holokaust

Artykuły - Holokaust (112)

 • Wtłoczono nam do głowy, że Oświęcim to Auschwitz

  Wtłoczono nam do głowy, że Oświęcim to Auschwitz

  - Niestety uderzamy pamięcią po oczach zamiast uderzyć po głowie. Zamiast postawić na solidną edukację, stawiamy na symbole, które często są sztuczne albo przaśne - mówi Marcin Kącki, dziennikarz, reporter, autor książek "Lepperiada", "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" czy "Poznań. Miasto grzechu". Interii opowiada o swoim najnowszym reportażu pt. "Oświęcim. Czarna zima".
 • Zmarł Holender, który uratował 600 żydowskich dzieci

  W wieku 107 lat w Amsterdamie zmarł 22 marca Johan van Hulst, który uratował z Holokaustu 600 żydowskich dzieci. Był jednym z 5595 Holendrów uhonorowanych przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych pośród Narodów Świata - napisał w niedzielę "New York Times".
 • Premier Izraela: Iran "kpi z Holokaustu"

  Premier Izraela: Iran "kpi z Holokaustu"

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu zarzucił w niedzielę Iranowi przygotowywanie nowego Holokaustu. Szef izraelskiego rządu wypowiedział się w związku ze zorganizowanym w Iranie konkursem karykatur tematyzujących Holokaust.
 • "Zniszczenie Polski przez Niemcy uruchomiło antysemityzm"

  "Zniszczenie Polski przez Niemcy uruchomiło antysemityzm"

  To zniszczenie przez Niemcy struktur państwowych i wprowadzenie bezprawia w Europie Wschodniej umożliwiło przeprowadzenie największej zbrodni XX wieku - przekonuje w swej nowej książce "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" historyk prof. Timothy Snyder.
 • 12 maja 1943 r. Samobójstwo Szmula Zygielbojma

  12 maja 1943 r. Samobójstwo Szmula Zygielbojma

  "Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce" – napisał w liście pożegnalnym członek Rady Narodowej RP w Londynie Szmul Zygielbojm, który odebrał sobie życie w proteście przeciwko obojętności świata wobec Holokaustu.
 • Ile można? Tym razem "polskie komory gazowe"

  Ignorancja i głupota albo zła wola zagranicznych dziennikarzy opisujących Holocaust nie zna granic. W środowym artykule dla "The Jerusalem Times" doktorant niemieckiego Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, Tal Harris, użył sformułowania "polskie komory gazowe" ("Polish gas chamber").
 • Prof. Snyder: Polacy też mają stereotypy o Holokauście

  Jak najbardziej rozumiem oburzenie Polaków słowami dyrektora FBI o Holokauście - mówi PAP amerykański historyk prof. Timothy Snyder. Dodaje jednak, że Polacy też operują stereotypami, np. w sprawie pomagania Żydom; jego zdaniem takich osób było bardzo mało.
 • Rosja nadal ukrywa, co się stało z Wallenbergiem

  Rosja nadal ukrywa, co się stało z Wallenbergiem

  Od prawie 70 lat 91-letnia Matilda Von Dardel stara się dowiedzieć, co stało się z jej szwagrem, który zaginął w sowieckim areszcie w styczniu 1945 roku. Wcześniej Raoul Wallenberg, bo o niego chodzi, uratował tysiące Żydów wydając im szwedzkie paszporty. Po aresztowaniu przez wojska radzieckie, rodzina straciła kontakt z mężczyzną. O staraniach 91-latki informuje agencja AFP.
 • Abbas: Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" naszych czasów

  Abbas: Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" naszych czasów

  Palestyński prezydent Mahmud Abbas w niedzielę nazwał Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" historii nowożytnej i wyraził współczucie dla ofiar Zagłady. To rzadki gest ze strony arabskiego przywódcy uznający cierpienie Żydów w II wojnie światowej - pisze AP.
 • Wandale zniszczyli książki o Anne Frank

  Dziennik Anne Frank i wiele książek o tej młodej ofierze Holokaustu zostało zniszczonych przez wandali w tokijskich bibliotekach i czytelniach publicznych - informuje w piątek agencja Associated Press.

Filmy - Holokaust (10)