Film - Holandia

Artykuły - Holandia (6)

 • Holenderskie kino na KFF

  Holenderskie kino na KFF

  Kinematografia holenderska będzie gościem specjalnym 51. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 23 - 29 maja. Co roku Krakowski Festiwal Filmowy gości inną kinematografię narodową, starając się przybliżać filmy dokumentalne z danego regionu.
 • Planete Doc Review już w maju

  Planete Doc Review już w maju

  5.Festiwal Filmowy Planete Doc Review (9-18 maja), zaprezentuje około stu filmów. Sekcje konkursowe to Millennium Award, The Magic Hour oraz Amnesty International.
 • Holandia: Pokazać przemoc

  Holandia: Pokazać przemoc

  Holenderski sąd odrzucił we wtorek, 15 marca, wniosek grupy muzułmanów o zabronienie deputowanej Ayaan Hirsi Ali projekcji drugiej części filmu o przemocy wobec kobiet w świecie islamu. Pierwsza część anglojęzycznego filmu "Submission" oburzyła wielu muzułmanów i najprawdopodobniej była motywem zamordowania reżysera Theo van Gogha w listopadzie ubiegłego roku.
 • Europejskie Nagrody Filmowe: Pierwsza selekcja

  Europejskie Nagrody Filmowe: Pierwsza selekcja

  Europejska Akademia Filmowa (EFA - European Film Academy) dokonała wstępnego wyboru obrazów, które będą ubiegać się o nominacje do jej tegorocznych nagród. Do szacownej instytucji napłynęło 360 zgłoszeń, z których Akademicy wybrali 43 filmy. W wyróżnionej grupie znalazło się jedno polskie dzieło - "Edi" Piotra Trzaskalskiego.
 • Festiwal w Toronto: Mnóstwo gości i filmów

  Festiwal w Toronto: Mnóstwo gości i filmów

  Wbrew wcześniejszym obawom, podczas tegorocznego, 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto nie zabraknie najjaśniejszych gwiazd Hollywood. Organizatorzy ujawnili już pełną listę, czyli tytuły 336 filmów, które zostaną pokazane podczas rozpoczynającej się 4 września kanadyjskiej imprezy.
 • Belgia i Holandia: Oscarowi kandydaci

  Belgia i Holandia: Oscarowi kandydaci

  Dwa kraje ogłosiły już swych kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2002. O nominacje do Oscara w kategorii "Najlepszy film obcojęzyczny" walczyć będą między innymi obrazy "Le Fils" ("The Son"), wybrany jako reprezentant Belgii oraz "Zus & Zo", który do udziału w wyścigu o najważniejsze nagrody światowego kina zgłosi Holandia.