabrycznych wydarzeń. Wileński Instytut Historyczny, po wieloletnich debatach, zdecydował się wydać jesienią tego roku listę z nazwiskami kolaborantów wspierających niemieckiego okupanta.
 • Węgry. Wstydliwa przeszłość

  W czasie II wojny światowej Węgry były sojusznikiem Hitlera. Nawet dziś projekt pomnika poświęconego ofiarom zbrodniczej nazistowskiej ideologii budzi kontrowersje. Zdaniem społeczności żydowskiej, został on zaprojektowany tak, aby umniejszyć winę Węgrów i ich udział w prześladowaniach Żydów. Już w latach poprzedzających hitlerowską okupację na Węgrzech wprowadzono restrykcje wobec ludności żydowskiej. Na porządku dziennym były deportacje i mordy. Wyjątkową brutalnością wykazywała się węgierska żandarmeria. - Czas już uznać swoje winy! - apelują historycy i aktywiści.
 • Uratowany Żyd uściskał polskiego wybawcę

  Na nowojorskim lotnisku doszło do wzruszającego spotkania po 69 latach rozłąki: żydowski psycholog Leon Gersten padł w ramiona Polaka, którego rodzice podczas II wojny światowej ukrywali rodzinę Leona. Czesław Półzięć był wówczas małym chłopcem. Jego ojciec, Stanisław, nie wydał uciekinierów nawet podczas brutalnego przesłuchiwania przez niemieckich żandarmów...